Селяни ≠ крестьяне

Найбільший за чисельністю соціальний стан в Україні.
Відповісти
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Селяни ≠ крестьяне

Повідомлення D_i_V_a »

Прочитала у пана Білінського, що російське слово КРЕСТЬЯНЕ - це спотворене ХРЕСТИЯНЕ... і воно не відповідає українськомуслову СЕЛЯНИ - жителі сіл.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Селяни ≠ крестьяне

Повідомлення D_i_V_a »

Бачу, що треба пояснювать свою думку стосовно селянства/кріпацтва...

З другої теми
Aushanbibi писав:...Я думаю, що Дмитрівку, заснували шляхтичі переселнеці разом з кріпаками навколишніх сіл, а взагалі, треба дивитися, може Браницькі ввели велику панщину, і люди просто потікали на землі Біскупства, щоб там бути вільними. Бо навіть в кінці 19 на початку 20 ст. було різко видно який селянин був "казенный", а який "помещичьий"...
Вже досить давненько, ще коли постійно слухала передачі історика пана Алфьорова, його "Історичні фрески", почула думку і стала її прихильницею бо бачу тому підтвердження в історичних документах, що кріпацтво прийшло на наші терени разом з Російською імперією. Що панщина була і в Речі Посполитій, а от саме кріпацтво, як тотальне рабство, у тому жорстокому його виявлені, про яке дуже мальовничо розповідала радянська влада, це вже суто Російська імперія, і що це явище (закріпачення людей) було довподоби й польським експлуататорам, які з радістю побачили таку можливість.

То я маю думку, що на кінці 18 століття, початку 19-го, на землях тільки но приєднаної до імперії пошматованої Речі Посполитої, такого як ми його знаємо кріпацтва ще не було.
І що неможна вірити, як то кажуть очам своїм, коли на кінці 19 століття читаєш стан у пращурів "КРЕСТЬЯНИН" (тобто селянин) і бути впевненим, що і всі його пра були в цьому стані.
Думаю що не помилюсь якщо скажу, що вони були ВІЛЬНИМИ і тільки жили на землях того чи того пана чи церкви, і що з приходом Російської імперії ці вільні люди несподівано стали усвідомлювать, що вони піддані тих землевласників...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Селяни ≠ крестьяне

Повідомлення D_i_V_a »

D_i_V_a писав:...
Думаю що не помилюсь якщо скажу, що вони були ВІЛЬНИМИ і тільки жили на землях того чи того пана чи церкви, і що з приходом Російської імперії ці вільні люди несподівано стали усвідомлювать, що вони піддані тих землевласників...
В тій передачі гість говорив про лівобережжя і навів приклад землевласника на землі якого жили також його брати (може і сестри) з сім'ями, і що за документами вони стали підданими свого брата... читай стали кріпаками свого брата, бо такі правила принесла прийшла Російсько-імперська влада. Тебе записали, і ти вже є...
Чи не бачимо ми тому тисячі підтверджень, як дрібні шляхтичі/посполиті мирним шляхом шукали своєї свободи в судах... Шукали її ті у кого були гроші, а у тисяч не було навіть й фінансової можливості це зробить.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Aushanbibi
Супермодератор
Повідомлень: 586
З нами з: 08 березня 2016, 09:54
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 986 разів
Подякували: 745 разів

Re: Селяни ≠ крестьяне

Повідомлення Aushanbibi »

D_i_V_a писав: Думаю що не помилюсь якщо скажу, що вони були ВІЛЬНИМИ і тільки жили на землях того чи того пана чи церкви, і що з приходом Російської імперії ці вільні люди несподівано стали усвідомлювать, що вони піддані тих землевласників...
Да ніхто ніколи не був вільним. У староствах, були підстарости які управляли НП, а люди, що там жили все одно платили оброк, поколещину, подорожчину, чинш, куну і т.д. не буду перераховувать усі види "податків" за різні періоди історії. "Архів ЮЗР" і "Zrodla.." кишать судовими справами між поміщиками (панами)[феодалами] за те що селяни одного перейшли до іншого, і той вимагає повернути їх чи виплатити гроші. Навіть в Гетьманщині (Державі Війська Запорозького) була панщина, але найменш обтяжлива беручи до уваги весь період існування автономної Української Держави.
Я ЗГОДЕН - кріпацтво у тому хижацтві і нелюдності, де людей гірше худоби вважали - прийшло за РІ, але простий люд, ніколи не був вільний, всі сюзерени і васали більшого землевласника чи князя, чи пана, чи поміщика (феодала) брали різні податки про які я писав вище, а створювали ці ресурси люди, своєю посильною працею. Це почалося ще за Антської держави (союзу племен). В первісно-общинному ладі не було такого, в культурах пізнього неоліту, Трипілля-Кукутень, і т.д. Як тільки з'являється серйозна зброя, з'являються мури, з'являється данина, а від неї іде все вище перераховане.
В Речі Посполитій були слободи - про це я теж писав десь, де на певний період люди жили і не відробляли панщини (але сплачували подимне і кілька інших податків). Жили на власну працю - скільки виробив - все твоє...продавай- купуй інші товари, обмінюй (існували ярмарки у Фастові, Паволочі).
Якщо брати наші Дмитрівку, Півні, то у Півнях слободу давали ще в на початку осадження, а Дмитрівка з'явилась в пізніший час, і в ті часи слободу давали на 25 чи що років, а назва слобода залишалася ще до 1830-х...але це була лише назва - люди уже були закріпачені і працювали у фільварках. У Фастові була юридика - Кадлубиця, так навіть на її землях люди не були вільними.
Звичайно після секуляризації на Кадлубиці люди стали жити гірше, як і будь де на Правобережжі після приходу РІ. В СССР теж селинин - був ніхто і ніщо, рідко кому вдавалося щось довести чи зробити, люди як і за РІ були прикріплені за колгоспами і тільки колгосп вирішував що можна, а що ні. Зараз те ж саме відбувається. Але це вже геть інша історія...
А взагалі - все відносно.
Зображення
Аватар користувача
van_der_benner
Повідомлень: 6
З нами з: 17 вересня 2020, 07:48
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 10 разів

Re: Селяни ≠ крестьяне

Повідомлення van_der_benner »

Дуже цікавий сайт! Радий, що хоч і випадково, але дізнався про нього...Дякую!
Українці мої! Дай вам Боже і щастя, і сил.
Можна жити й хохлом, і не згіркне від того хлібина.
Тільки хто ж колись небо нахилить до ваших могил,
Як не зраджена вами, зневажена вами Вкраїна?..
Відповісти

Повернутись до “Селяни”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 17 гостей