Кам'янська січ

Відповісти
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Кам'янська січ

Повідомлення АннА »

Кам'янська січ - питання стосовно цієї теми

Зображення
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Кам'янська січ

Повідомлення АннА »

КАМ'ЯНСЬКА СІЧ – адміністративний і військовий центр запорозького козацтва 1709–11 та 1728–34.
Була розташов. в гирлі річок Кам'янка та Козацьке річище на правому березі Дніпра поблизу сучасного с. Республіканець Бериславського р-ну Херсон. обл.
Кам'янську січ запорожці заснували після заборони рос. царя Петра I на проживання січового товариства на тер., підвладних Рос. д-ві, та зруйнування у зв'язку з цим навесні 1709 рос. військами Чортомлицької Січі.
Кам'янську січ запорожці розмістили на кордоні підвладних Рос. д-ві земель, що належали до Вольностей Війська Запорозького низового, і стали підпорядковуватися крим. ханові.
Навесні 1711 (у цей час більшість запорожців перебувала у воєн. походах у складі війська гетьмана П.Орлика в Правобережній Україні та з ордами на чолі з ханом Девлет-Гіреєм II у Слобідській Україні) рос. війська на чолі з В.Бутурліним, у розпорядженні якого було ще й кілька лівобереж. полків гетьмана І.Скоропадського, атакували Кам'янську січ. Не маючи достатньо сил, щоб протистояти наступу, Кіш Запорозької Січі перебазувався в глибину підпорядкованих крим. ханові земель і заснував неподалік Кардашинського лиману Олешківську Січ.
Перебуваючи під зверхністю крим. хана, січове товариство користувалося різноманітними пільгами, податковим імунітетом і як військ. стан отримувало з ханської скарбниці спеціальну грошову платню – "айлик".
Однак з часом ці пільги були урізані, ханською адміністрацією запроваджувалися різні повинності.
Айлик спочатку було замінено правом пільгового видобутку солі з крим. лиманів і озер, пізніше й це право було скасовано.
За ханську протекцію Кіш зобов'язаний був на перший поклик крим. правителя виставляти в похід на допомогу орді 2-тис. козац. військо на чолі з кошовим отаманом. Крім того, січове товариство повинно було безоплатно щорічно працювати на спорудженні й ремонті перекопської захисної лінії.
На Кам'янській січі хан заборонив запорожцям мати будь-яку артилерію, будувати укріплення як на самій Січі, так і в ін. місцях їх поселення.
Кошу не дозволялося підтримувати стосунки з представниками рос. уряду та гетьман. адміністрації Лівобережної України, їздити до лівобереж. укр. міст, а також вести торгівлю в Очакові та на Крим. п-ові.
Натомість ханський уряд видав привілеї на ведення торгівлі в Січі крим. татарам, грекам, євреям та вірменам.
Після смерті прихильного до запорожців Каплан-Гірея (1719) січове т-во зазнавало постійних адм. і суд. утисків з боку місц. влади. Більшість запорожців почали виступати за повернення під владу рос. царів, не раз відправляли повноважних послів до гетьмана Д.Апостола, рос. військ. командування в Україні та царського двору.
Однак спроби козаків уладнати стосунки з рос. владою та відновити Січ на землях Вольностей Війська Запороз. низового в Чортомлику не мали успіху. 1728 козаки, однак, повернулися на свої землі – у Кам'янську січ.
В умовах підготовки Російської імперії до війни з Османською імперією уряд імп. Анни Іванівни 31 серп. 1733 надіслав кошовому отаману К.С. І.Малашевичу грамоту про вибачення "всіх попередніх провин" січовиків і дозвіл повернутися в межі Рос. імперії.
28 берез. 1734, отримавши наказ крим. хана про похід проти рос. військ і укр. лівобережних полків, запорожці залишили Кам'янську січ і перебралися в середину земель Вольностей Війська Запорозького низового, де на р. Підпільна (правий рукав Дніпра) заснували Нову Січ.
Місцерозташування Кам'янської січ в різні роки досліджували: Одеське товариство історії та старожитностей, етнограф О.Афанасьєв-Чужбинський, відомий знавець запороз. старовини Д.Яворницький. Археол. розкопки на місці городища К.С. проводили Б.Копилов та В.Ленченко.
Горобець В.М.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Відповісти

Повернутись до “Запорозька січ”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей