КОЛЕКЦІЯ ПРІЗВИЩ

Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

КОЛЕКЦІЯ ПРІЗВИЩ

Повідомлення SNIGURIVNA »

У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Востаннє редагувалось 08 листопада 2017, 14:50 користувачем SNIGURIVNA, всього редагувалось 3 разів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ВОЛОШЕНКО

Повідомлення SNIGURIVNA »

ВОЛОШЕНКО

Походження прізвища.

""Исследование истории возникновения фамилии Волошенко открывает забытые страницы жизни и культуры наших предков и может поведать много любопытного о далеком прошлом.

Фамилия Волошенко принадлежит к древнему типу славянских фамилий, образованных от личного прозвища...

...Нередко в старину в качестве личного прозвища выступало указание на национальность человека либо на местность, выходцем из которой он был. Такие именования обычно приобретали значимость, когда человек переселялся из одной достаточно отдаленной местности в другую, а также когда на одной территории собирались переселенцы из разных земель и представители разных народов. К числу таких прозваний принадлежат и именования, которое носили в давние времена мещанин хмельницкий Волош Пантелион (1565), барский крестьянин Волош Чарнута (1565), литвин Ондрейко Волох (1609), запорожские казаки Волошин Дмитрашенко и Волошин Иванашко (1649) и многие другие. В основе этих прозваний лежит слово «волох/волош», которым на Украине называли выходцев из Валахии – исторической области на юге Румынии, располагавшейся между Дунаем и Карпатами. В XVI веке она была завоевана турками – османами, и с этого момента началось массовое переселение валашцев в близлежащие земли. Поэтому не удивительно, что прозвания Волошин, Волох, Волошко, Волош часто встречаются среди именований запорожских казаков.

Во времена Киевской Руси патронимический суффикс -енко у южных славян означал «маленький» или «сын такого-то». В XIII–XV вв. немалая часть фамильных прозвищ, записанных на Украине, в южных землях Белой Руси и на юго-западе Московской Руси, была образована при участии этого суффикса. С этим и связана распространенность фамилий с суффиксом -енко на Украине, а также юге Белоруссии и России. Позднее древний суффикс -енко перестал пониматься буквально и сохранился лишь в качестве фамильного. В XVII столетии фамилии на -енко стали преобладающими на территории всей Восточной Украины. Так от прозвищного имени Волош с помощью патронимического суффикса -енко возникла старинная фамилия Волошенко.

Когда и где именно возникла фамилия Волошенко, в настоящее время невозможно установить без специальных генеалогических исследований. Очевидно, что эта фамилия имеет интересную многовековую историю и должна быть отнесена к числу старейших славянских родовых именований, свидетельствующих о многообразии путей появления фамилий
."


Источники: Веселовский С.Б. Ономастикон. М., 1974. Тупиков Н.М. Словарь древнерусских личных имен. СПб., 1903. Унбегаун Б.-О. Русские фамилии. М., 1995. Суперанская А.В. Словарь русских личных имен. М., 1998. Реестр Войска Запорожского 1649 года. Киев, 1995"
Джерело

Допоміжна довідка: https://ru.wikipedia.org/wiki/Валахия
Востаннє редагувалось 07 листопада 2017, 19:05 користувачем SNIGURIVNA, всього редагувалось 2 разів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ВОЛОШЕНКО

Повідомлення SNIGURIVNA »

Походження прізвища.

"Фамилия Волошенко относится к распространенному типу украинских фамилий и образована от имени Волоша. После 988 г. каждый славянин во время официальной церемонии крещения получал от священника крестильное имя. Такое именование позволяло решать проблему идентификации: выделения конкретного человека из общества. Поэтому именно церковные имена и стали активной базой для создания фамилий.

Согласно одной из них, фамилия образована от имени Волоша – уменьшительной формы мужского крестильного имени Владимир.

Первая часть этого имени происходит от слова «владь», т.е. «власть», а вторая родственна готскому –mers, что значит «великий». В народной этимологии последняя часть имени стала соотноситься с русскими словами «миръ» («спокойствие») и «міръ» («вселенная»), а все имя, таким образом, - как означающее «владеющий миром» или «правящий мирно».

Изначально имя Владимир было языческим. После Крещения Руси в 988 году население теперешних России, Украины и Белоруссии постепенно перешли на христианские имена, как правило, древнееврейского, греческого и латинского происхождения. Но имя «Владимир» сохранилось, так как князь Владимир (Красное Солнышко) осуществил крещение Руси и его имя было канонизировано. Тем не менее, до второй половины XIX века имя Владимир встречалось относительно редко.

Однако фамилия Волошенко может происходить и от прозвища Волох. В старину волохами называли румын и молдаван. Таким образом, волохом могли прозвать пришлого румына или молдаванина, а также человека, жившего некоторое время среди людей этих национальностей.

Вероятнее всего, образование фамилии Волошенко началось приблизительно в XIV веке, что обусловлено историческими процессами. Так, с XVI столетия Украина тесно контактировала с европейскими народами
."
Джерело: http://www.ufolog.ru/names/order/волошенко

Тут походження і по реєстрах.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Востаннє редагувалось 07 листопада 2017, 18:27 користувачем SNIGURIVNA, всього редагувалось 1 раз.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ВОЛОШЕНКО

Повідомлення SNIGURIVNA »

Докину ще ботанічну версію походження прізвища і ... залишу це питання відкритим для дисусії.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ВОЛОШЕНКО

Повідомлення SNIGURIVNA »

Волошенко від Волох:

Волох, ха, м.
1) Балахъ, румынъ. Ой волохи, волохи, вас осталося трохи; і ви, молдавани, тепер ви не пани. Шевч. 153.
2) мн. Волохи. Волоса на рукахъ и пр. Так волохи й повставали. Ном. № 8191.
Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 1. — С. 252.
Джерело: http://ukrlit.org/slovnyk/волох
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ВОЛОШЕНКО

Повідомлення SNIGURIVNA »

Волошенко від Волох:

Во́лох — прізвисько кобзаря часів Гайдамаччини. Простяглася По діброві понад Дніпром Козацька ватага. А за ними кобзар Волох (Т. Шевченко).
Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 112.
Джерело: http://ukrlit.org/slovnyk/волох

Гайдамаки

"Образ Волоха реалистический, взятый из действительности. В объяснениях Шевченко удостоверил: "За гайдамаками ходил кобзарь; его называли слепым Волохом. (Дед рассказывал)"
І далі читати тут
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ВОЛОШЕНКО

Повідомлення SNIGURIVNA »

Від латинского Voloch, яке звучить як [волош], але слав`янами зазвичай читається як [волох].
Належить до прізвищ, що позначають походження, національність, як Литвин, Мордвин та ін. і похідних від них.

Але могло бути і простіше!

З "Гайдамаків":
«Та я й не волох; так тiлько — був колись у Волощинi, а люде й звуть Волохом, сам не знаю за що»

Ну, стосовно суфіксу -ко все давно зрозуміло.

Джерело: https://ru.wikipedia.org
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ВОЛОШЕНКО

Повідомлення SNIGURIVNA »

У продовження теми «Та я й не волох; так тiлько — був колись у Волощинi...":

"1588 року, тобто ще за часів гетьманування Михайла Ружинського, великий загін козаків під командуванням кошового Голубка вирушив у похід на Валахію."

"У 1620 р. турецько-татарські війська, що налічували близько 80 тис. чол., вторглися в межі Валахії і Молдови. Що ж до польської армії, яку очолював коронний гетьман Станіслав Жолкевський, то вона мала всього близько 10 тис. чол. Як пише автор Львівського літопису, Жолкевський вирішив воювати без козаків, гоноровито заявивши: «Не хочу я з Грицями воювати, нехай ідуть до ролі (до землі.— Авт.) альбо свині пасти»Біля с. Цецори, над р. Прут під Яссами в Молдові турки й татари вщент розгромили польські війська. С. Жолкевський загинув, його відрубану голову, настромлену на спис, було виставлено біля намету турецького паші, а потім відправлено султанові у Константинополь.
Польський гетьман Станіслав Конецпольський та інші польські воєначальники потрапили в полон Польський уряд, залишившись без армії, звернувся по допомогу до козаків...
"

"У кінці XVI століття запорожці провели декілька вдалих походів до Молдови та Валахії, країн, які знаходилися під протекторатом турецького султану. "

Джерела:
Козаки в Європі
Гаврило Полуботок. Кошовий отаман запорізького козацтва. тут
Козацькі походи проти турків і татар. Хотинська війна. http://шпаргалки.com/
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ВОЛОШЕНКО

Повідомлення SNIGURIVNA »

Волошенко
або що можна знайти в нетрях інтернету:

Спроба створення теми для цього прізвища на аналогічному ресурсі

Список людей з прізвищем Волошенко

Козацький реєстр

1732 году месяца февраля 2 дня ведение сотне Кропивянской козаков которие на верност Ея Императорскому Величеству были в присяги http://forum.vgd.ru/post/293/25207/p826 ... о#pp826616

Перша світова війна: http://www.1914.svrt.ru/index.php?surname=Волошенко

Репресії:
https://ru.openlist.wiki/Волошенко_Дмит ... вич_(1913)
http://www.vse-adresa.org/book-of-memor ... pression-1
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6278 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: ВОЛОШЕНКО

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:Волошенко від Волох:
Зі словника. Для мене стало несподіванкою наголос. Якщо йдеться про волосся, то вОлох. А якщо про місцевість і людец зтуда - то волОх...
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 15 гостей