Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу, походження українських прізвищ, ономастика

Селянcтво

Найбільший за чисельністю стан
Онлайн
Аватар користувача
 
Повідомлень: 2405
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Подякував (-ла): 1535 раз.
Подякували: 565 раз.
Стать: Жінка

Re: Селянcтво

Повідомлення АннА » 13 жовтня 2017, 13:03

КАБАЛА (араб. kabāla – угода, зобов'язання) – юрид. документи – т. зв. кабальні грамоти, якими в Російській державі, починаючи з 14 ст., оформляли боргові зобов'язання. Поширення на укр. землях терміна "кабала", як і правових відносин, що ним іменувалися, було пов'язане з підпорядкуванням українського життя нормам російського законодавства. Однак ні сам термін, ні відповідні правовідносини тут не прижилися. Існували такі види кабальних грамот: позикові (ними оформлялися безвідсоткові або відсоткові позики); заставні (для позик під заставу нерухомого майна); служилі (для позичальників, які брали на себе зобов'язання своєю працею відшкодувати суму позики та відсотки на неї); викупні (ними оформлялися купівля-продаж нерухомості разом з кабальним холопом). Усі ці угоди реєструвалися в кабальних книгах.

Прошарок кабальних холопів виник у Великому князівстві Московському бл. серед. 15 ст. й існував майже до кін. 17 ст. Кабальними холопами вважалися боржники, які зобов'язувалися до повної виплати боргу працювати в госп-ві кредитора. Практикувалися два типи холопської залежності – ділова і служила. Ділові холопи використовувались як дворова челядь і с.-г. працівники, служилі – як приказні люди і військ. слуги (вони наділялися землею та вели власне г-во). Юрид. права і обов'язки кабальних холопів регулювалися спец. указами та ін. актами. Кабальних холопів можна було продавати, успадковувати, віддавати в посаг тощо. Діти, народжені під час перебування їхніх батьків у кабальній холопській залежності, також вважалися кабальними людьми. З юрид. боку єдина відмінність кабального холопства від холопства ін. видів полягала (до указу царя Федора Івановича від 1 лют. 1597) в можливості припинення холопської залежності шляхом дострокової виплати боргу. Для переважної більшості кабальних холопів на ділі це означало перехід із власної ініціативи від одного кредитора до іншого, який і надавав необхідну для виплати боргу суму.

У серед. 16 ст. набула поширення практика виплати боргу за ін. позичальника – кабального холопа без участі самого позичальника, у зв'язку з цим Судебник 1550 встановив щодо таких дій певні обмеження, зокрема, заборонив кабалити боярських дітей віком до 15 років. Указом від 1 лют. 1597 запроваджено довічну службу приказних і військ. слуг, що унеможливлювало припинення служби цими кабальними холопами після сплати свого боргу, однак після смерті кредитора такі кабальні холопи і члени їхніх сімей отримували волю без сплати боргу.

У 17 ст. (починаючи з 2-ї пол. цього століття, частина укр. земель адміністративно належала до Рос. д-ви, однак кабальних холопів на укр. землях не було) практикувалося кабалення шляхом надання в борг землі та засобів вир-ва на умовах виконання позичальником оброку і панщини. Такі оборудки стимулювалися тим, що кабальні холопи не виконували держ. повинностей. Але запровадження податної реформи 1679–81, згідно з якою податком обкладалося кожне подвірне г-во, призвело до юрид. ототожнення холопів, які вели самостійне г-во, з кріпосним селянством. Повне злиття всіх розрядів холопства з кріпаками відбулося внаслідок запровадження 1724 подушного податку (див. Подушне).
Смолянюк В.Ф.
Із повагою, Ганна

Аватар користувача
 
Повідомлень: 90
З нами з: 30 жовтня 2017, 21:35
Подякував (-ла): 106 раз.
Подякували: 44 раз.
Стать: Жінка

Re: Селянcтво

Повідомлення viktoriyaogievskaya » 25 грудня 2017, 22:29

ГіП написав:
D_i_V_a написав: назву русини повернули...


З приводу русинів у мене окрема думка. В боротьбі за владу люди ділилися на кольори, згадаймо 2005-й, були помаранчеві та біло-блакитні. А якщо заново глянути вглиб то можна побачити такий поділ і раніше. Добре це помітно у громадянську війну 1920-х років – білі, червоні, чорні, зелені… Також хороший приклад із середньовіччя - війна пурпурової та білої троянд. Тому боротьба за владу між русими і чорними, а Русь виникла на руїнах саме Чорної Булгарії, теж розділила людей на кольори. І руси ніяке не плем̕я чи етнос, а провладна більшість на сучасні поняття. Одна із версій була про русий колір волосся, однак останні події на Донбасі дали підставу думати інакше. В умовах бойових дій, коли противники мало чим відрізняються один від одного, потрібна система розпізнавання свій-чужий, тому на руках і ногах бійців можна помітити кольорові пов̕язки. Придивіться до зображень воїнів часів Київської Руси і побачите пов̕язки на головах, а вони теж різного кольору, є білі, а є й чорні. От і пошуки місця звідки взялись русичі марні, бо руси, як і радянський народ взялись нізвідки і пішли в нікуди.То виходить що я не помиляюся щодо Русі де правила група скандинавських воїнів а не власної національної держави?

Аватар користувача
 
Повідомлень: 3478
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Звідки: Київ
Подякував (-ла): 3425 раз.
Подякували: 1535 раз.
Стать: Жінка

Re: Селянcтво

Повідомлення D_i_V_a » 27 грудня 2017, 19:22

viktoriyaogievskaya написав:То виходить що я не помиляюся щодо Русі де правила група скандинавських воїнів а не власної національної держави?
Історики кажуть, що такаго не буває, щоби прийшли звідкись чужі люди і правили народом і народ не бунтувався і не зкидав заброд...

Я з думкою пана ГІПа не зовсім згодна.
Зазвичай такі назви - це самоназви народів. Це хтось чужий міг людей за кольором волосся називать русими, але вони сами себе назвать так не могли, для них це не було якоюсь особливістю, це було нормальним.
Більш вірогідніше пішло від якогось географічного поняття... а от від якого? :roll:
Пошук предків: Дідкі(о)вський, Онацький, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Дименський, Пустовіт, Павленко, Бургала
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?

Поперед.

Повернутись до Селяни - жителі, громадяни, посполиті

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість