Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу, походження українських прізвищ, ономастика

Цікаве з архівного життя

Онлайн
Аватар користувача
 
Повідомлень: 191
З нами з: 22 квітня 2016, 12:19
Подякував (-ла): 40 раз.
Подякували: 29 раз.

Цікаве з архівного життя

Повідомлення Вернер » 23 червня 2017, 13:56

Що засекречував СРСР про Другу світову — опублікували документ із Архіву СБУ
22.06.2017
У мережі оприлюднили витяг з переліку відомостей, які забороняли розповсюджувати у СРСР про воєнний та поствоєнний періоди часів Другої світової війни на території Радянського Союзу.
До засекреченої інформації потрапили дані про мобілізацію до Червоної Армії, людські й матеріальні втрати, допомога союзників, відомості про вплив війни на населення тощо.
Центр досліджень визвольного руху опублікував на своїй сторінці у Facebook електронні копії документу "Перечень сведений, запрещенных к опубликованию в открытой печати и по радио".
Перелік датується січнем 1949 року. Розсекречений документ зберігається в Галузевому державному архіві Служби безпеки України.
Серед відомостей, які не можна було друкувати в газетах чи розповідати по радіо були, зокрема, такі:
дані про мобілізацію жінок та їх кількість на війні (як в цифрах, так і у відсотках);
узагальнені дані про вплив війни на здоров’я населення (стан харчування, рівень народжуваності тощо);
цифрові дані про людські втрати на війні;
дані про кількість інвалідів;
загальні дані про втрати союзників та противників.
Окрім цього забороняли публікувати та озвучувати по радіо будь-яку інформацію про ввіз та використання на території СРСР захоплених "на території противника": промислових та сільськогосподарських обладнань, транспорту, витвори мистецтва, продовольство, тварин, відомості про кораблі, отримані за ленд-лізом.
Також не можна було розповідати у ЗМІ відомості про випадки, коли медики використовували зброю (окрім випадків самозахисту та захисту хворих та поранених).
Не можна було поширювати дані про кількість мобілізованого механічного та живого транспорту, а також втрати по них, інформацію про захворювання тварин чумою.
Секретною були відомості про кількість військової техніки, яка надійшла від союзників та досвід її використання, інформація про іноземні армії, вичитана у закордонній пресі. До публікації не допускались фото з об’єктами оборонного значення.
Не підлягали оприлюдненню загальні дані про стан злочинності, інформація про закриті судові процеси, адміністративні виселення "соціально-небезпечних елементів", відомості про дислокацію таборів, колоній, місць спецпоселень, про мобілізацію населення для виконання важких робіт по СРСР в цілому, республікам, краям, областям та міністерствам.
Під гриф "секретно" потрапила також інформація про екологічний стан: про масштабні аварії та катастрофи, про стихійні біди, про кількість отруйних та вибухових речовин, які використовуються у радянській промисловості.
"Пропагандистський міф про "Велику Вітчизняну" виник завдяки тому, що справжня інформація цензурувалася і засекречувалася. У час, коли російська пропаганда продовжує використовувати ці міфи, архіви особливо мають працювати над тим, щоб показувати та відкривати таємниці комуністичної цензури", — говорить Андрій Когут, директор ГДА СБУ.
Документ, про інформацію, яка має бути цензурована, завершується цілком логічно — забороною друкувати у ЗМІ та оприлюднювати по радіо відомості про радянську цензуру та дані, які розкривають організацію та методи її роботи.
http://www.istpravda.com.ua/short/2017/06/22/149973/
Час плине

Повернутись до Питання та поради стосовно теми "АРХІВИ"

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість