КТИТОР

Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

КТИТОР

Повідомлення SNIGURIVNA »

Ктитор
Этимологический словарь Фасмера
ктитор кти́тор "церк. староста", диал. ти́тар, ки́тар, др.-русск. ктиторъ "основатель (монаст.)" (Сузд. грам. 1382 г.; см. Срезн. I, 1356), цслав. ктиторъ, хтиторъ. Заимств. из греч. κτίτωρ "основатель", а не из κτήτωρ "владелец"; см. Хацидакис, ᾽Αθηνᾶ 21, 441 и сл.; Мitt. Sem. f. orient. Spr., Берлин, XIII, Abt. 2 (цит. по Кречмеру, "Glotta", 3, стр. 316); ошибочно у Крумбахера (IF 25, 393 и сл.), Фасмера (Гр.-сл. эт. 103), Бернекера (1, 635-). Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973
Большая Советская энциклопедия
Ктитор (греч. ktítōr, буквально — основатель, создатель)
лицо, на средства которого построен или заново убран (иконами, фресками) православный храм. Изображения К., в т. ч. портретные, распространены в средневековом искусстве (см. также Донатор). С 17—18 вв. К. называли церковных старост.
Большая советская энциклопедия. — М.: Советская энциклопедия 1969—1978
Толковый словарь Даля
м. церк. староста; употреб. в городах. Ктиторша ж. жена церк. старосты. Ктиторов, ему прнадлежщ.; ктиторский, к нему относящ. Ктиторство ср. званье церковного старосты; хозяйственое попеченье о храме. Ктиторить, быть церк. старостою.
Малый академический словарь
ктитор
-а, м.
Церковный староста.
[Андрей Андреич] видит --- дьячка Лопухова, стремительно выбегающего из алтаря и несущего ктитору просфору. Чехов, Панихида.
[От греч. κτίτωρ — основатель, учредитель]
Малый академический словарь. — М.: Институт русского языка Академии наук СССР Евгеньева А. П. 1957—1
Словарь кроссвордиста
1. Строитель, создатель, владелец.
2. Церковный староста.
3. Лицо, выделившее деньги на сооружение православного храма.
Джерело
І так само тут
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Востаннє редагувалось 19 листопада 2017, 11:43 користувачем SNIGURIVNA, всього редагувалось 4 разів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: КТИТОР

Повідомлення SNIGURIVNA »

З іншого боку українське село кінця 18 - початку 19 ст. і ктитори.

До певного момету їх зазначають у сповідках, потім перестають. Можливо, це пов`язане з тим, що у РІ це стало посадою...
Десь попри це навіть каліграфія видає поважне ставлення, яке нікуди не поділося, десь нічого подібного.

Хотілося б таки мати більше уявлень.

І от ще трохи словникового: https://ru.wikipedia.org/wiki/Ктитор
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: КТИТОР

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:З іншого боку українське село кінця 18 - початку 19 ст. і ктитори.
...
І от ще трохи словникового: https://ru.wikipedia.org/wiki/Ктитор
Мене цікавить ця тема і навть дуже...
Але, пані Снігурівно, давайте будемо поменше давати посилань на якісьтам.ru
У нас є все своє, інколи навіть краще. А сучасна укр. історіографія існує тільки українською, тобто сучасного актуального погляду українських науковців на ру-сайтах немає.

Отож подивимося своїми очками до словника Даля, якого я вважаю українцем, через те що він народився і жив на українських землях і по його праці видно, що дуже непогано знав українську, тобто як тоді говорили малоросійську, мову.
Він нічого не говорить про ктитора як спонсора, щедрого мецената... А його довідник вважається одним з найкращих...
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: КТИТОР

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав: Але, пані Снігурівно, давайте будемо поменше давати посилань на якісьтам.ru
У нас є все своє, інколи навіть краще. А сучасна укр. історіографія існує тільки українською, тобто сучасного актуального погляду українських науковців на ру-сайтах немає...
ОК.
То киньте ж посилання на той сучасний актуальний погляд українських науковців на особу сільського ктитора!
Є щось свіжіше за словник Козака Луганського?
Тема ж цікавезна!!!
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: КТИТОР

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав: ОК.
То киньте ж посилання ...
Нє, поки не можу, ще не копала... була тільки цікавість та своя історія, яку треба розповісти, але у своїй темі ;)
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: КТИТОР

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав: була тільки цікавість та своя історія, яку треба розповісти, але у своїй темі ;)
Історія і справді мила. Прочитала із задоволеням.

Але повертаючись до теми ктитора і українського села 18-19ст., за відсутності наразі розгорнутої і цікавої україногенерованої наукової думки з цього приводу, ділитимуся тим, що є, тим більше, що, на мій погляд, інформація буває корисна і сміття, а все інше - від лукавого.

"В рядной записи (договоре) о построении деревянной церкви села Архангельского (Кырчаны) от 26 декабря 1700 года артелью плотников Ивана Михайловича Лихачева указана стоимость работы - 43 рубля. Между тем церковь, пусть деревянная и небольшая, высотою от земли до первого потолка 4 аршина, должна была вмещать прихожан всего села и окрестных деревень. Помимо шатрового верха нужно было сделать всю отделку внутри: двери, стены, лавки, потолки, алтарь, трапезу. "Вышиной же церковь строить по пригожеству", но в оговоренные сроки."
Джерело тут.

Цікаво, чи збереглися місцеві розцінки на побудову церков у селах?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: КТИТОР

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:... інформація буває корисна і сміття...
Сміття є сміття, його зазвичай викидають.

Анно, навіщо нам тут в темі про українське ктиторство посилання на вятське село Архангельске (Кырчаны) яке лежить за Йошкар-Олою біля Удмуртії???
Маю думку, що життя селян 18-19 ст там суттєво відрізнялося від життя селян причорноморських степів України або Волині, або Київщини/Чернігівщини.
І ще, про це вже говорять всюди... там слово крестьянин означало не те ж саме що і слово селянин у нас, як житель села. Там це перекручене хрестианин. Тобто між словами селянин і крестьянін знак дорівнює (=) ставити не можна.
Якщо існує ось така перекрутка в простому слові, чому її не може бути і в складному ;)

Якщо у Вас гілка іде в ті краї, як наприклад у мене у місто Муром, то треба створити окрему тему і чітко окреслити регіон, бо відмінності були дуже великі.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: КТИТОР

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:Сміття є сміття, його зазвичай викидають.

Анно, навіщо нам тут в темі про українське ктиторство посилання на вятське село Архангельске (Кырчаны) яке лежить за Йошкар-Олою біля Удмуртії???
... Якщо у Вас гілка іде в ті краї, як наприклад у мене у місто Муром, то треба створити окрему тему і чітко окреслити регіон, бо відмінності були дуже великі.
Тут, у моїй захалявній книжечці, мені особисто цікаві розцінки на невеличкі дерев`яні церкви, які будувалися у 18ст., і те, з чим я б могла це порівняти.
Були певні ідеї для розвитку теми.

І, от горечко, у мене українське походження на всі 100%.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: КТИТОР

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:Тут, у моїй захалявній книжечці...
Вибачаюсь, це дійсно захалявна, тобто персонально-душевна книжечка, де кожний бродить у дослідженні своїми тропами...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: КТИТОР

Повідомлення SNIGURIVNA »

"Свято-Іллінська церква — перший православний храм Київської Русі...
...Припускають, що храм був дерев’яним. Набагато пізніше, в 1692 р., було побудовано кам’яну будівлю храму на пожертви міщанина Петра Гудими.
Відомо, що протягом багатьох поколінь представники цієї родини були ктиторами Свято-Іллінського храму. Храм того періоду був невеликою спорудою, якому притаманні лаконічність і чіткість форм, підкреслених стриманим зовнішнім декором.

Свято-Іллінська церква — перший православний храм Київської Русі
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 19 гостей