Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу, походження українських прізвищ, ономастика

Римо-католики

Подякував (-ла): 1838 раз.
Подякували: 656 раз.
Стать: Жінка

Re: Римо-католики

Повідомлення АннА » 23 січня 2018, 13:44

КСЬОНДЗ, термін. Має польс. походження і вживається в сучасній польс. мові (сучасне написання – Ksiądz) для означення римо-катол. священиків (див. Католицька церква).
У давнину ним означали тих, хто належав до панівного стану, включаючи і короля.
На думку деяких дослідників, схожість польс. назв ksiądz (ксьондз) і ksęcia (князь) свідчить про те, що у племен, які об'єдналися в єдину д-ву – Польщу, язичницьке духовенство мало значну вагу і великий авторитет. Польс. хроніст 13 ст. Богухвал (Bogufal) свідчить, зокрема, що Болеслава І Хороброго, який поширив назву К. на християн. духовенство з метою піднести авторитет останнього в очах напів'язичницького нас., поляки спочатку титулували воєводою, а згодом почали іменувати також К. Ще в 16 ст. Сигізмунд ІІ Август у Статуті Гербурта титулується: "король польський, великий ксьонз литовський". У 17 ст. слово К. у світському значенні практично перестає вживатися.
Із повагою, Ганна

Подякував (-ла): 4017 раз.
Подякували: 1748 раз.

Повідомлення D_i_V_a » 15 лютого 2018, 14:56

Для тих у кого в роду були римо-католики...

Може і Україна доросте колись до того, що наші діти будуть вивчати в школі предмет "Релігія" або як його називають в Швейцарії - "Етика". Допоки цього не має, будемо самотужки потроху розбираться... без фанатизму...

В цьому році католицька і православна Пасха не співпадають. Обидві досить рано - католицька 1-го квітня, а православна 8-го.
Зазвичай різниця у 2 тижні, цього року 1 тиждень, а останні роки пасха доволі часто співпадала.
Цікаво було почути від представників римо-католицької церкви, які вже давно знаходяться в екуменічному русі по відношенню до православних та протестантських церков, що вони готові підкорегувати святкування Пасхи в угоду православним.

У римо-католиків зі вчора вже почався піст. На відміну від православної течії він починається не з понеділка, а з середи.
По всьому католицькому світу відгуляли так звані карнавали - від південної Америки до Європи. Карнавал - це не що інше, як наша масляна. Нагулялися, попустували і в піст. Фанатичних католиків в світі доволі мало, тому і по-справжньому постують далеко не всі.
Востаннє редагувалось D_i_V_a в 28 липня 2018, 11:20, всього редагувалось 1 раз.
Пошук предків: Дідкі(о)вський, Онацький, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Дименський, Пустовіт, Павленко, Бургала, Барлинський
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?

Подякував (-ла): 0 раз.
Подякували: 77 раз.
Стать: Чоловік

Повідомлення sergm » 28 липня 2018, 00:02

D_i_V_a написав:В цьому році католицька і православна Пасха не співпадають. Обидві досить рано - католицька 1-го квітня, а православна 8-го.
Зазвичай різниця у 2 тижні, цього року 1 тиждень, а останні роки пасха доволі часто співпадала.

Великдень за Григоріанським календарем в 45 % випадків на тиждень раніше за Юліанським, в 30 % випадків збігається, 5 % — різниця в 4 тижні, і 20 % — різниця в 5 тижнів (більш ніж місячний цикл). Різниці в 2-3 тижні не буває. (звідси)

D_i_V_a написав:Цікаво було почути від представників римо-католицької церкви, які вже давно знаходяться в екуменічному русі по відношенню до православних та протестантських церков, що вони готові підкорегувати святкування Пасхи в угоду православним.

Правило звучить як «Великдень святкується першої неділі після весняного повного місяця». Весняний повний місяць — це перший повний місяць, що настав після дня весняного рівнодення. (звідси)

Нюанс в тому, що в православ'ї обрахунок іде від 21 березня за Юліанським календарем, яке на 13 днів відстає від астрономічного рівнодення. Тому варто було б саме православним підкорегувати дату. Тим більше, що їх всемеро менше, ніж тих, хто святкує Великдень за календарем григоріанським.
Збираю генеалогічні матеріали по селу Попова Гребля, Чечельницькій волості, Ольгопільському повіту, Балтсько-Ольгопільському католицькому деканату, Брацлавсько-Подільській шляхті

Повідомлення sergm » 28 липня 2018, 00:03

al_mol написав:Деканаты и костелы Брацлавского воеводства по состоянию на 1742 год

Це Подільське воєводство.
Збираю генеалогічні матеріали по селу Попова Гребля, Чечельницькій волості, Ольгопільському повіту, Балтсько-Ольгопільському католицькому деканату, Брацлавсько-Подільській шляхті

Повідомлення D_i_V_a » 28 липня 2018, 12:15

sergm написав:Великдень за Григоріанським календарем в 45 % випадків на тиждень раніше за Юліанським, в 30 % випадків збігається, 5 % — різниця в 4 тижні, і 20 % — різниця в 5 тижнів (більш ніж місячний цикл). Різниці в 2-3 тижні не буває. (звідси)
Не знала... думала що 2 тижні це звична різниця між датами як і на різдво... дуже дякую.
Ось знайшла табличку порівняння дат з 2000 до 2020 рр (таку ж на вікі не побачила :oops: ), екстра вираховувала різницю, дійсно 2-х тижнів немає :wink:
Пошук предків: Дідкі(о)вський, Онацький, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Дименський, Пустовіт, Павленко, Бургала, Барлинський

Повідомлення D_i_V_a » 14 вересня 2018, 11:25

Цікава дискусія, але в розділі "Краєзнавство" в темі "Було і таке..." де її важко буде за потреби знайти.
Стосується католиків http://ukrgenealogy.com.ua/viewtopic.php?f=220&t=1440&start=100#p19297

І ще цікавий коментар в темі Дідківських
sergm написав:
Мария Халюк написав:
sergm написав:Теза про державну політику примусового окатоличення в Речі Посполитій була і є досить популярною серед українських, а тим більше російських істориків. Але не підтверджується історичними даними.

Можливо, потрібно дивитися по самій моїй гілці. Але як пояснити те, що Дідківські майже всі православної віри, а мої- католики, а рід один?

А як пояснити, що на момент поділів Речі Посполитої (1795) римокатоликів на Правобережжі (Волинь, Київщина, Поділля) було 15%, а якісь 100 років по тому - 3% (до речі, як і зараз)?

Повідомлення D_i_V_a » 14 вересня 2018, 17:28

sergm написав:Теза про державну політику примусового окатоличення в Речі Посполитій була і є досить популярною серед українських, а тим більше російських істориків. Але не підтверджується історичними даними.
Ще дякую за це повідомлення. Така думка вже в голову заходила, але доказів у мене немає бо Річ Посполита це 18 ст, а я його тільки почала вивчати.
Виходить примусове окатоличення - це вигадки?...

Повідомлення D_i_V_a » 14 вересня 2018, 18:05

sergm написав:Тут саме той випадок, коли дитина не пройшла обряд конфірмації, під час якого відбувається не лише перша сповідь, а й миропомазання і перше причастя. У православних миропомазання відбувається під час хрещення. Тож з точки зору православ'я чин хрещення у подібних випадках є незавершеним.
Причиною переходу хлопчика на православ'я (як, до речі і згаданого пізніше відставного солдата) найімовірніше було саме земельне питання. У другій половині ХІХ сторіччя права католиків на володіння землею було суттєво обмежено, внаслідок чого значній частині довелось долучитись до православ'я. Нерідко до православ'я долучався лише хтось один із подружжя, на кого і оформлялось землеволодіння. По його смерті перейти на православ'я мусив хтось зі спадкоємців - другий із подружжя або діти.
Про земельне питання і релігійну приналежність ще нічого не чула.
І які саме були ці обмеження? Якими розмірами обчислювались? Чи взагалі не можна було навіть клаптиком володіти?

Подякував (-ла): 750 раз.
Подякували: 490 раз.

Повідомлення Aushanbibi » 15 вересня 2018, 12:44

D_i_V_a написав:
sergm написав:Тут саме той випадок, коли дитина не пройшла обряд конфірмації, під час якого відбувається не лише перша сповідь, а й миропомазання і перше причастя. У православних миропомазання відбувається під час хрещення. Тож з точки зору православ'я чин хрещення у подібних випадках є незавершеним.
Причиною переходу хлопчика на православ'я (як, до речі і згаданого пізніше відставного солдата) найімовірніше було саме земельне питання. У другій половині ХІХ сторіччя права католиків на володіння землею було суттєво обмежено, внаслідок чого значній частині довелось долучитись до православ'я. Нерідко до православ'я долучався лише хтось один із подружжя, на кого і оформлялось землеволодіння. По його смерті перейти на православ'я мусив хтось зі спадкоємців - другий із подружжя або діти.
І які саме були ці обмеження? Якими розмірами обчислювались? Чи взагалі не можна було навіть клаптиком володіти?

дуже добре ці питання описані у Генріка Літвіна :roll:
Шукаю предків: Даценко, Ходаківський, Домарацький, Жицький, Скварчинський, Куцопал, Світельський, Мончаківський, Бербен, Майстренко, Галецький, Ровінський, Швець

Повідомлення sergm » 15 вересня 2018, 16:59

Aushanbibi написав:
D_i_V_a написав:

дуже добре ці питання описані у Генріка Літвіна :roll:

Радше у Даніеля Бовуа в його малій українській трилогії.
Пан Генрик спеціалізується у XVI-XVII сторіччі, головним чином періодом між Люблінською унією та повстанням Хмельницького.

Поперед.

Повернутись до Римо-католицька церква

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: al_mol, Bing [Bot], Google [Bot]