Лук'янівський некрополь

Відповісти
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8876
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Лук'янівський некрополь

Повідомлення АннА »

ЛУК'ЯНІВСЬКИЙ НЕКРОПОЛЬ – комплекс кладовищ, розташов. у пн.-зх. частині Києва по вул. Дорогожицькій (дещо умовно тут виділяють цивільне, єврейс. і військ. кладовища). До останньої чв. 19 ст. перебувало в неофіц. статусі, з 1863 тут ховали померлих у Лук'янівській тюрмі. 26 липня 1878 отримало офіц. статус і назву центрального. 1894 поряд було офіційно відкрите єврейс. кладовище. 1911 на місці каплички (діяла з 1887) споруджена церква св. великомучениці Катерини (зруйнована 1972). На поч. 20 ст. заг. площа поховань становила бл. 17 га. Упорядкування огорожі та різних будівель здійснене за проектом архіт. В.Ніколаєва. Перед окупацією Києва вермахтом (див Друга світова війна) кладовище займало площу в 25 га. У роки окупації було зруйноване, тут, однак, ховали страчених гітлерівцями підпільників. У травні 1945, вже після визволення Києва, було прийняте рішення про поховання на цій території учасників війни 1941–45 (для цього на площі 12 га створили "військове кладовище"). 1962 закрите для масових поховань. 1964 частину площі військового кладовища (6 га) відвели для спорудження телевізійної вежі.

На Л.н. є могили представників різних національностей (українців, росіян, євреїв, французів, німців, чехів, поляків, болгар, угорців, греків, вірменів, грузинів, естонців, ін.) та різних віросповідань (православних, католиків, протестантів, іудеїв, ін.).

Тут поховані представники майже всіх давніх укр. козацько-старшинських родів, викладачі, професори, академіки УАН – НАН України, відомі особи. 1918–19 кладовище прийняло в братські могили тіла киян, уби-тих більшовиками з армії М.А.Муравйова, а також розстріляних денікінцями (див. Денікіна режим в Україні 1919–1920). 1934–41 тут ховали страчених у застінках НКВС УСРР/УРСР.

У різні роки сюди переносили деякі поховання з кладовищ на Аскольдовій могилі, Щекавиці, у Київському Свято-Покровському монастирі, біля Лук'янівської Свято-Феодорівської церкви.

Нині тут є могили, зокрема: учених О.Лур'є, В.Корецького, О.Марзєєва, М.Стражеска, В.Чаговця, Д.Граве, Г.Пфейфера, О.Орлова, М.Василенка, М.Холодного, М.Кащенка, О.Фоміна, Г.Де-Метца, композиторів В.Пухальського, М.Шиповича, К.Шиповича, актриси Л.Гаккебуш, художників О.Мурашка, В.Орловського, М.Пимоненка, військовиків М.Духоніна, В.Александрова, Є.Крутеня, П.Нестерова.

1 липня 1994 КМ України прийняв постанову "Про оголошення комплексу пам'яток історії та культури Лук'янівського цивільного кладовища в м. Києві державним історико-меморіальним заповідником". Нині територія кладовища складає 20,45 га, воно поділене на 45 дільниць. Під держ. охороною знаходиться 227 могил і надгробків.

У Лук'янівському заповіднику відкрито музейну кімнату. 2001 вийшло 2-ге видання путівника по Лук'янівському цивільному кладовищу (автор Л.Проценко). Згідно з ген. планом розвитку заповідника, 2004 розпочато роботи з відбудови церкви св. Катерини.

Зображення Зображення
Скрипник П.І.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Відповісти

Повернутись до “КИЇВ”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 12 гостей