Сторінка 1 з 1

Градоначальник та інші

Додано: 01 березня 2016, 17:05
D_i_V_a
З другої теми http://ukrgenealogy.com.ua/viewtopic.ph ... p=906#p870
Ольга писав:Oxana, градоначальник - это же губернатор! Ну, или мэр города. Если я ошибаюсь, пусть меня поправят.
Демченко - это девичья фамилия Тамары Александровны?
Скажу одразу, що я не знаюся на устрої українських міст та містечок царської імперії.
Скажу тільки, що моя асоціація слова "ГРАДОНАЧАЛЬНИК" була із шефом тодішньої поліції.

Тема створюється для обговорення устрою, ієрархії, посад в українських містах і містечках до 1917 року

Re: Градоначальник та інщі

Додано: 01 березня 2016, 20:10
в36 Ольга
Википедия говорит, что в 19 - начале 20 века градоначальник - это должностное лицо с правами губернатора, назначался лично Императором.

Re: Градоначальник та інщі

Додано: 01 березня 2016, 22:40
D_i_V_a
Ольга писав:Википедия говорит...
До вікіпедії у мене особисто вже не дуже багато довіри жалишилося. Там часто-густо поверхова інформація, а при детальнішому копанні воно іноді виводить зовсім на іншу дорогу...

Мені стало цікаво, що по цьому питанню міг нам сказати пан Володимир Даль - виявилось що він зовсім таких як градоначальнік, городоначальнік чи гродоначальник не знає. Цікавеньке знайшлось під словом "Городить" - три колонки свякої всячини починаючи від "забирать забором, обносить тыном, рубить или класть стену".
Остання колонка сама цікава.
Може вони колись говорили городнічий, а по поколіннях перетворилося у лєгенду про градоначальніка?

Re: Градоначальник та інщі

Додано: 02 березня 2016, 13:08
в36 Ольга
Городничий и городовой - это, переиначив на современный лад, полицейские. Градоначальник и городничий - две совершенно различные должности.

Re: Градоначальник та інщі

Додано: 02 березня 2016, 17:52
D_i_V_a
Ольга писав:Городничий и городовой - это, переиначив на современный лад, полицейские. Градоначальник и городничий - две совершенно различные должности.
Згодна, я теж веду до того, що "градоначальник" та "городнічий" - це два різних поняття.
Але також хочу сказать, що мабуть лєгенда про того градоначальника не зовсім про градоначальника, що вони шось там за роки наплутали з поняттями.
З того, що написано на вікі (нажаль немає українського варіанту) видно що це дуже велика посада. Навряд чи Конотоп міг бути "выделенным из губернского подчинения в отдельную административную единицу вследствие его особого значения или географического положения"...

Re: Градоначальник та інщі

Додано: 02 березня 2016, 22:07
в36 Ольга
Да, это уже ясно, что про градоначальника напутали, ведь столько лет прошло.
Но ведь фамилия у городского головы Конотопа совпадает. Вполне возможно, что этот городской голова был родственником бабушки. Допустим, дядей или крестным отцом (восприемником). Нужно только начать искать.

Re: Градоначальник та інщі

Додано: 03 березня 2016, 12:07
D_i_V_a
Ольга писав:Да, это уже ясно, что про градоначальника напутали, ведь столько лет прошло.
Но ведь фамилия у городского головы Конотопа совпадает. Вполне возможно, что этот городской голова был родственником бабушки. Допустим, дядей или крестным отцом (восприемником). Нужно только начать искать.
Добре, тоді ясно та зрозуміло, що по історії Тамари Демченко ми маємо справу з тим, про що часто говорять дослідники - сімейна "лєгенда" яка скоріш за все у її первозданному вигляді не підтвердиться, бо скоріш за все якимось начальником він був, але точно не градоначальником.

Я прошу у цій темі залишаться "у темі". Тобто дискутивати про чини та посади у містах.
Що ми вже із цієї справи витягли? Те що ГРАДОНАЧАЛЬНИКи були, але не в усіх містах. Це особливий статус дуже високого рівня. Якщо вже сам цар назначав, то це щось та значить.

А от із Вашого повідомлення з теми Демченко ми маємо таку цитату
Ольга писав:Оксана, я нашла в интернете "Календарь Черниговской губернии 1910 года". Фамилия Демченко здесь упоминается 5 раз...
Г.Я. - Григорий Яковлевич Демченко. Городской голова, надворный советник, "кап. арт. в отставке", проживает в Конотопе, упомянут в книге аж 4 раза.
Городський голова - ось тепер час розібраться із цією посадою. Чи в тих городах де був градоначальник також була посада голови? Чи це вже було не потрібно?

Re: Градоначальник та інщі

Додано: 04 березня 2016, 15:04
D_i_V_a
Трохи подумавши, звела деякі речі докупи, то в мене виходить, що поняття ГРАДОНАЧАЛЬНИК (якщо воно дійсно було) з'явилося пізніше 1872 року.
Даль помер у 1872 році. Цього поняття немає у його словнику, але (як ми бачимо з вікіпедії) воно було відоме та мало використання за часів царської імперії...

Ще трохи подумавши та погортавши словник туди-сюди, побачила що моє видання є репритним "Репринтное воспроизведение издания 1912-1914 гг. под редакцией професора Бодуэна де Куртенэ" (ще одного росіянина ;) ).
Там також було сказано, що цей Куртєне доповнив словник ще на 20 тисяч слів...
Ото у мене виникає питання - так що, пан Кюртєне у 1912-1914 роках також про ГРАДОНАЧАЛЬНИКІВ (таку важливу посаду) нічого не знав?

Re: Градоначальник та інщі

Додано: 18 травня 2017, 18:33
АннА
ГРАДОНАЧАЛЬСТВО – особлива адмінистративно-територіальна одиниця Російської імперії.
Засновувалась окремими законодавчими актами в містах, що мали важливе політичне значення – портових, прикордонних і військово-стратегічних, а також для боротьби з антиурядовими виступами.
Крім міста, могла охоплювати й прилеглі населені пункти.
Виділялась із губернського управління та підпорядковувалася безпосередньо місц. генерал-губернаторам і МВС.
Посада градоначальника прирівнювалася до посади губернатора.
Градоначальник призначався особисто імператором за поданням міністра внутр. справ.
Градоначальники поєднували виконання обов'язків командирів портів, нач. місц. гарнізонів, комендантів міст. До кола їх повноважень входило: очолювати поліцію, здійснювати нагляд за торгівлею та судноплавством, поштою, дотриманням карантинів, за роботою таможень, станом фортець, портів, держ. будов, а також за діяльністю консулів іноземних д-в, органів міськ. самоврядування. Градоначальник головував у особливому в міськ. справах присутствії і стат. к-ті.
До міської реформи 1870 завідував міськ. управлінням благоустрою. 1876 отримав право видавати обов'язкові для виконання постанови, що мали силу закону, а 1881 – право адм. заслання неблагонадійних осіб.

В українських губерніях градоначальники засновувалися згідно з указом Сенату від 8 жовт. 1802.
Мета виокремленого врядування полягала в сприянні розвиткові зовн. торгівлі, відповідної інфраструктури портових міст та обумовлювалася поліетнічною й конфесійною специфікою місц. населення.
Існували: Одеське (1803–38, 1856–1917), Таганрозьке (1802–87), Феодосійське (1804–29), Керч-Єнікальське (1821–1917), Ізмаїльське (1830–35), Севастопольське (1873–1917), Миколаївське (1900–17), Ялтинське (1914–17) градоначальства.
1902 була спроба заснувати градоначальство в Києві.
Одеське градоначальство діяло в межах міста.
Керч-Єнікальське градоначальство обіймало також навколишню тер. по берегах Чорного й Азовського морів від мису Елькен-Кале до Обитічної коси включно.
До Таганрозького градоначальство, крім міст Таганрог (нині місто в РФ) і Нахічевань-на-Дону (нині в складі м. Ростов-на-Дону, РФ), увійшов Маріуполь.
Севастопольське градоначальство було утворене з м. Севастополь і ч. пд.-зх. узбережжя Кримського п-ва.
Всюди, крім Одеси, градоначальники призначалися з адміралів.

Апарат градоначальника складали чиновники з особливих доручень, міськ. архітектор, лікар та канцелярія, яка мала лікарсько-поліцейське управління, ветеринарну й тех. частини, адресний стіл, заг. поліцейський архів, редакції місц. "Ведомостей" та столи: розпорядчий, госп., паспортний, таємний. За розпорядчим столом закріплювалися: оприлюднення законів і розпоряджень, нагляд за пресою, іноз. консулами; надання дозволу на відкриття книгарень, б-к, театрів, видача посвідчень про політ. благонадійність, майновий стан, нагляд за чиновним складом установ. Госп. стіл відав міським госп-вом, буд-вом, підпр-вами, контролював фабричних інспекторів, сплату податків та недоїмок. Паспортний – видавав закордонні й рос. паспорти, надавав рос. підданство. Таємний стіл займався листуванням із поліцією, жандармерією, контррозвідувальними органами.

Після Лютневої революції 1917 інститут градоначальство ліквідовано із заміною градоначальників комісарами Тимчасового уряду.

Re: Градоначальник та інщі

Додано: 25 січня 2018, 12:47
в36 Ольга
К разговору двухлетней давности. :D
В "Киевской старине" 1883 года, в статье "Васильковская таможня и городничие-монахи" попалось на глаза очень старинное и поэтому давно забытое значение слова ГОРОДНИЧИЙ.