Закінчення -ОВ(-ОВА), -ЕВ(-ЕВА) в українських прізвищах

Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 624 рази

Re: Закінчення -ОВ(-ОВА), -ЕВ(-ЕВА) в українських прізвищах

Повідомлення SNIGURIVNA »

в36 Ольга писав:Может быть, таким окончанием обозначали незамужних дочерей? :shock:
Нет, по моим наблюдениям, попадается у жен и вдов чаще.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 624 рази

Re: Закінчення -ОВ(-ОВА), -ЕВ(-ЕВА) в українських прізвищах

Повідомлення SNIGURIVNA »

Мені здається, що це може бути цікавим:

у метриках за першу половину 18ст. по одному з моїх сіл вдів пишуть, вказуючи покійного чоловіка (Марія вдова Михайла Іваненка була б Мрія Михайлиха Іваненчиха, для прикладу, а Мотря вдова Івана Василенка - Мотря Іваниха Василиха). Хочеться сподіватися, що той, хто писав, таки дотримувався порядку ім`я покійного перед прізвищем, бо часом що є що не є очевидним, як от у другому прикладі.

Заміжні жінки так не записані жодного разу.

Вже у 1780-х рр такого немає. Коли це зникає, не можу сказати, бо за проміжок часу у сорок років нічого з документів не збереглося.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
nekrashevych
Повідомлень: 311
З нами з: 01 грудня 2020, 20:06
Стать: Чоловік
Звідки: College Station, TX, USA
Дякував (ла): 164 рази
Подякували: 384 рази
Контактна інформація:

Re: Закінчення -ОВ(-ОВА), -ЕВ(-ЕВА) в українських прізвищах

Повідомлення nekrashevych »

У моєї дружини в роду (Юрівка, Бердичівського повіту) було прізвище Ємельянов. Навіть була легенда, що їх предки з Поволжя. Після дослідження метричних книг виявилося, що вони українці, причому Ємельян був не батько, а дядько. У Семена рано помер батько, і він виховувася дядьком Омельком, тому його в метриках (наприклад про вінчання) писали "Сімеонъ Омеляновъ вихованець". Потім у Семена народився син Іван, про народження якого записано буквально так:

Азъ Іерей Пантелімонї Яковскій окристихъ и миромъ с-тимъ помазахъ во церкви Рожества Пресвят. Богородицы Млад. Иоана от ро: за: отца Семиона Омелянового вихованця материже Настасіи Коему во: былъ сегожъ села житель Григорий Гуменюкъ

Про смерть цього Івана написано, що він "Іоанъ Сімеоновъ Емельяновъ". Про сина в одному місці написано "Яков Семенов (он же Емельянов)" Деякий час не могли визначитися чи Семенові, чи Ємельянови, але згодом прізвище "стабілізувалося" на Ємельянов.
Аватар користувача
nekrashevych
Повідомлень: 311
З нами з: 01 грудня 2020, 20:06
Стать: Чоловік
Звідки: College Station, TX, USA
Дякував (ла): 164 рази
Подякували: 384 рази
Контактна інформація:

Re: Закінчення -ОВ(-ОВА), -ЕВ(-ЕВА) в українських прізвищах

Повідомлення nekrashevych »

Ще згадав, що колись звернув увагу, що на могилі Петлюри дружина записана "Петлюрова", а дочка "Петлюрівна".

Зображення
Аватар користувача
Stranger
Повідомлень: 378
З нами з: 06 вересня 2020, 15:50
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 20 разів
Подякували: 192 рази
Контактна інформація:

Re: Закінчення -ОВ(-ОВА), -ЕВ(-ЕВА) в українських прізвищах

Повідомлення Stranger »

Не варто кожного, хто має прізвище на -ов/-ев чи -ин, беззастережно вважати росіянином чи болгарином. Прізвища цього присвійного типу (і це закономірний факт) досить поширені й серед українців, щоправда, з двома (архаїчним і новим) варіантами звукового оформлення суфіксів.
Ось тут все дуже гарно розписано: Таємниці українських прізвищ (деякі питання історії назв на -ськ-, -ов-/-ев- та -ин-)
Відповісти

Повернутись до “Прізвища з закінченням на...”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 0 гостей