Сторінка 1 з 1

Бобиль

Додано: 12 жовтня 2017, 15:35
D_i_V_a
Все про бобилів та їх життя

Я в захваті! Подивіться перше тлумачення слова Бобиль - це пролетарій
Таку оцінку дав Володимир Даль цьому суспільному прошарку у середині 19 століття.

У словнику сучаснох української мови такого поняття не знайшла

Re: Бобиль

Додано: 12 жовтня 2017, 20:45
АннА
БОБИЛІ – в Україні та Росії середньовічної доби і Нового часу – феодально залежні селяни, які не мали власної орної землі, ніяких угідь і сплачували щорічний податок (відомий під назвою "бобильщина") натурою чи грошима. Нерідко, як і захребетники, ставали наймитами "на чужих тяглах", вступали в особисті госп. угоди із заможними хазяями, в хатах яких проживали. Джерела періоду національної революції 1648– 1676 не вирізняють Б. як окрему соціальну групу. "Переписні книги 1666 р." зафіксували на Лівобережній Україні і тих, що мали робочу худобу, і тих, які сплачували оброк або грошима, або зерном, медом тощо. Серед останніх – кравці, ковалі, бондарі, мірошники і т. д., зрідка – війти. Протягом наступного періоду Б. все далі відходили від землеробства і масово зубожіли. Зокрема, в Шептаківській волості Черніг. губ. в селах мешкало бл. 800 Б., всі безземельні.
Гуржій О.І.

Re: Бобиль

Додано: 12 жовтня 2017, 20:47
АннА
З другої теми
ГіП писав:«Бобыль ─ как много в этом слове...».
Мої Попереки начинали з «бобилей». Хоча, коли мій (6пра)дід жив у сім̕`ї, то був посполитий і син його теж – посполитий. А от сам родоначальник прізвища ─ бобиль бобильом!

Re: Бобиль

Додано: 12 жовтня 2017, 20:51
АннА
З другої теми
al_mol писав:Прочитал много исповидальных ведомостей, но такое вижу впервые- 1742, что значит БОБЫЛЬ ?

Re: Бобиль

Додано: 12 жовтня 2017, 20:53
АннА
З другої теми
в36 Ольга писав:Всегда была уверена, что бобыль - это вдовец или холостяк. Оказывается это совсем не так, интернет объясняет это слово по-другому :
"Бобы́ль — в Русском государстве XV — начала XVIII вв. одинокий крестьянин, не имеющий земельного надела (бестягольный, нетяглый, то есть не несущий государственных повинностей)."

Re: Бобиль

Додано: 13 жовтня 2017, 13:25
SNIGURIVNA
Для мене бобилі чітко асоціюються з кінокласикою Вавілон ХХ
/Сам момент десь між 11і12 хвилинами фільму/.

Re: Бобиль

Додано: 20 січня 2019, 16:50
Bob Kviatko
Вітаю!
Підкажіть будь ласка чи я все правильно розумію. Термін "бобиль" був поширеним на етнічних московських землях, або ж принаймні московсько - українському пограниччі. Це може підтвердити той факт, що нині найбільше людей з прізвищем Бобиль на території України живуть у Новгород-Сіверському районі. Крім того певна кількість людей з цим прізвищем "розкидана" по Україні. Джерело

Я, в сою чергу, цікавлюся прізвищем Бобиляк і припускаю що це прізвище походить від терміну "бобиль". Логічно що основним місцем розселення Бобиляків має бути північний-схід України, або ж принаймні Лівобережжя, але....
"Столицею" Бобиляків є село Дмитре Пустомитівського району Львівської області + околиці і трохи по області. При чому вони там жили до 1785 року, оскільки Бобиляки присутні у найдавніших метричних книгах по селу. В інших областяхУкраїни Бобиляків практично немає. Джерело

У мене постає питання, чи ці дмитрівські Бобиляки походять з московщини тоді як/коли тоді вони тут з'явилися, чи все ж це просто "спільнокореневий збіг" і прізвище Бобиляк походить від якогось іншого слова? :unknown:

Re: Бобиль

Додано: 26 січня 2019, 06:28
ГіП
По моєму бобилю маємо наступне, с.Хоружівка, Сумська обл.
1769 рік, у сповідці - посполитий.
1774 рік, у сповідці - бобиль. Посполиті поділені на поселян і бобилєй, а в сусідній церкві на поселян і бездворові хати.
Значить маємо бобилі=бездворові хати, аналог підсусідків за полковим устроєм :)
А чого один дячок писав бобилі, а інший - бездворові, так мабуть єдиного зразка не було як писати :oops:

Re: Бобиль

Додано: 26 січня 2019, 06:35
ГіП
ГіП писав:По моєму бобилю маємо наступне, с.Хоружівка, Сумська обл.
1769 рік, у сповідці - посполитий.
1774 рік, у сповідці - бобиль. Посполиті поділені на поселян і бобилєй, а в сусідній церкві на поселян і бездворові хати.
Значить маємо бобилі=бездворові хати, аналог підсусідків за полковим устроєм :)
А чого один дячок писав бобилі, а інший - бездворові, так мабуть єдиного зразка не було як писати :oops:
В сусідній з Хоружівкою Іваниці термін бобиль не зустрічався, може не чули такого слова :oops: :oops:

Re: Бобиль

Додано: 27 січня 2019, 12:56
D_i_V_a
Bob Kviatko писав:Вітаю!
Підкажіть будь ласка чи я все правильно розумію. Термін "бобиль" був поширеним на етнічних московських землях, або ж принаймні московсько - українському пограниччі...
Не знаю точно, бо не фахівець, але здається мені, що це так.
Просканувала всю книгу Ірини Ворончук про Волинь 16-17 ст,там такого поняття немає. Для мене ця книжка є таким собі довідником який показує що було перед 18 століттям, бо багато чого, чого вже немає в 19 а зустріічається (для нас дослідниців які посуваються у своїх дослідженнях трохи дивним шляхом, задом наперед тобто :pardon: ) в 18-му, з'вилися в історії країни ще раніше.
То не було такого поняття... треба досліджувать коли воно точно і де саме зародилось і як розповсюджувалось...