ХРЕСНІ

Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення SNIGURIVNA »

SNIGURIVNA писав:... інколи можна зустріти навіть запитання про те, чи можна змінити дитині хресного, якщо цей так чи інакше не відповідає гордому званню?
Тут все просто: бачили очі, що купували...
А от і ні! Виявляється, що і таке бувало. Вчора переглядала людський досвід по роботі з МК і... знаходили підтвердження таким фактам.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Не зовсім по хрестинах, скоріше по родинах спостереження:

Часто й густо у родичів дітки народжуються по кілька одразу (у одного брата, за пару днів у іншого, на наступному тижні у дядька...).
Оскільки вагітність удовжиною у 280 днів -це ідеальна модель, яка на практиці навіть у варіанті норми дає +/- два тижні в обидва боки, то виходить, що минуле було густо населене плодами сімейних свят :D

А от стосовно впливу постів на динаміку народжуваності хотілося б почути думки знавців ;)
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення Balymba »

SNIGURIVNA писав:
Часто й густо у родичів дітки народжуються по кілька одразу (у одного брата, за пару днів у іншого, на наступному тижні у дядька...).
По одному із сіл теж побачив таку особливість. Склалося враження, що таким способом створювалися своєрідні міні-яслі, щоб одразу доглядати за кількома немовлятами.
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення D_i_V_a »

Balymba писав:
SNIGURIVNA писав:Часто й густо у родичів дітки народжуються по кілька одразу (у одного брата, за пару днів у іншого, на наступному тижні у дядька...).
По одному із сіл теж побачив таку особливість. Склалося враження, що таким способом створювалися своєрідні міні-яслі, щоб одразу доглядати за кількома немовлятами.
Не знаю як це у дядьків та племінників виходило, але по своїх селах побачила закономірність - січень, лютий... скажімо так до літа, весілля гуляють шляхтичі, а потім пів року посполиті...
Але це спостереження стосується тільки першої половини 19 ст.

По другій половині, дивне спостереження, що в один день декілька весіль і на 2-х перехрещуються свідки. Коли таке побачила, то одразу подумала, а як це вони так гуляли? Разом, чи що? Важко уявити щоби свідки з весілля на весілля бігали :lol:
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:По другій половині, дивне спостереження, що в один день декілька весіль і на 2-х перехрещуються свідки. Коли таке побачила, то одразу подумала, а як це вони так гуляли? Разом, чи що? Важко уявити щоби свідки з весілля на весілля бігали :lol:
По моїх селах аналогічне явище (40ві-50ті роки 19 ст.) зі свідками.
І що цікаво, у певний момент таких подвійних свідків починають записувати так, щоб вони в око не впадали.
Так одного мого пра- писали раз його прізвищем, раз тестевим, хоча він ніколи його офіційно не носив, а другого пра- , коли він свідкував одночасно на двох весіллях, писали раз його прізвищем і потім його родинним прізвиськом, що походило від дівочого прізвища однієї з праматерів роду. Тобто хто не знає, не здогадається ;)
Мені ніколи не траплялося бачити якогось коментаря чи заборони по церквах, щоб людина одночасно була свідком у двох пар на вінчанні. Але не афішували чомусь...
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення SNIGURIVNA »

До теми весільних свідків з двох одночасних весіль.
1730ті роки. Таких пишуть наступним чином: для першого весілля Іван Іваненко і Петро Петренко (для прикладу), для другого Петро Петренко та Іван Іваненко.
До слова, є такі собі "професійні" свідки і хресні у кожному селі, і тут таки простежуються сім`ї дуже закриті: беруть на ці ролі тільки зі своїх. Про кілька таких знаю, що були заможні, як для селян. Але навіть діти вдів з цього середовища вінчаються при поважних свідках з родичів. Те саме стосується хрестин. Втім, поступово це зникає, до другої половини 19ст. майже повністю розмивається.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Запис про хрещення дитини.
Березень 1786 року.
Є відомості про обох батьків. І про обох хресних. І про священника, що провів обряд. І все, що годиться.
Все, крім імені хлопчика. Він так і залишиться тепер для історії "син".

І от я думаю собі, що це може бути той, кого я сьогодні цілий день шукаю. Чи ні.
І хто сказав, що все буде просто?..
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Часом читаю про "однакові імена, які "ходили" по роду", як от тут, тобто що по селах теж була практика називати нащадків на честь предків.

Стало мені цікаво, як воно було у Шевченків?

Дивилася тих дітей, чиї дати народження є у вікі.

Тарас 25.05 (9.03) 1814 — 25.02 (9/10.03) пам,яті Святителя Тараса.
Микита 16(28).02.1811 — 14(27).05 пам`яті Святителя Микити.
Марія 26.01(7.02). 1819 — 26.01 (8.02) пам`яті Преподобної Марії
Ярина 12(24).05.1816 — 18.05 за н.ст. Великомучениці, а 26.05 за н.ст. Праведної.


І Катерина!

Народилася вона 8 (20).11. 1804. До Великомучениці Катерини 24.11(7.12) ще цілих шістнадцять днів! Але чи вплинуло якось на вибір священика те, що і мати у неї була Катериною? Не факт, бо був листопад! І були церкви, де так само ще зарання починали хрестити дівчаток Катеринами у цей місяць.
Мені підвернулася (у повному розумінні) метрична за 1788 рік по СвятоМихайлівській церкві Миргородського духовного правління. Дівчинку охрестили Катериною 15.11, а потім ще трьох. До слова, жодної Катерини протягом року крім цієї червірки не було. І у жодної не було матері Катерини.
Покровська церква с.В`язівок Черкаського повіту. У грудні 1796 року похрещено 4 Мотрі (згадуються Церквою 19.11за н.ст. Мотрона Коринфскька, діва, мучениця і 22.11 за н.ст. Мотрона Константинопольська, приподобна) , 3 Павла (пам`ять Святителя Павла 6(19).11) і 3 Катерини (і теж стартували завчасно – першу з них хрестили 14.11). Протягом інших 11 місяців року жодної новонародженої дівчинки Катериною не похрещено.
У с.Валява на Черкащині у 1796 році народилася тільки одна Катруся. Звісно, у листопаді.

Звісно, я бачила багато родин, де тезками матерів були дочки, і не обов`язково старші, де батька і одного з синів звали однаково. Про двоє і навіть троє одноіменних дітей вже була тема. Думаю, священники здебільшого не морочилися на рахунок різноманітності імен у своїх селах.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення SNIGURIVNA »

"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ХРЕСНІ

Повідомлення SNIGURIVNA »

До вчорашнього:

16 (27) січня 1790 року у м.Городищі народився Петро Гулак-Артемовський - 16 (29).01 Церква поминає Апостола Петра (у народі свято Петра вериги).

Перейшла за посиланням на сторінку про Григорія Квітку-Основ`яненка: народився 18(29).11.1778 року у Харківській губернії. За церковним календарем 17(30).11 святителя Григорія.

Ще один земляк - Левко Симиренко народився на Черкащині у м.Мліїв 18.02.1855 у день пам`яті святителя Льва.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 16 гостей