ЗЯТЬ

Відповісти
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Жили-були собі мешканці одного славного українського села, і у 1767 році вирішили вони писати колективний лист до поважної особи, який тепер є історичним джерелом, на прикладі якого і піде мова про зятів.

Отже під листом підписалося вісімдесят осіб.
З них четверо мають позначку "зять".
Троє записані ім`я_зять_прізвище тестя, тобто їх особистих прізвищ немає, пішли люди у прийми (прийшли з іншого села?).
І тільки один, років двадцяти трьох хлопець, той, що його тесть керував громадою, записаний зять_ім`я_прізвище (його власне). І з таким прізвищем (майже таким, бо з додаванням -ко) є ще один мешканець села, зазначений у списку. Можна припустити, що він місцевий?

З самого припису "зять" можна припустити, що він приймак чи не факт?

І чи зустрічав хто таке, щоб зять перебирав на себе прізвище тестя так, наче він тестеві син, і далі нащадки писалися б на прізвище діда по матері?
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення Balymba »

Зустрічав такі випадки у 18 столітті, коли зяті були вказані по прізвищу тестя. В подальшому доля їх складалася по різному - хтось став повноправним господарем в господарстві тестя і в подальшому вказувався вже під своїм справжнім прізвищем. А хтось так і залишився "на утриманні" сім'ї дружини (свідомо не вживаю термін "приймак", бо в наших краях воно має дещо інше значення - приймаком вважається не зять, а той хто пішов в прийми до чужих людей, або далеких родичів).
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
cronoster
Повідомлень: 537
З нами з: 26 листопада 2016, 23:28
Стать: Чоловік
Звідки: Галицький Гуцуленд
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 997 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення cronoster »

В iнвентарi мого мiста за 1717 рiк можемо зустрiти ось такi записи: Iван, зять Франкiв (пiший мiщанин) чи Семен, зять Хромейки або Федiр Паращин зять i Стефан Кубайчихи зять.
В Йосифiнськiй метрицi за 1784 гуцульського села Яблуниця знайдемо записи: Петраш Ясiнський i Бульчук з зятем чи Василь Цiкоцiйчук з зятем.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Коли згасне людська пам'ять й замовкнуть літописи, говоритиме каміння.
Аватар користувача
al_mol
Супермодератор
Повідомлень: 2719
З нами з: 05 червня 2016, 19:36
Стать: Чоловік
Звідки: Вінниця
Дякував (ла): 948 разів
Подякували: 2910 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення al_mol »

а вот такую трактовку понятия "ЗЯТЬ" и "ПРИЙМАК" можно найти в сборнике законов и разъяснений РИ за 1915
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Мои предки: Молчановские, Вишневские, Пророк, Олейничук, Пеньковские, Дегусары Тимуш, Лабудзинские Шафранские , Юркевич, Зборовский
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення Balymba »

cronoster писав:В iнвентарi мого мiста за 1717 рiк можемо зустрiти ось такi записи: Iван, зять Франкiв (пiший мiщанин) чи Семен, зять Хромейки або Федiр Паращин зять i Стефан Кубайчихи зять.
В Йосифiнськiй метрицi за 1784 гуцульського села Яблуниця знайдемо записи: Петраш Ясiнський i Бульчук з зятем чи Василь Цiкоцiйчук з зятем.
По Яблуниці дещо інша ситуація - тут вказано, що в домі проживає не одна, а кілька (дві) сімей.
Тому, наприклад, можуть бути варіанти:
1. Стефурак з зятем
2. Стефурак з сином
3. Стефурак з братом
4. Стефурак з швагром
5. Стефурак з братаничем
6. Стефурак з онуком
7. Стефурак з батьком
8. Стефурак з дідом
9. Стефурак з тещею
10. Стефурак з матір'ю
(здається перерахував все, що знаходив).
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:...І чи зустрічав хто таке, щоб зять перебирав на себе прізвище тестя так, наче він тестеві син, і далі нащадки писалися б на прізвище діда по матері?
Зустрічалось мені щось подібне, але прізвище потім не перебрали...

Родина Хмар мала двох дочок. Мені здається, що вони були заможні, але дрказів поки немає.
Напочатку 1843 року ( 6-м шлюбом) одна донька виходить заміж, а через декілька місяців у ківтні пишуть ОТАКЕ

1843-ЦГИАК, метр. 1-я часть, 14апр. Трофим, отец-д.Дмитровки одн. Василий Григориев Топоровский, мать Мария Емелианова, воспр-Д. Дмитровки кр-не Тарас Петров Мартинюк, Алексея Холоденка жена Лукия Иванова

Якого біса його написали Холоденком?
Я іх так і занесла у дерево Холоденками.
Але там вже по шлюбу був батько Холод з дружиною, дочка з чоловіком Павленко вінчання яких у тій же метриці. Змогла побачити тільки через те, що деревце було маленьке, та кинулися в очі імена молодят - Лукія Іванівна та Олексій Федорович, та отих дивних Холоденків.
Спочатку думала, що він (Олексій Павленко) прийшлий тому його так і записали, але потім з'ясувалось що свій, з того ж села - знали його церковнослужителі як облупленого...
Але, але... сьогодні вже з власного досвіду і з багатьох дискусій відомо, що це забута розмовна форма прізвищ, яка і не прізвище взагалі, а означає ПРИНАЛЕЖНІСТЬ до РОДУ, ото писарі як думали так і писали :D

От і вір тепер документам. Думаю, що може де перестрибування на прізвище тестя відбутися і могло. Є у мене на початку 19 ст одна родина де чоловіка пишуть тільки зятем і ніколи під його прізвищем :(
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення Balymba »

D_i_V_a писав: Напочатку 1843 року ( 6-м шлюбом) одна донька виходить заміж,
(
Як це зрозуміти - "6-м шлюбом" ????
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Balymba писав:
D_i_V_a писав: Напочатку 1843 року ( 6-м шлюбом) одна донька виходить заміж,
(
Як це зрозуміти - "6-м шлюбом" ????
Це коли протягом року відбувається кілька вінчань, і їх пишуть під номерами (окрім дат). Такий собі орієнтир.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:
SNIGURIVNA писав: От і вір тепер документам. Думаю, що може де перестрибування на прізвище тестя відбутися і могло.
Є приклад по Черкаському повіту Київської губернії (перша половина 19 ст.), коли половину дітей записали під прізвищем тестя, а половину під похідним від патроніму. Перше, про що подумалося: у церкві змінилося керівництво? :lol:
Принаймні один з нащадків цієї родини писався і так, і так.
Якби пошук не рухався одразу з кінця до початку і з початку до кінця, то і не звелося б до купи. Але це просто дяка проведінню!
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Я просто виокремлю і зроблю наголос:
D_i_V_a писав:Мені здається, що вони були заможні, але дрказів поки немає.
Цікава тема самого поняття "заможності" у середовищі панських селян кінця 18 - початку 19 ст. на Київщині, критерію, за яким визначалася золота середина, до якої ще біднота, а після якої вже багатство.
З одного з записаних спогадів: "Батько видав її заміж, давши за нею половину всього, що мав." Далі йде перелік, де росташовувалася та земля, яку зять-кріпак (який оселявся у тестя) отримав як посаг нареченої-кріпачки. Скільки це у гектарах, я не знаю. Але потрібні були наймити на косовиці...
Конкретно цей зять прізвища тестя не брав.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 9 гостей