Метричні книги (МК)

Все стосовно записів у метричних книгах різних конфесій
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8876
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Метричні книги (МК)

Повідомлення АннА »

МЕТРИЧНІ КНИГИ — комплекс джерел, що містять інформацію про громадян. стан людини — народження та хрещення, вінчання, смерть і відспівування тощо. Перші М.к. на укр. теренах датуються кін. 16 ст. Багато зусиль для поширення практики ведення М.к. доклали такі церк. діячі, як Петро (Могила; Требник Петра Могили 1646), Антоній (Винницький; «Метрика церковна» 1675), Йосиф (Шумлянський) та Варлаам (Ясинський). У Рос. д-ві, до складу якої входила найбільша частина укр. земель, церк. облік правосл. населення розпочався 1702, згідно з наказом рос. царя Петра І «О подаче в Патриарший духовный приказ приходскими священниками еженедельных сведений о тех, кто родились и умерли». 1722 додаток до Духовного регламенту 1721 встановлював обов’язкове ведення М.к. на всій території Російської імперії. 1724 Найсвятіший Синод розробив форму метричної книги, яка складалася з 3-х частин, до яких заносилися відомості про хрещення, вінчання та відспівування людини. Система оформлення записів у М.к. складалася поступово. Тільки 1806 з’явилися друковані форми для ведення М.к., а остаточний формуляр та вимоги до оформлення метричних записів були затверджені 1838.
Обов’язкове ведення М.к. для ін. категорій населення — неправославних — було юридич-но оформлене значно пізніше. Так, 1826 воно було впроваджене для католиків, 1832 — для мусульман Таврійської губернії та лютеран, 1835 — для євреїв. Треба зазначити, що спочатку більшість записів у М.к. робили традиційними для неправосл. конфесій мовами — нім., польс., араб., латинською. Але пізніше діловодство було переведено чи взагалі на рос. мову, як, напр., катол. М.к., чи дублювалося рос. мовою, як єврейські.

Класичний запис про хрещення дитини містив повну дату її народження та хрещення, місце мешкання, сусп. стан, професію, прізвище, ім’я та по батькові батька та ім’я й по батькові матері (у православних прізвище матері зазвичай не вказувалося), віросповідання та законність шлюбу, місце мешкання, соціальний стан, професію, ім’я, по батькові та прізвище хрещених батьків (восприємників), ім’я священика та причту, що здійснили таїнство, та відмітку у випадку видання дубліката свідоцтва.

Запис про вінчання сповіщає повну дату здійснення таїнства, місце мешкання, соціальний стан, ім’я, по батькові та прізвище із зазначенням кількості років, віросповідання та кількості шлюбів для наречених (для нареченої вказується ім’я батька, а в разі попереднього шлюбу — прізвище попереднього чоловіка), місце мешкання, соціальний стан, професію, ім’я, по батькові та прізвище поручителів, ім’я священика та причту, які здійснили таїнство.

Запис про відспівування містить такі відомості: повні дати смерті, відспівування та поховання, місце мешкання, соціальний стан, ім’я, по батькові та прізвище померлого (для дітей — зазначався батько чи мати, для жінок — статус чоловіка), причина смерті, кількість років померлого, ім’я священика та причту, які здійснили обряд поховання, та місце поховання.

Згідно з конфесійними традиціями інформація, що наводилася в метричних записах, трохи різнилася. Так, у катол. М.к. обов’язково вказувалося дівоче прізвище матері народженого чи молодят, зазначався повний список родини померлого. Звичайно, що такі відомості значно поліпшують можливості збору інформації для генеалогічного дослідження. Однак, треба пам’ятати, що в цих записах усі представники родини називаються тільки власним ім’ям (інколи двома чи трьома), але без повідомлення по батькові.

М.к. зберігалися безпосередньо в церквах, де відбувалося таїнство та здійснювався реєстраційний запис. Священики були повинні раз на рік робити копії з М.к. та надсилати їх до відповідних органів: православні — до консисторій, іудеї — до рабинатів, католики — до деканатів. Парафіяльний примірник, як правило, складається з книг про хрещення, відспівування та вінчання одного приходу за один чи кілька років. Консисторський же примірник є грубезним томом та містить книги про хрещення, відспівування та вінчання за один рік, але всіх приходів повіту чи міста, чи, навіть, більшої адм. і церковно-адм. одиниці. У 2-й пол. 19 ст. траплялися випадки, коли для кожного виду реєстрації існувала окрема метрична книга.

Більшість перших (парафіяльних) примірників зберігається у фондах церков, а копій — у фондах органів управління церк. життям — консисторій, рабинатів, деканатів. Але не всі архіви дотримуються саме такої системи збереження. Інколи М.к. об’єднані в колекціях, де опинилися обидва примірники. Часто трапляється ситуація, коли примірники знаходяться в архівах у різних містах. Це пов’язано з адм.-тер. поділом на області за рад. часів. Тоді частина М.к. передавалася до новостворених архівів. Причому в таких архівах може повністю зберігатися комплект М.к., а може лише невелика їх частина за останні роки 19 — поч. 20 ст. У деяких регіонах України значна частина М.к. поч. 20 ст. ще й досі зберігається в архівах відділів реєстрації актів цивільного стану (відділів РАЦС), куди доступ дослідникам украй обмежений, і такі справи практично вилучені з наук. обігу.

Декретом ВУЦВК і РНК УСРР від 20 лютого 1919 реєстрацію актів громадян. (цивільного) стану було передано до компетенції держави. 1919 циркулярами НКВС УСРР та Головархіву всі М.к., починаючи з 1863, передано до відділень РАЦС, а інші — у відання губернських уповноважених Головархіву. 1929 для РАЦСів було встановлено 75-річний термін зберігання М.к. Ці матеріали обмежені у використанні.

Тривалий час М.к., найцінніше джерело для генеалогічних пошуків, залишалися поза увагою науковців. Лише сьогодні розпочинається їх ретельне дослідження — висвітлення історії виникнення, ведення та зберігання. Низка наук. праць присвячена огляду колекцій М.к., що зберігаються в різних архів. сховищах. Такі розвідки сприяють введенню до наук. обігу одного з найінформативніших джерел для реконструкції родоводів. Унікальним проектом стало видання іменного покажчика М.к. Одес. грец. Свято-Троїцької церкви, який здійснено співробітниками Держ. архіву Одес. обл. (Греки Одессы: Именной указатель по метрическим книгам Одесской Греческой Свято-Троицкой церкви. Одесса, 2000. Ч. 1: 1800—1831; 2002. Ч. 2: 1834—1852; 2004. Ч. 3: 1853—1874; 2005. Ч. 4: 1875—1891; 2006. Ч. 5: 1802, 1892—1906). З поч. 2000-х рр. Держ. к-том архівів України реалізується проект підготовки Зведеного каталогу М.к., що зберігаються в держ. архівах України. Опубліковано реєстри книг держ. архівів Хмельницької області (2005) та Одеської області (2006). У держ. архівах складаються бази даних за метричними книгами.
http://www.history.org.ua/?termin=Metrychn%D1%96_knygy

Зображення Зображення
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8876
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Метричні книги (МК)

Повідомлення АннА »

АннА писав:...Держ. к-том архівів України реалізується проект підготовки Зведеного каталогу М.к., що зберігаються в держ. архівах України...
Нещодавно опубліковано "Зведений каталог метричних книг, клірових відомостей та сповідних розписів" ЦДІАК України http://cdiak.archives.gov.ua/baza_geog_pok/
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Метричні книги (МК)

Повідомлення D_i_V_a »

З другої теми http://ukrgenealogy.com.ua/viewtopic.ph ... 1023#p1021
Balymba писав:
D_i_V_a писав:
Balymba писав:У Вас є додатковий спосіб ідентифікації - "по-батькові", в той час, як у нас воно зустрічається не більше ніж в 2-3 % документів...
Так, так... Це західна форма подання персони... Стикнулася з таким по своїм шляхетним родам вже у 18 ст.
Виглядає так що у Річі Посполитій воно було так, як у всій европі залишилось й до сьогодні. А коли землі попадали під владу Москви, то переходили на форму із побатькові.
Получається що для людей генеалогічного світу московська форма краща ;)
У всьому є свої плюси і мінуси. Мені найкраще подобаються документи початку 20 століття, коли в записах про народження вказувались не тільки діди-баби, а й прадіди по жіночих лініях.
У нас (на Фастівщині) форма запису зберегалась від початку 19 ст і аж до 1919 останього року наявності метричних книг, що цікаво останній рік чи два вже не було друкованих заготовок та працівники церкви розліновували листи із зошитів у клітинку в лінійку.
Ось по такому прикладу писалося
Народився Кодрат, отец- д. Волици однодворец Роман Василиев Скварчинский, мать- Марфа Алексеева,
восприемники- д. Волици вольноживущий Тимофей Григориев Кривошия, казенная крестьянка Андрея Бовенка жена Фекла Иванова
А як виглядає запис у Вас на початку 20-го століття що там аж про дідусів/бабусь ідеться?
Востаннє редагувалось 22 січня 2019, 12:11 користувачем D_i_V_a, всього редагувалось 1 раз.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: Метричні книги (МК)

Повідомлення Balymba »

Ось запис 19.03.1906 року:
Народився - Іван.
Отець - Гриць Левкун с. Івана Левкуна сина Василя і Анни Мельничук доньки Федора
Мати - Меланія Стефурак д. Михайла і Агафії Ківнюк доньки Гриця
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Метричні книги (МК)

Повідомлення D_i_V_a »

Balymba писав:Ось запис 19.03.1906 року:
Народився - Іван.
Отець - Гриць Левкун с. Івана Левкуна сина Василя і Анни Мельничук доньки Федора
Мати - Меланія Стефурак д. Михайла і Агафії Ківнюк доньки Гриця
З першого разу навіть не зрозуміла про що йдеться, хі-хі-хі. Оце так справи... австріяки їз своїм німецьким педантізмом... навіть московитів "за пояса заткнули"...

А ось як виглядає виписка із метричної книги від 1921 року, зроблена тодішнім священиком Золотоустівської церкви с. Півні для своєї дочки яка мала у свої 10 рочків поступати до навчального закладу.
Цікавим є той факт, що друкованих заготовок для метричних книг вже не було у 1919 році, а от бланки від царських часів для видачі виписів із метрик у священика ще були.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: Метричні книги (МК)

Повідомлення Balymba »

Виписка 1932 року з Метричної книги для емігранта у Францію:
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: Метричні книги (МК)

Повідомлення Balymba »

А отак виглядала виписка з 1944:
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Метричні книги (МК)

Повідомлення D_i_V_a »

Із моїх старих записок від 2013 року про перші походи до архіва та про першу "зустріч" із метричними книгами та сповідними росписами -
В історичному ірхіві є метричні книги від 1785 до 1919. Також сповідні росписи від 1802 до 1866. Фактично все 19 століття охоплено.
Але я тоді цього не знала, та йшла в архів з відчуттям, що нічого немає та я навряд чи щось знайду.
Відпрацювавши в архіві всього 10 робочих днів назбирала стільки інформації, що вистачить на найближчі пів року оброблять.
Через велику кількість джерел мусила навмання, вибірково брати документи та просто дивитись - були чи не були мої в тих книжках.
Я передивилась 1915, 1906, 1905, 1904, 1903, 1902, 1880, 1876, 1866, 1864, 1853 та "зломала зуби" на 1811-му.
Для новачків, які тільки підуть в архів скажу наступне - читати тексти важко. Я картограф за освітою. Я обожнюю шрифти. Але для того щоб звикнути до писаних шрифтів 1900-х років витрачалось десь 15-20 хвилин.
1850-60-х коло 40-50 хв (коло часа). А на шрифт 1811 року пішло вже більше 3-х часів, і то я не могла все читать, я не знайшла село Півні (хтось сказав мені у архіві, що у нього на початку також так було :lol: ). Є припущення що село писалось тоді Петовки. Я витратила цілий робочий день на гортання 35-40 сантиметрової книги церков разташованих на землях графа Браницкого. Я пройшла її тричі туди й сюди, зробила декілько копій дивовижних букв і зрозуміла, що потрібно повертатись в майбутнє, ще у більш-менш зрозумілі 1850-і. Що мене тоді здивувало при роботі в архіві - немає звідки отримати допомогу, тому я тут...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
в36 Ольга
Повідомлень: 1090
З нами з: 21 лютого 2016, 16:46
Стать: Жінка
Дякував (ла): 1374 рази
Подякували: 1063 рази

Re: Метричні книги (МК)

Повідомлення в36 Ольга »

Цитата из "Правила ведения Метрических Книг, 1905 г." :
стр. 22 - ... погрешительно написанное дОлжно оградить со всех сторон чертами, а не зачеркивать совсем, и потом продолжать писать, что следует...
Востаннє редагувалось 26 серпня 2016, 10:52 користувачем в36 Ольга, всього редагувалось 1 раз.
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Метричні книги (МК)

Повідомлення D_i_V_a »

в36 Ольга писав:Цитата из "Метрики. Правила ведения 1905" :
стр. 22 - ... погрешительно написанное дОлжно оградить со всех сторон чертами, а не зачеркивать совсем, и потом продолжать писать, что следует...
Мабуть у мене є ілюстрація до цього правила...
Але це не метрична, клірова, то може я і не в тему. Але хочеться про це розповісти - запис від 1867 року.
Я коли побачила цю рамочку то подумала, що Марина померла та дуже бідкувалась із цього приводу, бо з того що тоді знала виглядало так, що той диякон на старості літ залишився зовсім один. Син помер, а от і дочка - не везло йому...
А потім побачила та співставила, що це була дячківська дочка Марина (жива і здорова), що випадково була приписана диякону.
То треба розуміти, що не всі рамочки є траурними :lol:
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “Метричні Книги”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Lanet, nekrashevych і 20 гостей