ЗЯТЬ

Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Я мала виписки з РС1795 та РС1816 років по цій родині, колись замовлені і отримані з архіву. А тут трапилася нагода переглянути РС1811 по цьому селу, і у мене стався розрив шаблону: я своїх спершу не знайшла, а потім просто зрозуміла, що вся величезна родина там записана під іншим прізвищем (навіть не знаю, за якою логікою і як відомості попередніх і наступних ревізій зводилися до купи). І це єдиний випадок. Ні де більше немає запису когось з цієї родини під цим прізвищем (я б звернула увагу, бо у сусідньому селі інша моя гілка мала дуже схоже, може, навіть те саме з поправкою на закінчення). Вони завжди писалися так, як я їх знаю. Завжди. Тільки в РС1811 року щось пішло не так :( .
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
viktoriyaogievskaya
Повідомлень: 100
З нами з: 30 жовтня 2017, 21:35
Стать: Жінка
Дякував (ла): 128 разів
Подякували: 59 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення viktoriyaogievskaya »

Історія сучасна з нашої вулиці:
Років 30 тому жінка вийшла заміж і за рік після народження дитини розлучилася. Ще за п'ять років позбавила колишнього батьківських прав, (жодного разу не прийшов до доньки а відстань 700-800 м) і повернула собі й дитині дівоче прізвище яке її батько до речі успадкував від матері. Донька виросла і зібралася заміж, у її нареченого схожа історія : батька якщо і бачив то випадково на сусідній вулиці, тож він хоче взяти дівоче прізвище своєї матері, але воно таке/те саме що й прізвище її батька і наречена згодна скасувати весілля аби тільки не було цього прізвища. Наречений врешті решт бере її прізвище (дівоче прізвище своєї тещі) у них народилася донька...... Живуть на сьогоднішній день у іншому населеному пункті нашого району у його будинку
Аватар користувача
viktoriyaogievskaya
Повідомлень: 100
З нами з: 30 жовтня 2017, 21:35
Стать: Жінка
Дякував (ла): 128 разів
Подякували: 59 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення viktoriyaogievskaya »

Пропоную створити тему "зміна прізвища імені по-батькові" на сьогоднішній день РАЦС таку послугу надає, як було раніше не знаю.
Знаю що мій дід змінив по-батькові через "милозвучність" вирішив що бути Миколайовичем краще ніж Вакуловичем.
Серед знайомих моїх батьків одна родина протягом ХХІ століття двічі змінювала прізвище
Я теж міняла після розлучення: взявши те яке з яким мала народитися якби не революції, собі і сину, цікаво що запис про моє народження 1985 рік не знайшли
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

viktoriyaogievskaya писав:Пропоную створити тему "зміна прізвища імені по-батькові" на сьогоднішній день
А чого Ви пропонуєте? Беріть і створюйте, діліться прикладами і думками.

Я стикнулася з конкретною історією, яка відбулася у 18 ст. І вона ще досі не розкручена повністю. Натомість паралельно знайшлася купа цікавих подробиць, схожих випадків і таке інше. От вже на кілька сторінок вистачило. Днями з`явилася ще одна ниточка, просуваюся наче з Аріадниним клубочком, але до всього готова, бо все це на межі, за якою вже немає письмових джерел жодних, пощастить чи ні, не знаю, та перевіряю і сподіваюся на маленьке диво :wink:
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Як не дивно, по моїм селам скарбничкою довідковаго матеріалу з питання других прізвищ виявилась РС1850 року.

Звісно, є не всі. Далеко не всі. Але і багато цікавого знайдено.

От приклад:
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Перегляд обох екземплярів метрик за один і той самий рік теж часом дарує цікаві відкриття.

Приклад є у темі Сугак: у пошуках шляхтича
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Оскільки завдяки вельмишановному користувачу sergm тема ожила, то зроблю запис про свіженьку знахідку.

Отже у родини був зять, жив при родичах жінки. У документах жодного разу не прослизнуло його власне прізвище. Він значився зятем таких-то, і все.

У того зятя був племінник. Ми вже колись обговорювали питання, на скільки записаний племінником є справді дитиною брата/сестри одного з подружжя, але все одно в історію особа ввійшла саме племінником того чоловіка. І теж жодної згадки прізвища, яке у людини було при народженні. Племінник зятя таких-то.

Навіть зараз нащадки того племінника пишуться на дівоче прізвище дядькової жінки. Думаю, крім тих, хто досліджує історію того роду, ніхто вже й не підозрює про те, що не всі сучасні носії їх прізвища у наших селах справді є нащадками одного предка.

І ще... Як то воно шукати своє коріння, добратися до 18 ст. і з'ясувати, що твій предок просто жив при родичах родичів і навіть власного прізвища не зберег, хоч і рідня була по крові?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:
D_i_V_a писав: Мені здається - це сьогоднішнє значення, зятя який пішов жити до родини дружини, як зять-приймак :roll:
Поняття "пішов у прийми" по відношенню до зятя точно існувало на Черкащині кін.19 - поч. 20 ст. А може бути, і раніше.
До теми.
Коротка викладка дослідника родоводу про повну зміну прізвища і навіть побатькові
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Я рада, що Ви знайшли для себе переконливий доказ того, що зяті бували приймаками і за давніших часів.

Що ж стосується прикладу, який наведено вище, то я особисто не зустрічала, щоб робили аж так складно. Цікавезно! Дякую!
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Вище все більше мова йшла про зятів, що йшли жити у родину тестя і отримували жінчине прізвище.

Та от розкопувала я історію однієї родини, що у селі фігурувала під двома прізвищами, і дійшла висновку, що наприкінці 18ст. їх переназвали були прізвищем зятя, який на той час виявився найстаршим чоловіком в родині. Хоча не дуже й старшим, бо жінчині брати вже теж були одружені, але, може, найактивнішим, найзнанішим у сільському середовищі. У будь-якому разі родина з п'яти сімей і матері-вдови-тещі носила довгий час його прізвище.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 16 гостей