Дещо про прізвища на -хно (на матеріалах Кубані)

Відповісти
Аватар користувача
Vitaly Savitar
Повідомлень: 988
З нами з: 16 лютого 2016, 23:42
Дякував (ла): 17 разів
Подякували: 217 разів
Контактна інформація:

Дещо про прізвища на -хно (на матеріалах Кубані)

Повідомлення Vitaly Savitar »

Всього в Краснодарському краї РФ в кінці 20-го - на початку 21-го століття зафіксовано 31 прізвище з формантом -хно.Ось вони (російське написання/українська первісна або поновлена форма):Алехно/Олехно , Васюхно/Васюхно , Вахно/Вахно , Грехно/Грихно , Дахно/Дахно , Духно/Духно , Дыхно/Дихно , Ивахно/Івахно ,Ихно/Іхно (Їхно), Лахно/Лахно , Лехно/Лехно , Лухно/Лухно , Марухно/Марухно , Матухно/Матухно , Матюхно/Матюхно , Махно/Махно , Михно/Михно ,Олехно/Олехно , Пахно/Пахно , Пехно/Пехно , Пихно/Пихно , Полюхно/Полюхно ,Пухно/Пухно, Рахно/Рахно , Рехно/Рехно , Сахно/Сахно , Сухно/Сухно , Трухно/Трухно , Чухно/Чухно , Юхно/Юхно , Яхно/Яхно.В краї оціночно ці прізвища носять 0,2% від усього населення або 0,5% від носіїв умовно українських прізвищ.Найпоширенішим є прізвище Сахно , значно менше носіїв близьких прізвищ Махно й Михно (навіть разом узятих), а решта - зовсім рідко зустрічаються.Сахно,Махно й Михно складають близько 55% від усіх носіїв прізвищ на -хно.Звичайно,завдяки ватажкові анархістів Несторові Махну цей тип прізвищ "на слуху".

Не треба багато думати . навіть з побіжного погляду видно , що коли не всі , то переважна більшість цих прізвищ походить від чоловічих імен.Але особливістю даної групи є те , що в більшості випадків важко точно визначити , від якого саме імені виникло прізвище.Друга особливість - через фонетичну спорідненість близькі прізвища до кінцевої задокументованості (початок 1950-х років) переходили одне в інше.Третя особливість - сьогодні важко чітко визначити , первісно це були народні форми імен чи прізвиська , як вони виникали , вживалися й сприймалися в кінці 18-го - на початку 19-го віку , коли ,на думку автора відбувалися ці процеси.Четверте.Всі вони дво-(переважно) або трискладові.П'яте.Формантові -хно завжди передує голосний звук (фонетично) або голосна літера на письмі.Шосте - наголос завжди на кінці прізвища , тобто на фінальному -о.

На авторське переконання, у часи творення цих антропонімів вони сприймалися скоріше як відименні дещо згрубілі прізвиська.Сьогодні впевненно можна стверджувати, що вже наприкінці 19-го ст. такі форми на Кубані не виникали.Навряд щоб носіям таких прізвиськ вони дуже подобалися і навряд щоб їх у вічі і вони самі себе так називали.Але й спротиву, так би мовити, не чинили - таки ж то були утворення від їхніх імен.Тому ці прізвища нині існують, але їх небагато.Розглянемо прізвища окремо.

1).Російське написання Алехно й Олехно вважаємо за одну українську вихідну форму Олехно.Наймовірніше походить воно від імені Олексій,можливо, й Олександр. Але це друге в ті часи було маловідомим , а якщо у церкві й називали , то в народі перейменовували на Лесько або Олесько.Тут же треба розглянути прізвища Лахно, Лехно й Лухно , бо , наймовірніше, це варіанти якогось одного прізвиська або усічене Олехно. Також можливо, що це похідні форми від таких імен:Левко, Леонтій, Ларивон (Ілларіон,Ларько),Лактіон (Галактіон), Лук'ян, Лука, Леонід.
2).Васюхно/Васюхно явно походить від імені Василь, завжди поширеного в Україні, як і в усьому православному світі.Кубанець Іван Васюхно - Герой Радянського Союзу, прикордонник.
3).Грехно/Грихно. Очевидно,задокументована російська форма, наближена до неправдивого апелятива "грех", але ймовірніше прізвище походить від имені Григорій (Грицько).Тому даємо виправлену , наближену до дійсного апелятива українську форму.
4).Дахно, Духно й Дихно (рос.Дыхно) певні модифікації якогось одного з них, швидче - Дахно.Напевно, це похідне від імені Данило.Форма Духно етимологізується начебто від "дух", а Дихно - від "дихати".
5).Івахно походить очевидно від імені Іван.Вахно ж можна припустити, що це усічене Івахно або ж похідне від імен Василь (в першу чергу), а також Вакула, Варлам, Варсонофій, Варфоломій.
6).Марухно - певний витвір від імен Марко або Мартин, а також, можливо, Маркіян, Маркел.І навряд має якісь зв'язки з жіночим іменем Маруся/Марія.
7).Матухно й Матюхно - від імені Матвій (біблійне Матфей).Гіпотетично, частина носіїв форми "Матюхно" через близькість до негативної лексеми "матюк" поміняли ю на у.
8).Пахно, Пехно ,Пихно й Пухно краще розглядати в одному ключі, бо ж напевно вони переходили одне в одне.Це віддалені від імен, які їх народили:Петро, Павло,Пантелеймон (Панько, Патько), Пилип, Пархім, Пахом(ій) та інших.
9).Полюхно не має нічого від поля, а походить від імен, що починаються на Полі-:Полікарп,Полієн (Полуян), Полієвкт.
10).Рахно й Рехно є, напевно, одного походження й виникли від імені Радивон (Родіон, Іродіон).
11).Сахно є найпоширенішим у цій групі прізвищем.Походить від імен, що починаються на Са- або навіть Се- й Си-, а таких багато:Самійло, Самсон, Сапрон (Софроній),Саливон (Соломон), Семен, Силуян (Сельвіян), Сильвестр, Севостян, Сила тощо.Сухно певно ж спотворене Сахно, притягнуте до прикметника "сухий".
12).Трухно також відименне утворення, як і всі попередні і, певно, походить від імен Трохим, Трефіл (Терпило) або Трифон (Трохан, Трухан).
13).Чухно - єдине в даній групі прізвище, що навіть з ніякою натяжкою неможливо вивести від імен.Якщо воно походить від "чухати(сь)", то це взагалі антропонім не на -хно, а на -но чи навіть -о.
14).Юхно,Іхно (Їхно) та Яхно доцільно розглянути разом.Відомі випадки, коли родичів записано ціми двома прізвищами - це наочний приклад переходу імен.Ймовірно, це похідні від імен Юхим, Яків і, можливо, Йосип.Іхно (Їхно) - це, скоріше, спотворене Юхно або Яхно, а, можливо, похідне від Іван тощо.
15).Махно й Михно.Цим двом прізвищам приділимо трохи більше уваги.Якось автор розговорився з сільським хлопцем, який слово за слово й сказав, що в нього західноукраїнське прізвище - Михно.Я йому пояснив, що він помиляється, бо ці прізвища здебільшого з'явилися на Подніпров'ї.Потім він розповів, як у 1930-ті роки його дід переписався з Махна на Михна, щоб, як то кажуть, від гріха подалі.Я тоді задумався - адже дід мав рацію.Зі мною в одній групі вчився Серьога Махно,з яким досі підтримуємо стосунки.Так от його скільки разів було питано-перепитано, чи, бува, не родич він Нестора Івановича.Звичайно, все то було з добрим гумором, а отак на 25 - 30 років би раніше! Але весь гумор у тому, що батька Нестора Івановича у метриках було прізвище МИХНО, а не Махно!Ось які імена могли породити ці обидва прізвища:насамперед, Михайло,потім Мирон,Микола, Марко, Мартин тощо.

Ці антропоніми дали ряд похідних прізвищ, переважно парубоцькі форми-патроніми:Сахненко, Івахненко, Яхненко та ін.Але носіїв таких прізвищ менше,ніж носіїв первісних форм на -хно.В українській мові ці прізвища відмінюються, але в тих випадках, коли йдеться про чоловіків та мішані групи (чоловіки й жінки).В російській мові вони ніколи не відмінюються.

http://fam35.ucoz.ru/publ/deshho_pro_pr ... ni/1-1-0-5
Український хостинг для веб-сайтів на потужних VPS/VDS серверах в Європі --> https://kr-labs.com.ua/service/web-hosting/
Відповісти

Повернутись до “Прізвища з закінченням на...”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей