МІЙ ДІД КОЗАК?

Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

Козацтво на Правобережній Україні

Року 1685 сенат ухвалив поновити на території колишніх українських полків козацтво з усіма його правами. Так відродилися — Богуславський полк з полковником Самійлом Самусем на чолі; Корсунський — з полковником Захаром Іскрою; Брацлавський — з полковником Алдрієм Абазином та Білоцерківський — з полковником Семеном Палієм. Почалося нечувано швидке, навіть для України, залюднювання території полків. Почувши про поновлення козацтва, люди йшли на ті терени з усієї України. Край відновлювався, будувалися села, поновлювалося життя.

Серед полковників Правобережної України перше місце належало Білоцерківському — Семенові Палієві. Оселився він на Хвастівщині, і завдяки його широкій популярності, цілком спустошена Хвастівщина, почала з неймовірною швидкістю залюднюватися. Люди сходилися з Правобережної та Лівобережної України, з Запоріжжя, зокрема з Дону, де перебувало багато українців.

Але, крім широкої популярности, треба було мати великий адміністративний хист, щоб порядкувати тим величезним краєм, населення якого зібралося з усієї України. Хвастівщина вже в 1688 році могла похвалитися наслідками колонізації. Палій став фактичним господарем території, яка охоплювала колишні полки Білоцерківський, Канівський, Черкаський, Чигиринський та Уманський. На цій території Палій мав необмежену владу, і вона йменувалася «Лаліївщіша». Влада його була настільки сильна, що він не виконував навіть королівських наказів.

У протилежність Андрієві Могилі, який спирався тільки на польську владу, Палій мав віддане йому населення. Селянам він забезпечував спокійне життя, бо ного військова слава охороняла селян від татарських нападів, а козакам виплачував належну їм платню. Крім того селян звільнялося від повинностей панам, і вони — за невеликими вийнятками, — мусіли їх виконувати лише супроти старшини га манастирів. Палій допомагав селянству в боротьбі проти панів, виганяв шляхту з маєтків і звільняв людей від кріпацтва.

Водночас із зростом популярности Палія зростала ненависть до нього польської шляхти. Не зважаючи на заборону козакам захоплювати землі дідичів, фактично на Паліївщині незабаром не стало панських володінь, панщина була скасована і Палій сам побирав усі прибутки з землі. Козаки Палія та Іскри, наприклад, у 1683 році захопили маєток пана Немирича і тримали його в своїх руках 16 років.

Так на місце польського на Правобережній Україні прийшло козацьке панування. Шляхта скаржилася коронному гетьманові Станіславові Яблоновському, але він був безсилий: навіть у його власних маєтках господарювали Палієві козаки. Не знаходячи підтримки у представників влади, польські пани самі робили наїзди на Паліївщину, грабували та вбивали селян і козаків. Між Палієм і польською шляхтою точилася безупинна війна.

Сучасники добре розуміли значення Палія: київська шляхта висловлювала побоювання, що іскра, яку кинув Палій, розпалить велику пожежу.

... Ще від 1688 року Палій розпочав був заходи для об'єднання Правобічної та Лівобічної України.

...Почалося повстання, яке охопило все Правобережжя. Селяни масами пристававши до козаків..."


ІСТОРІЯ УКРАЇНИ - ПОЛОНСЬКА-ВАСИЛЕНКО НАТАЛІЯ: ТОМ 2. Козацтво на Правобережній Україні
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

ЧИГИРИНСЬКИЙ ПОЛК

Чигиринський полк став головним гетьманським полком і займав територію з обох боків Дніпра. Межував з Корсунським, Черкаським і Полтавським полками. У 1649 році до його складу входили сотні: полкова Чигиринська, Баклійська, Боровицька, Бужинська, Вереміївська, Воронівська, Голов’ятинська, Голтвинська, Жаботинська, Жовнинська, Кременчуцька, Кричовська, Максимівська, Медведівська, Омельницька, Орловецька, Остапівська, Потоцька, Смілівська (всього 19).

У 1660-х роках східна частина Чигиринського полку відійшла до Миргородського полку, а західна залишалася під владою правобережного гетьманату. У 1670-х рр. правобережна Чигиринщина стала ареною жорстокої боротьби лівобережних українських козацьких полків і російських військ проти турецької армії, зокрема, під час Чигиринських походів 1677 і 1678 рр. Всього за час існування полку відомі 36 його полковників. Серед них – Карпо Скидан (1637 р.), Богдан Хмельницький (1649 р.), Іван Богун (1649 р.), Антін Жданович (1656 р.), Петро Дорошенко (1660-1663 рр.), Гнат Галаган (1709-1714 рр.).

В списках Чигиринського полку знаходимо імена гетьмана Б.Хмельницького та його сина Тимоша, генерального писаря Івана Виговського, арматного писаря Петра Дорошенка – майбутнього гетьмана.
Джерело

А тут деякий матеріал до теми Чигиринського полку з попередніх постів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

ЧЕРКАСЬКИЙ ПОЛК

Полк займав територію також з обох боків Дніпра і межував з Корсунським, Канівським, Переяславським, Кропивнянським і Чигиринським полками. За Зборівським реєстром 1649 року до його складу входили сотні: полкова Черкаська, Богушкова, Вовченкова, Домонтівська, Дригилева, Золотоніська, Кулаковська, Лазарева, Маркова, Микитина, Мошенцова, Мошенська, Островського, Петрашкова, Піщанська, Саварського, Савина, Шубцева (всього 18). На той час Черкаський полк був одним з найбоєздатніших у війську Б.Хмельницького. Після “Вічного миру” 1686 року Черкаський полк був ліквідований. В різний час на чолі полку був 21 полковник, найбільш відомі – Іван Барабаш (1638-1648 рр.), Максим Кривоніс (Перебийніс, Вільшанський) (1648 р.), Петро Дорошенко (1665 р.).
Джерело

Реєстр 1649 року. Черкаський полк (не всі)

Реєстр 1649. Черкаський полк

https://uk.wikipedia.org/wiki/Черкаський_полк
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

ЧИГИРИНСЬКА ПОЛКОВА СОТНЯ

Військовий підрозділ та адміністративна одиниця Чигиринського полку. Існувала ще до 1648 року. За "Реєстром" 1649 р. мала 472 козаки і складалася, вочевидь, з чотирьох підрозділів. Їхня кількість збільшувалася або зменшувалася залежно від військово-політичної ситуації на Правобережжі.
Ліквідована разом з полком у 1678 році.
Відновлювалася у 1702-1711 pp.
Сотенне місто і полковий центр: Чигирин, нині - районний центр Черкаської області.
У 1649 р. до нього належали села Суботів та Кам'янка

Джерело: Заруба В.М. Адміністративно-територіальний устрій та адміністрація Війська Запорозького у 1648-1782 рр. – Дніпропетровськ, 2007. – С. 217.

Казаки сотни полковой из Зборовского реестра 1649 года
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

Чигиринський полк (карта)
і трохи історії:
"Чигиринский полк - административно-территориальная и военная единица Войска Запорожского в 1625 - 1711 годах. Полковой центр - город Чигирин.

Во время Хмельнитчины 1648 - 1657 лет Чигиринский полк получил статус отдельной административно-территориальной единицы государства Войска Запорожского. Его территория полка занимала как правобережные, так и левобережные земли более Днепром. На востоке полк граничил с Корсунским, на правобережной севере с Черкасским и на левобережной севере с Кропивнянский полками .

Как военная единица Чигиринский полк был главным полком гетмана Богдана Хмельницкого. По реестр 1649 года он делился на 19 сотен - 11 на правой стороне Днепра и 8 на левой. В полку насчитывалось 3291 казаков, из которых 1921 находились в правобережных сотнях, а 1370 - в левобережных. Вместе с военной (генеральной) старшиной, которая засчитывалось в состав Чигиринского полка, количество его личного состава составляла 3297 человек.

1661 года из левобережных сотен Чигиринского полка был образован новый Кременчугский полк. Однако 1663 году его ликвидировали, а сотни вернули старого полка.

1667 года, после Андрусовского мира между Московским царством и Речью Посполитой, левобережные сотни Чигиринского полка отошли к Лубенского и Миргородского полков, а правобережные сотни - до Речи Посполитой.

1672 года, за Бучацким миром между Османской империей и Речью Посполитой, правобережные сотни перешли к гетману Петра Дорошенко, который признал османский протекторат.

1678 года, после захвата Чигирина османами, Чигиринский полк был ликвидирован. По Бахчисарайскому миром, заключенным 1681 году между Московским царством и Османской империей, а также "Вечным миром", утвержденный 1686 года между Московским царством и Речью Посполитой, прибрежная Днепровская полоса Правобережья, включавшей земли Чигиринского полка, имела оставаться незаселенной. Несмотря на эти договоренности в течение 1683 - 1685 pокив существовал военное подразделение "Чигиринский полк" под командованием Громашевского.

1699 года, за Карловицкому миром территория бывших правобережных сотен Чигиринского полка вернулась в состав Речи Посполитой.

В 1704 - 1712 pоках Чигиринский полк был возрожден, но после Прутского мира 1711 года вновь ликвидирован. Его территория перешла под юрисдикцию Речи Посполитой. Часть казаков бывшего Чигиринского полка под руководством Игната Галагана переселились на территорию левобережной Прилуцкого полка под протекторатом Российской империи.

По Зборовским реестром 1649 года в состав Чигиринского полка входили 19 сотен :

Чигиринская (полковая) ( Чигирин)
Крыловская ( Крылов)
Вороновская ( Вороновка)
Бужинская
Боровицкие ( Боровица)
Медведевская ( Медведевка)
Жаботинская ( Жаботин)
Смиловская ( Смела)
Ловятинська
Баклийська
Орловская
Вермиивська (Веремеевка (Чигиринский район) / Веремеевка)
Жовнинская ( Жовнино)
Максимовская
Кременчугская ( Кременчуг)
Потоцкая ( Поток)
Омельницкая ( Омельник)
Головьятинська (Головятино)
Остаповское ( Остапье)
"

Текст і карта взяті тут: http://nado.znate.ru/Чигиринский%20полк
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

УМАНСЬКИЙ ПОЛК

"Утворений у 1648 році, межував з Брацлавським, Кальницьким (Вінницьким), Паволоцьким і Білоцерківським полками. З півдня його територія підходила до степу. У 1649 році до його складу входило 14 сотень: полкова Уманська, Бабанська, Бершадська, Ладижинська, Маньківська, Романівська, Цибулівська та інші. Полк був ліквідований в 1674 році у зв’язку з турецькою агресією на Правобережну Україну і переселенням козаків і селян на Лівобережжя і Слобожанщину."
Джерело тут.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

БРАЦЛАВСЬКИЙ ПОЛК

"Брацлавський полк — адміністративно-територіальна і військова одиниця Правобережної України створена 1648 року. Полковий центр — місто Брацлав.

Межував з Молдавським князівством, татарським степом, Річчю Посполитою, а також з Кальницьким та Уманським полками.

Сотенні центри були розміщені у містечках понад Кучманським шляхом для перетину татарських вторгнень.

1649 року до полку входило 22 сотні. До 1654-го кількість сотень скоротилася майже вполовину — до 12 адже після підписання Білоцерківської угоди Військо Запорозьке втратило західні території на користь Речі Посполитої.

1667 року, після Андрусівського перемир'я, територія Брацлавського полку перейшла до Польщі.

У 1685 р. польський сейм прийняв ухвалу про поновлення на території колишніх українських полків козацтва з усіма його правами та вольностями. Внаслідок цього правобережні полки було відроджено, почалось швидке заселення території людьми, що прибували сюди з інших українських земель. Полк було відновлено Андрієм Абазином.

У 1711–1712 рр. за наказом російської влади більшу частину козаків та цивільних мешканців було силою переселено на Лівобережжя, а полк ліквідовано разом з іншими правобережними полками.
"
Джерело: https://uk.wikipedia.org/wiki/Брацлавський_полк

ПОСОТЕННІ СПИСКИ ПОКОЗАЧЕНОЇ ШЛЯХТИ та інше
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:
D_i_V_a писав:У мене вже є ряд прикмет коли спрацьовує сигнал "увага, це може бути козацький рід!" стосовно записів початку 19 ст
...
- якщо кумами або свідками до них ідуть шляхетні
Ось приклад запису який говорить про козацьке минуле Фастівщини.
Приклад тут.
От і спіймали ж Ви рибку!

Я теж покажу свою знахідку, але спершу буде історична довідка...
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 20 гостей