ХРЕСНІ

Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення Balymba »

D_i_V_a писав:
Balymba писав:... чи коли батьки "чужі"...
А як це, чужі батьки?
Малося на увазі чужі в селі. Наймити з інших населених пунктів, можливо випадкові подорожні. Тобто не постійні жителі села.
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Це нормальна ситуація, людям просто допомагали.

Пригадався випадок, коли просто перед початком хрестин матушка завернула хресну через те, що вона була вагітна, і замість неї стала просто бабця, що була у церкві, аби обряд відбувся.
Похрестили.

Я не знайшла церковної заборони для вагітної жінки бути хресною, навпаки цей міф розвінчують, але знайшла забобон з цього приводу.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:...навпаки цей міф розвінчують...
Кожний бачить в прочитаному своє...
Прочитавши, уривково, я навіть забула про який міф іде мова... але там такого брєду понаписували, що ця розвінчальна стаття для мене як підлита в огонь олія :o

Цитати зі статті...
женщине в «критические дни» непозволительно заходить в церковь и принимать участие в Таинстве крещения;

следуя народным поверьям, нельзя приглашать в крестные для девочки незамужнюю девушку, в крестные мальчику – неженатого парня. Однако церковные служители считают это утверждение вымыслом, так как оно не имеет под собой никаких христианских корней;
Перше речення - це повернення у середньовіччя... Чому сучасні люди це роблять добровільно важко сказать...

Свого часу була у Ватикані... бачила як завернули жінку з непокритими плечима. Діалог між монахом і нею був мовчазний. Він перегородив їй дорогу рукою, без крику чи слів. Вона підняла брови з питанням що трапилось? Він мовчки показав на своє плече постукавши по ньому двома пальцями. У неї була футболка чи сорочка без рукавів. Вона махнула головою, що зрозуміла і витягла звідкись кофтину яку і наділа. Після цього спокійно пройшла.
Наш гід нас ще у автобусі про це попередила - коліна можуть буть відкриті, а от плечі покриті.
Все... більше ніяких заборон немає...
Чому наводжу приклад із Ватіканом? Бо вважаю католицьку церкву більш продвинутою та модернізованою під сучасні запити суспільства.
Україно-російське првослав'я було відкинуто у своєму розвитку на декілька століть назад періодом заборони релігії. То на мою думку біль-менш цивілізованою в Україні є греко-католицька (тобто уніатська). В цій церкві закладено історично примирення між заходом і сходом. Ще мені не подобається, що сучасні попи Київського патріархату маніпулюють назвою "католицька". Вона не католицька, там немає нічого від католицької літургії, вона православна за таїнством, духом і атмосферою... Дуже прикро що це слово "католицька" перегороджає її сприйняття...

А ось запис про хрещення від 1802 року. Хрещена записана дочкою. Трохи пізніше стали писати дівиця, і це уточнення дівиця прийшло з моськовською церквою.
Якщо вони 200 років тому незаміжні могли хрестити, то чому у 21 ст це повинно бути забороненим?
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення Balymba »

Справді в УГКЦ (а з нею і в тих парафіях Галичини, які колись були греко-католицькими, а зараз православні) немає заборони на незаміжніх хресних. Правда народна традиція приписує, щоб у випадку, коли кумів більш ніж одна пара, першенство надавалось одруженим (зрештою так само як і ближчим родичам батьків, чи - як не парадоксально - тим хто займає вище становище у суспільстві).
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Я не стикалася із забороною незаміжнім хрестити. Є приклади 19 ст. навіть по моїй родині, коли хрестили дівиці, є і у 21-му.
Єдине, що можу додати, це те, що так само знаю випадки, коли кум був ще парубком і дуже товаришував з батьками дитини на момент хрестин, а потім одружувався і... "Хто міг би подумати, що у такого хлопця буде така дружина!"
У старі часи дівчина-кума могла вийти заміж у інше село, і взагалі під владою родини чоловіка перестати бути щедрою хресною (ну, є ж такий фактор, як щедрість хресних).
Тому брати пару практичніше ;)

До слова, на мамських форумах інколи можна зустріти навіть запитання про те, чи можна змінити дитині хресного, якщо цей так чи інакше не відповідає гордому званню?
Тут все просто: бачили очі, що купували...
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення Balymba »

SNIGURIVNA писав: Тому брати пару практичніше ;)

.
Маєте на увазі, щоб хресними була сімейна пара? От якраз це звичаями суворо заборонено. Хресна пара і сімейна пара - речі несумісні. Знаю випадки, коли в давні часи це навіть ставало перепоною для шлюбу, якщо неодружені хлопець і дівчина були хресною парою, а потім схотіли одружитися.
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Balymba писав:
SNIGURIVNA писав: Тому брати пару практичніше ;)

.
Маєте на увазі, щоб хресними була сімейна пара?
О! я невдало висловилася!
Малося на увазі, що краще брати кумів, які вже мають пару собі на життя, одружених (не між собою), тоді можна сподіватися, що різких змін у стосунках через одруження кума/куми не буде.
Звичайно, у житті, як на довгій ниві, всяке буває... Але так надійніше.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:... і взагалі під владою родини чоловіка перестати бути щедрою хресною (ну, є ж такий фактор, як щедрість хресних)...
За часів пізнього радянського союзу на весілля хресника чи хресниці хрещений/хрещена на Київщині мали дати 100 радянських крб. До початку інфляції це були великі гроші.

Цікаво, чи є якісь "такси" сьогодні? ;)
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення D_i_V_a »

Balymba писав:... Хресна пара і сімейна пара - речі несумісні...
Про княгиню Ольгу розповідають, що вона делікатно уникла залицянь візантійського імператора тим що сказала, що йому негоже одружуваться на "поганці" та їй треба вихреститися. Він пішов їй у хрещені батьки, а після того вона сказала йому, що одруження між нею та їм, як її хрещеним батьком, неможливе...
Розумні у неї були радники :lol:, навіки вирішили проблему непотрібного їй залицяння...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:За часів пізнього радянського союзу на весілля хресника чи хресниці хрещений/хрещена на Київщині мали дати 100 радянських крб. До початку інфляції це були великі гроші.
Цікаво, чи є якісь "такси" сьогодні? ;)
Деякі села Київщини такі зарегламентовані, що навіть фасон дамських штанців диктують спільноті :lol:
Я там вперше стикнулася зі списком ("обов`язково треба те, те, те і... два апельсини") того, що треба нести в церкву для поминання :shock: І ніякого хто що може :lol: Думаю, грошей на весілля це теж стосується.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 14 гостей