Сторінка 1 з 3

Однодвірці, однодворці

Додано: 24 березня 2016, 19:34
АннА
ОДНОДВІРЦІ — одна з категорій державних селян, яка склалася в Російській імперії в 1-й чв. 18 ст. Вона формувалася з потомків дрібних служилих людей, поселених моск. урядом у 15—17 ст. на пд. оборонних лініях (проходили частково по території майбутніх Курської, Воронезької, Харків. та Полтав. губерній) для захисту від нападів крим. і ногайських татар. Спочатку «однодвірцями» називалися лише діти боярські, які жили одним двором (звідси походить їхня назва), а з 1719 — усі служилі люди. О. займали проміжне становище між дворянами та селянами. З 1719 вони сплачували подушне, з 1723 — грошовий оброк. До поч. 1780-х рр., коли відбулася повна заміна різних військ. формувань регулярними військами, створювали зі свого складу і утримували ландміліцейські полки на Українській лінії (Первое полное собрание сочинений «Полное собрание законов Российской империи», 1798, т. 25, № 18676). О. володіли землями 2-х типів: до першого належали помісні ділянки, надані предкам за службу, зайняті в дикому степу та куплені громадою; до другого — землі, куплені особисто або пожалувані у вотчину. Землю першого типу можна було продавати лише О. Кількість О. у Рос. імперії 1736 становила бл. 536 тис., 1837—38 — більше 1 млн. В Україні 1833 численна група О. збереглася в Слобідсько-Українській губернії (28 878) та Полтавській губернії (5351). 1831 до О. було зараховано шляхту зх. губерній, що не змогла довести свого дворянського походження (Второе полное собрание сочинений «Полное собрание законов Российской империи», т. 6, № 4869). У Правобережній Україні таких 1839 налічувалося понад 79 тис. Вони поділялися на осілих, тобто таких, що мали землю, і неосілих. Останніх було переселено на Пд. України. О. володіли кріпаками, які називались однодвірськими селянами. Їх кількість була мізерною. Вони виконували ті ж самі повинності, що їхні власники. 1809 О. було дозволено відпускати селян на волю.
http://history.org.ua/?termin=Odnodvirtsi_Pobedonostsev

Re: Однодвірці, однодворці

Додано: 27 листопада 2016, 20:30
АннА
ВЕРХНЯ РОЗПРАВА - становий суд 2-ї інстанції, що розглядав цивільні й кримінальні справи однодвірців та державних селян у Російській імперії. В Україні в.р. функціонували протягом 1782– 96 у Київському намісництві, Новгород-Сіверському намісництві, Чернігівському намісництві, перебравши на себе справи посполитих та рядових козаків, що до того часу розглядались у гродських судах, земських судах, підкоморських судах Гетьманщини. в.р. відігравала роль апеляційної інстанції для нижніх розправ. У справах, що торкалися мешканців сіл чи округ в цілому, виступала як суд 1-ї інстанції. Складалася з двох голів, які призначалися Сенатом за поданням губернського правління, а також десяти засідателів. Останніх обирали на 3 роки козаки і посполиті намісництва як зі свого середовища, так і з-поміж дворян, чиновників та різночинців. Засідателів затверджував губернатор. в.р. поділялася на 2 департ.: карний та цивільний. Кожен департ. мав свого голову. Справи розподілялися між чл. суду і головою за черговим реєстром справ. За відсутності справ карний департ. розглядав цивільні справи. В суді засідали прокурор і двоє стряпчих. Один з них слідкував за недопущенням шкоди для держ. казни, ін. був офіц. обвинувачем у карних справах. в.р. засідала посесійно тричі на рік: перша сесія тривала від 8 січ. до Страсного тижня (останнього перед Великоднем), друга – від Зелених свят (Трійці) до 27 черв. і третя – від 2 жовт. до 18 груд. За потреби в.р. могла засідати і в ін. час. Нарівні з ін. судами 2-ї інстанції в.р. надсилала двох засідателів у Приказ громад. опіки, подавала пропозиції щодо кандидатури на посаду голови совісного суду, що розглядав справи про злочини, визнані як вчинені ненавмисно, опираючись не лише на закони, а й на моральні норми.

Re: Однодвірці, однодворці

Додано: 18 липня 2018, 13:59
Тетяна Дума
Хіба "однодвірці" - український стан?
Ось, що пише Вікіпедія:
Однодвірці — суспільна верства державних селян Московського царства та Російської імперії 17-19 ст., яку складали нащадки хрещених ординців, вихідців з Золотої Орди, верстви якій у суспільстві Речі Посполитій відповідала шляхта чиншева[2], шляхта застінкова і реєстрове козацтво.
Я думаю, вони більше відносяться до селян Росії, аніж України...
Хотілось би почути думку експерта.

Re: Однодвірці, однодворці

Додано: 18 липня 2018, 15:14
D_i_V_a
Тетяна Дума писав:Хіба "однодвірці" - український стан?...
У українців дуже не однозначний історичний шлях...
Жили на Русі, то що сьогодні називають Київською Руссю - то були русинами.
Об'єдналися з литвою - стали литовцями.
Потім пішли під польську корону - стали поляками.
Потім більшість земель Речі Посполитої відійшли до Росії - то всі там живущіє скопом стали русскими.

І ще порахуйте, напротязі скількох століть то все відбувалось... навіть самі забули хто ми такі...

З точки зору історика, то все там написано правильно... але треба по частинах пояснювать...
Про фахівців, що може пояснять, думаю що навряд, бо для них це просте питання. Але почекаю день-два, може хтось і прийме участь у дискусії. Було би приємно почути думку інших...

Re: Однодвірці, однодворці

Додано: 18 липня 2018, 17:07
Tiutunnyk
Тетяна Дума писав:Хіба "однодвірці" - український стан?
Ось, що пише Вікіпедія:
Однодвірці — суспільна верства державних селян Московського царства та Російської імперії 17-19 ст., яку складали нащадки хрещених ординців, вихідців з Золотої Орди, верстви якій у суспільстві Речі Посполитій відповідала шляхта чиншева[2], шляхта застінкова і реєстрове козацтво.
Я думаю, вони більше відносяться до селян Росії, аніж України...
Хотілось би почути думку експерта.
Однодвірці - то сословіє, яке виникло в Російській Імперії. Бояри і їх діти жили при царських дворах - звіди і однодвірці.
Українці не входили і не були однодвірцями.

Re: Однодвірці, однодворці

Додано: 18 липня 2018, 17:11
Tiutunnyk
Однодвірці одягалися по московськи, в українських селян не було такого одягу:
Зображення
Зображення

Re: Однодвірці, однодворці

Додано: 18 липня 2018, 17:13
Тетяна Дума
D_i_V_a писав: З точки зору історика, то все там написано правильно... але треба по частинах пояснювать...
Ну там справді написано правильно, однодвірці - це московити. Про це свідчать і говори, і культура.
Але чому УГФ віднесло його до "Українські стани" не можу зрозуміти. :(

Re: Однодвірці, однодворці

Додано: 18 липня 2018, 17:21
Vitaly Savitar
В українській етнографії не зустрічав такої соціальної групи. Чи можна їх відносити до українського стану - суперечно... Я би замість Однодвірців, додав: опришки і гайдамаки...

Re: Однодвірці, однодворці

Додано: 18 липня 2018, 19:20
D_i_V_a
Tiutunnyk писав:... Бояри і їх діти жили при царських дворах - звіди і однодвірці.
Українці не входили і не були однодвірцями.
То поясніть мені будь ласка, у якому царському дворі жив мій пращур Никодим Йосипович Дідківський у селі Дмитрівка під Фастовом у 1842 році?
Назва села як і назва сословія підкреслені як допомога, якщо будуть труднощі з читанням...

Re: Однодвірці, однодворці

Додано: 18 липня 2018, 19:47
в36 Ольга
Ой, ну что ж вы только Википедию смотрите :D , в интернете же про однодворцев полно информации.