Однодвірці, однодворці

Суспільна верства XVII-XIX ст.

Чи знали ви слово "однодворець" до початку дослідження власного родоводу?

Так
4
18%
Ні
18
82%
 
Всього голосів: 22

Аватар користувача
в36 Ольга
Повідомлень: 1090
З нами з: 21 лютого 2016, 16:46
Стать: Жінка
Дякував (ла): 1374 рази
Подякували: 1063 рази

Re: Однодвірці, однодворці

Повідомлення в36 Ольга »

Об однодворцах можно почитать у Д. Бовуа "Гордиев узел Рос. империи" :

"Списки тех, чье [дворянское] происхождение не было подтверждено, должны были передаваться в казенные палаты, т.е. налоговые органы, для записи этих лиц в однодворцы."

"Польская газета в Петербурге "Tygodnik Peterburski" (1845, № 70) опубликовала еще один указ Сенату, в котором говорилось, что "прежние шляхтичи", которые не представили свои бумаги к этой дате, будут немедленно и без исключения записываться в однодворцы."

"Жившие в частных владениях однодворцы не могли покидать своего местожительства без свидетельства или паспорта, выданных помещиком, что еще решительнее приравнивало их к крепостным крестьянам. В свою очередь полиции было поручено вносить в списки крепостных (сказки) тех из них, кто не заключил договора с помещиком, или тех, кто еще не прошел проверки права на дворянство."
Аватар користувача
Тетяна Дума
Повідомлень: 12
З нами з: 13 липня 2018, 17:07
Дякував (ла): 2 рази
Подякували: 6 разів

Re: Однодвірці, однодворці

Повідомлення Тетяна Дума »

в36 Ольга писав:Ой, ну что ж вы только Википедию смотрите :D , в интернете же про однодворцев полно информации.
Ольго, скріншот з Державної Бібліотеки ворога-окупанта мало про що свідчить. Краще вже Вікіпедію дивитись... :x
Аватар користувача
Тетяна Дума
Повідомлень: 12
З нами з: 13 липня 2018, 17:07
Дякував (ла): 2 рази
Подякували: 6 разів

Re: Однодвірці, однодворці

Повідомлення Тетяна Дума »

D_i_V_a писав: Про фахівців, що може пояснять, думаю що навряд, бо для них це просте питання. Але почекаю день-два, може хтось і прийме участь у дискусії. Було би приємно почути думку інших...
Чекаю на фахівців.
Аватар користувача
Vitaly Savitar
Повідомлень: 988
З нами з: 16 лютого 2016, 23:42
Дякував (ла): 17 разів
Подякували: 217 разів
Контактна інформація:

Re: Однодвірці, однодворці

Повідомлення Vitaly Savitar »

Однодвірці - дворянські, боярські діти. Наприклад, якщо почитати історію села Печини в Україні, то там сказано:

"Село засноване у другій половині XVIII століття переселенцями з Росії "боярськими дітьми" і однодвірцями. У стародавніх актах писалося, що "деревня Печины - владения однодворцев".

Ці поселенці вважали себе дворянського роду, були в них навіть піддані. Походили однодворці з дворянських дітей, а також із служивих людей. За своїм соціальним станом займали середнє місце між селянами і дворянами. Більшості з них доводилося на нових місцях виконувати всю селянську роботу. "Корінні" дворяни насміхалися з них: "Сам і сіє, і оре, сам і грошики бере". Цебто - сам зорає землю, виростить урожай, сам повинен і реалізувати його. Або ще було таке прислів'я: "Ніс чорт гриби в коробу, та розсипав по бору: і виросли однодворці". Звичайно, тут - гумор, але є й елементи зверхності.

Печинські однодворці, Іван Давидовта інші володіли землями у Верхолюджі. Тут у них були й піддані. Однодворці одержували казенні оклади. Чимало однодворців поселилося на "Черкаському порубіжні" в долині річки Олешні, де проходив кордон з Польщею. Коли в степах України, південніше Харкова, було збудовано Українську укріплену лінію, ряд однодворців з нашої місцевості направили служити в гарнізони при ній. Однодворці - свого роду народне ополчення, мали ще назву ландміліції."

Джерело: http://trostyanecka-rayrada.gov.ua/pech ... 2-03-2017/

Якщо взяти культуру однодворців - абсолютно російська. Україномовними однодвірці не були. Вони просто були переселенцями на нашій землі і змішалися з корінним населенням. тому їх частково можна приписувати до нашої генеалогії, але вони не є окремою гілкою, це домішка. Історики про яких хтось говорив відносять цей клас до дворян Російської Імперії.

Однак, все вищесказане не свідчить, що однодвірців не слід вивчати. Питання тільки у класифікації. Як етнографічна чи соціальна група українським етнологам вони невідомі. Всі джерела, які свідчать та якось повідомляють нам про одновірців - російські.
Український хостинг для веб-сайтів на потужних VPS/VDS серверах в Європі --> https://kr-labs.com.ua/service/web-hosting/
Аватар користувача
Tiutunnyk
Повідомлень: 50
З нами з: 18 червня 2018, 20:09
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 3 рази
Подякували: 22 рази

Re: Однодвірці, однодворці

Повідомлення Tiutunnyk »

D_i_V_a писав:
Tiutunnyk писав:... Бояри і їх діти жили при царських дворах - звіди і однодвірці.
Українці не входили і не були однодвірцями.
То поясніть мені будь ласка, у якому царському дворі жив мій пращур Никодим Йосипович Дідківський у селі Дмитрівка під Фастовом у 1842 році?
Назва села як і назва сословія підкреслені як допомога, якщо будуть труднощі з читанням...
У когось предки - кримські татари чи караїми, то що ми теж маємо їх занести до "українських станів"?? Будьмо об'єктивними!
Слава Україні!!!
------------------------
kampot.org.ua
Аватар користувача
Тетяна Дума
Повідомлень: 12
З нами з: 13 липня 2018, 17:07
Дякував (ла): 2 рази
Подякували: 6 разів

Re: Однодвірці, однодворці

Повідомлення Тетяна Дума »

Tiutunnyk писав:
D_i_V_a писав:
Tiutunnyk писав:... Бояри і їх діти жили при царських дворах - звіди і однодвірці.
Українці не входили і не були однодвірцями.
То поясніть мені будь ласка, у якому царському дворі жив мій пращур Никодим Йосипович Дідківський у селі Дмитрівка під Фастовом у 1842 році?
Назва села як і назва сословія підкреслені як допомога, якщо будуть труднощі з читанням...
У когось предки - кримські татари чи караїми, то що ми теж маємо їх занести до "українських станів"?? Будьмо об'єктивними!
Можете навести якусь наукову літературу, де йдеться про однодвірців? хто вони та звідки, їх історичний шлях, походження.
Буду дуже вдячна. :Rose:
Аватар користувача
Tiutunnyk
Повідомлень: 50
З нами з: 18 червня 2018, 20:09
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 3 рази
Подякували: 22 рази

Re: Однодвірці, однодворці

Повідомлення Tiutunnyk »

Тетяна Дума писав:
Tiutunnyk писав:
D_i_V_a писав:
Tiutunnyk писав:... Бояри і їх діти жили при царських дворах - звіди і однодвірці.
Українці не входили і не були однодвірцями.
То поясніть мені будь ласка, у якому царському дворі жив мій пращур Никодим Йосипович Дідківський у селі Дмитрівка під Фастовом у 1842 році?
Назва села як і назва сословія підкреслені як допомога, якщо будуть труднощі з читанням...
У когось предки - кримські татари чи караїми, то що ми теж маємо їх занести до "українських станів"?? Будьмо об'єктивними!
Можете навести якусь наукову літературу, де йдеться про однодвірців? хто вони та звідки, їх історичний шлях, походження.
Буду дуже вдячна. :Rose:
Сонечко, літератури в інтернеті повно, забий просто слово "однодвірці в Російській імперії" - пан Google відразу знайде тобі безліч результатів... Але тут є ліниві люди на цьому форумі, тому для них я створю окрему тему де вкажу всю літературу, яку знайшов. :good:
Слава Україні!!!
------------------------
kampot.org.ua
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Однодвірці, однодворці

Повідомлення D_i_V_a »

Tiutunnyk писав:У когось предки - кримські татари чи караїми, то що ми теж маємо їх занести до "українських станів"?? Будьмо об'єктивними!
Шановний, ви заплутались. Татари і караїми - це національність або ще кажуть етнос.
А слово СТАН має багато значень (синонімів) - в цьому випадку означає соціальний стан людини, відноситься до пережитків минулого і цікаво нам тут тільки тому, що зтикаємось з цими поняттями при дослідженні власних родоводів.

Ось що каже словник про слово "стан". Нам потрібне - 3-тє значення 6-та позиція... :shock:
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Tiutunnyk
Повідомлень: 50
З нами з: 18 червня 2018, 20:09
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 3 рази
Подякували: 22 рази

Re: Однодвірці, однодворці

Повідомлення Tiutunnyk »

D_i_V_a писав:
Tiutunnyk писав:У когось предки - кримські татари чи караїми, то що ми теж маємо їх занести до "українських станів"?? Будьмо об'єктивними!
Шановний, ви заплутались. Татари і караїми - це національність або ще кажуть етнос.
А слово СТАН має багато значень (синонімів) - в цьому випадку означає соціальний стан людини, відноситься до пережитків минулого і цікаво нам тут тільки тому, що зтикаємось з цими поняттями при дослідженні власних родоводів.

Ось що каже словник про слово "стан". Нам потрібне - 3-тє значення 6-та позиція... :shock:
Це Ви заплутались. Вам потрібно було назвати гілку не "Українські стани", а СУСПІЛЬНІ СТАНИ.
Слава Україні!!!
------------------------
kampot.org.ua
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Однодвірці, однодворці

Повідомлення D_i_V_a »

D_i_V_a писав:
Tiutunnyk писав:... Бояри і їх діти жили при царських дворах - звіди і однодвірці.
Українці не входили і не були однодвірцями.
То поясніть мені будь ласка, у якому царському дворі жив мій пращур Никодим Йосипович Дідківський у селі Дмитрівка під Фастовом у 1842 році?
І ще питання. На 1842 рік до російської імперії належали польща і фінляндія, припускаю що і там могли буть однодвірці з декласованої шляхти. То їх також до росіян припишете? :wink:
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “Однодвірці”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 7 гостей