"Прости мене" - обряд "Прошші предчіт"

Аватар користувача
Falcon
Модератор
Повідомлень: 316
З нами з: 03 січня 2017, 20:37
Стать: Чоловік
Звідки: Буковина
Дякував (ла): 417 разів
Подякували: 519 разів

Re: "Прости мене" - обряд

Повідомлення Falcon »

Цікавий обряд, на рівнинній Буковині за такий не чув
з повагою, Євген.
предки з повітів: Буковина (Сторожинець, Кіцмань)
Галичина (Ходорів)
Волинь (Клевань)
Поділля (Кам'янець-Подільський, Оринин)
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: "Прости мене" - обряд

Повідомлення D_i_V_a »

Balymba писав:...Кути - це колишнє містечко на Черемоші в Косівському районі. Колись там було велика вірменська громада. Може цей звичай щось із вірменських традицій?
Про це мабуть впевніше можуть сказати етнологи...
А що в тих краях дійсно було багато вірмен?
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: "Прости мене" - обряд

Повідомлення Balymba »

D_i_V_a писав:
Balymba писав:...Кути - це колишнє містечко на Черемоші в Косівському районі. Колись там було велика вірменська громада. Може цей звичай щось із вірменських традицій?
Про це мабуть впевніше можуть сказати етнологи...
А що в тих краях дійсно було багато вірмен?
Один із найбільших центрів вірменської діаспори в Галичині. В той час як більшість містечок було жидівськими, Кути було вірменським.
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: "Прости мене" - обряд

Повідомлення D_i_V_a »

Balymba писав:Один із найбільших центрів вірменської діаспори в Галичині. В той час як більшість містечок було жидівськими, Кути було вірменським.
Але це випадок що ця жінка була з Кутів, я ж про це не знала коли слухала передачу з фотографом :? , а він говорив про ЄДИНУ МІСЦЕВІСТЬ в Україні...
Тобто, я так розумію, що і у сусідніх селах (НП) з Кутами мають бути такі ж звичаї?

Обряд дуже гарний.
Коли ця думка, про життя заради очищення роду, проходить через свідомість, то і собі хочеться таке зробити... тобто жити... дожити... і встати перед дитиною на коліна... заради їх (нащадків) щасливого життя...
Вже пройшло декілька років як це почула... а воно в голові сидить...

Може з часом Україна стане країною довгожителів? :D
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: "Прости мене" - обряд

Повідомлення D_i_V_a »

D_i_V_a писав:... тобто жити... дожити... і встати перед дитиною на коліна... заради їх (нащадків) щасливого життя...
Я почала цю тему розповіддю про хрестини. Серед присутніх були ще дуже живі і бодрі прабабуся і прадідусь... Дивлячись на них можна припустити, що вони можуть дочекатися і прапра...
Знаючи як вони люблять онучку (мати немовляти), спитала які в них відчуття з появою праонука.
Відповідь була гідна нашої розмови - він пахне Богом... ні, він сам є Бог...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: "Прости мене" - обряд

Повідомлення Balymba »

Нарешті знайшов опис обряду:

У деяких гуцульських селах й досі дотримуються унікальної традиції прощення гріхів праправнуками Християнський обряд, під час якого праправнуки здійснюють прощення всіх гріхів своїй прапрабабці чи прапрадідові, колись був поширений у багатьох країнах Європи. А до наших днів зберігся лише в Україні. "Експрес" знайшов родину, в котрій обряд "Прошші предчіт" здійснювався вже тричі. Так, дворічна Алінка Цвілинюк, що живе в селі Вигода Верховинського району, стала предчі для своєї прапрабабці Сеньки Гаврильчук 1930 року народження, здійснивши родинний обряд "Прошші предчіт". ...Минаю річку Черемош. Біля єдиної на Верховинщині цегляної церкви звертаю до помешкання Цвілинюків. Зі старенької дерев'яної хати вибігає біляве блакитнооке дівча. Це і є предчі Алінка Цвілинюк. Заходжу до хати й розпитую в мами Аліни -- Іванки - про їхню унікальну родину. Жінка розповідає, що свого часу, в трирічному віці, прощала гріхи своїй прапрабабці Марії Кікінчук. "Саме прапрабабця Марія в нашій родині була першою предчі, - розповідає Марія. - У 1913 році здійснила обряд предчі для своїх прапрадіда та прапрабаби Василя та Василини Білачуків із присілка Пушкар. Потім це повторила я, а моя донька Алінка наразі цей обряд звершила не повністю". Тож вона знову робитиме це наступного року. "Тільки праправнуки-предчіта мають сакральне право звернутися до Господа Бога, щоб Він допоміг простити всі гріхи прапрадідові чи прапрабабці, - розповідає про унікальний обряд краєзнавець Іван Зеленчук. - Тоді старенькі помруть безгрішними. Обряд "Прошші предчіт" проводять у трьох різних формах. Передусім прапрабабусі чи прапрадіду потрібно взяти в руки хресну сорочечку свого предчіти і помолитися до Бога. Коли дитині виповниться один рік, їм потрібно напитися води з рук свого предчіти. А після двох років -- усно попросити в свого предчіти прощення своїх гріхів. А предчі відповідає: "Хай Бог прощає та й я прощу". Іван Зеленчук був свідком цього обряду 17 років тому, коли предчі була Іванка. Він пригадує: "Тоді в старому будинку зібралась родина Кікінчуків, що складалася із чотирьох поколінь матерів. Марія Кікінчук - 1910 року народження, Сенька Гаврильчук 1930 року, Василина Шайваровська - 1959, Світлана Кімейчук - 1976 року народження зі своєю трирічною донькою Іванною. Дівчинка простила гріхи своїй прапрабабі Марії, повністю дотримуючись традицій". "Чому цей обряд називається "Прошші предчіт"?", - запитую в пана Зеленчука. "Гуцули-старожили називають четверте покоління нащадків одним коротким словом - "предчіта". Тож назва означає "прощення праправнуків". Сьогодні мало хто використовує цей старовинний християнський обряд. Адже для цього людині потрібно дожити майже до столітнього віку, дочекатися не лише народження і хрещення предчіт, але й того часу, коли вони зможуть самостійно ходити і говорити. До речі, колись за це прапрадід і прапрабабця обдаровували своїх предчіт гарним вбранням, коровами, конями та вівцями. Старожили Гуцульщини вважають, що на ті вибрані родини, у яких прапрадіди чи прапрабаби дочекались предчіт, сходить Боже Благословення, і тому вони розквітають у своїх нащадках.
Читайте більше тут: http://expres.ua/digest/2017/09/03/2603 ... h-ukrayiny
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: "Прости мене" - обряд

Повідомлення Balymba »

В продовження теми.
Зробив аналіз можливості проведення такого обряду серед жителів села старше 1933 року. Із 35 осіб тільки у однієї жінки є праправнуки. Звідси напевне і незначне розповсюдження обряду (і інформації про нього) - низька тривалість життя, не дозволяє не тільки проведення обряду, а навіть стирає пам'ять про нього.
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
в36 Ольга
Повідомлень: 1090
З нами з: 21 лютого 2016, 16:46
Стать: Жінка
Дякував (ла): 1374 рази
Подякували: 1063 рази

Re: "Прости мене" - обряд

Повідомлення в36 Ольга »

Спасибо за рассказ, даже во время чтения слезы готовы закапать. Представляю, как волнительно обряд проходит наяву.
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: "Прости мене" - обряд

Повідомлення D_i_V_a »

Balymba писав:Нарешті знайшов опис обряду:...
Пане Василю, цьом, цьом, цьом!!!
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: "Прости мене" - обряд

Повідомлення D_i_V_a »

Balymba писав:... низька тривалість життя, не дозволяє не тільки проведення обряду, а навіть стирає пам'ять про нього.
Тепер є мета... будемо зарядку робити...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “Багатонаціональна Україна + Етно”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 12 гостей