ЗЯТЬ

Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення D_i_V_a »

Balymba писав:
D_i_V_a писав: Напочатку 1843 року ( 6-м шлюбом) одна донька виходить заміж,
(
Як це зрозуміти - "6-м шлюбом" ????
Упс... :oops:
Снігурівна права - це 6-й шлюб у тому році. Я тоді у "дерево" точну дату події не заносила і не писала її в коментарях, але це тільки говорить про те, що у січні, або у лютому вони одружились...
Смішно вийшло... :lol:
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Знайшла обговорення "Чи міг чоловік взяти прізвище дружини?" на прикладах з інших територій Російської імперії. Цікаво!
Ось уривок:
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Аби довершити характеристику стану справ з прізвищами в Російській імперії:
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Вище наведені цитати з Вікі і звідси.
А ще тут скоріше емоції, але залишу посилання.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення D_i_V_a »

Balymba писав:...(свідомо не вживаю термін "приймак", бо в наших краях воно має дещо інше значення - приймаком вважається не зять, а той хто пішов в прийми до чужих людей, або далеких родичів).
На Переяславщині, де пройшло моє дитинство, приймак також зовсім чужа людина, що пішла в прийми.
Мені здається - це сьогоднішнє значення, зятя який пішов жити до родини дружини, як зять-приймак :roll:
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав: Мені здається - це сьогоднішнє значення, зятя який пішов жити до родини дружини, як зять-приймак :roll:
Поняття "пішов у прийми" по відношенню до зятя точно існувало на Черкащині кін.19 - поч. 20 ст. А може бути, і раніше.
А от матрілінійність у розселенні молодят в Україні в останні десятиліття зросла... Але це вже інша тема.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

У продовження зятівської теми, хоч і вже не з приводу прізвищ, а віку укладання шлюбу...

"По этому предмету обнаруживается раздвоение между церковным и гражданским правом. По греко-римским законам, наименьший возрас для вступления в брак требовался: для мужчины - полные 14 лет, для женщины - полные 12.
Это правило Синод в 1774 году (Нев. I, 168) истолковал так: для мужчины 15, для женщины 13 лет.
С 1730 года у нас гражданским законом установлен наименьший возраст для мужчины 18 лет, для женщины - 16 лет. Епархиальным архиереям предоставлено разрешать браки, по личному усмотрению, когда той или другой стороне недостает не более полугода до установленного возраста (Зак. Гр., ст. 3 и прим.).
Закон не упоминает о том, каково должно быть взаимное отношение лет у жениха и у невесты; однако же в Полн. Собр. Зак. есть указы, в коих несоразмерность лет признается причиной недействительности брака (Ук. Син. 5 авг. 1779; 31 июля 1779. Инстр. благоч. 1806 г., ст. 23).
Синодским указом 1774 года запрещены бывшие у крестьян в обычае браки малолетних женихов с возрастными девками. Наибольший возраст для брака - по церковным законам 60 лет, по гражданским 80 лет (Зак. Гр., ст. 4). Поэтому, когда вступают в брак позже 60 лет, то, хотя это не противно гражданскому закону, для венчания требуется разрешение архиерея.
...В крестьянском быту браки заключаются в раннем ВОЗРАСТе, так как важно иметь скорее работницу в доме.
Посему просьбы крестьян к архиереям о разрешении ранних браков весьма многочисленны, и разрешение их сопряжено с большими затруднениями для просителей по дальности расстояния от центра епархиального управления и по медленности бумажного производства. Немало затруднений представляет и определение возраста вступающих в брак, при разборе метрических записей, малопонятных для самих просителей, нередко неграмотных. и т.д
."
Победоносцев К.П. Курс гражданского права. Часть вторая: Права семейственные, наследственные и завещательные.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Аби остаточно визначитися:

Прийма́к, зменшено-пестлива форма приймаче́нько (англ. adoptee) — стороння людина, прийнята на певних умовах в ту чи іншу родину.

В українському контексті існує два типи визначення терміну:

1) приймак - чоловік, прийнятий у дім дружини.
2) хлопець/дівчина, яких всиновили/вдочерили й які, відповідно, живуть та виховуються у чужій родині.

Приймаки, принаймі у XVIII — другій половині ХІХ ст., були таких видів:

*з волі батьків (з примусу);
*за бажанням;
*на запрошення.

В першому випадку положення зятя було подібним до найманого працівника. Зять не був головою в сім'ї, а тому ставлення до нього з боку громадськості було здебільшого зневажливим.
В третьому випадку зятя запрошували найчастіше, коли не було голови сім'ї. Тоді ним ставав зять.
За бажанням та за запрошенням найчастіше схвалювалося громадою.
В цілому ж ставлення до приймака зумовлювалося як тою роллю, яку він відігравав у господарстві, так і певними нормами звичаєвого права, що захищали його інтереси.

У Галичині приймаками також називали молоду пару, — як правило, без землі, а нерідко й без батьків, яких бездітна пара в літах брала до себе. При цьому приймаки зобов'язувалися доглядати людей, що дали їм притулок, а в разі їхньої смерті успадковували майно.

Серед лемків приймаками вважали лише сиріт, яких брали на утримання. Там же, а також у Поліссі практикувалося так зване багатоприймацтво: кілька дочок приводили на подвір'я батьків своїх чоловіків. Це траплялося переважно тоді, коли батьки не мали синів.

Приймаки — яскравий показник характеру шлюбно-сімейних відносин в Україні, котрі, як правило, будувалися на рівноправній основі, характеризуючи в цілому демократичний устрій життя українців.

Джерело: https://uk.wikipedia.org/wiki/Приймак_(родина)
або https://www.turkaramamotoru.com/uk/Прий ... 54193.html
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Питання:

Якщо старшою у господарстві пишеться дуже літня жінка-вдова, за умови, що з нею живе її тридцятилітній син, що має дружину і трьох своїх дітей, чи є це додатковим свідченням того, що чоловік цієї вдови колись пішов жити у її родину, отже саме вона наслідувала своєму батькові (через неї)?
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:Аби остаточно визначитися:...
Подивилась у тлумачному словнику... спотикнулась на слові ЗЯТЬ :shock: - 1.Чоловік дочки; приймак, приймит

Мені здається, що накрутили наші шановні пояснювачі української мови... приплели до зятя те що приплітати не було потрібно. І тому я бачу доказ цитати Гончара, по якому взагалі не видно що то був законний чоловік. І ще, якщо все-таки виявиться що по тексту автора все-таки і ЗАКОННИЙ чоловік, то маємо автора який
Вибачаюсь що з руської вікі, але фраза дуже вдала.
Тобто... приклади письменників з 19 ст надані у словнику говорять про приймака, як прийняту у родину людину, а автор з 20-го ст вже приписує і зятя.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 14 гостей