СУГАК: у пошуках шляхтича

Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

СУГАК: у пошуках шляхтича

Повідомлення SNIGURIVNA »

Початок історії у темі Мій дід козак?

Нижче карти: розселення людей з прізвищем Сугак за версію РІДНІ
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Востаннє редагувалось 13 жовтня 2017, 17:21 користувачем SNIGURIVNA, всього редагувалось 1 раз.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: СУГАК

Повідомлення SNIGURIVNA »

СУГАК: походження прізвища.

Вочевидь прізвище Сугак походить від назви виду ссавець групи антилоп [1].

Saiga tatarica, сайгак чи то суга`к належить до групи родів «антилоп».

У XVII–XVIII століттях сайгак/сугак населяв усі степи та напівпустелі Європи та Азії: від передгір'я Карпат на заході до Монголії і Західного Китаю на сході. На півночі у ті часи доходив до Києва, Барабинського степу в Сибіру. Однак у другій половині століття внаслідок освоєння людиною степових просторів сайгак майже зник у Європі. Різко скоротилася чисельність виду і в Азії. У результаті на початку ХХ століття він зберігся в Європі тільки в найбільш недосяжних районах нижньої течії Волги, а в Азії — по Устюрту, в Бетпак-Дале, в міжріччі Ілі — Каратал (піски Сариесик-Атирау), у котловинах західних озер Монголії і деяких інших місцях.

У минулому сайгак заселяв степи України на захід до самих Карпат (степ Пантелиха). Вид зник на теренах України (на всій ділянці на схід від Дону) у XIX столітті внаслідок прямого переслідування людиною, чому сприяло поширення вогнепальної зброї. [2]

Як прізвисько, що перейшло у прізвище, зустрічається у документах з XVст. У Archiwum ksiazat Sanguszkow згадується боярин Сугак Білікович (1487), у перепису 1565 року є відомості про Паса Сугака, хмельницького міщанина.[тут]

В українській літературі з сугаком свого героя Петра порівнював автор твору "Чорна рада" Пантелеймон Куліш: "не дитина: мав батькову постать i силу, ворочав важкою шаблюкою, як блискавкою, а хисткий i проворний, як сугак на степу…" [Чорна рада П.Куліш]
Ну, десь так, але ще краще ;)

Тварина символізувала швидкість і витривалість. [3]

Джерела:
1. Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.
2. https://uk.wikipedia.org/wiki/Сайгак
3. http://www.ufolog.ru/names/order/Сугак
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: СУГАК

Повідомлення SNIGURIVNA »

До теми поширеності прізвища.

Сугаки мешкалит ще с. Кривчунка Жашковский району Черкаської обл.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: СУГАК

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:За довідником Лисенко/Чернецького маємо одну родину Сугак, що подавали на визнання у російському дворянстві на початку 19 ст.
Подільська губ, 1841 08 16, ПГП
Дякую, D_i_V_a, я маю скан сторінки з цього видання.

В РГИА ф. 1343, оп. 29 є відомості про родину Сугак-Волковінські з Подільської губернії
ВОЛКОВИНСКИЕ-Снегуръ-СУГАКъ 1 19
ВОЛКОВИНСКИЕ-СУГАКъ 1 19
Из родословной книги Подолии, первая цифра номер книги, вторая - номер страницы в документе хранящемся в РГИБ.
MYLinnichenko@mtu-net.ru
http://www.vgd.ru/SNOSKI/podolia.htm
джерело
і Сугак з Київської губернії (справа 1818 року), думаю, що це про них.

Скільки люду, а потрібних нема! ;)
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: СУГАК: у пошуках шляхтича

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав: І ще треба звертати увагу на вісх хлопчиків з таким ім'ям, можливо він записаний по іншому прізвищу... і таке буває...
Знайшла МК і по другій церкві за 1797 рік, передивилася тепер обидві, порахувала Антонів, а їх всього три за рік і було. Один помер того ж року, двох інших я теж не зустрічала вже у сповідці 1836р. У будь-якому разі результат негативний.

Зате знайшла померлого маленького синочка Сітальських.

Але питання про те, де молилися мешканці села, чіє шляхетне походження було доведено, залишається відкритим.
Де молилися, там і запис про народження мого невловимого шляхтича.
Там відповідь на питання, чи рідня це моїм?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: СУГАК: у пошуках шляхтича

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:Скоріш за все, там де й ті що не довели.
Сугаки-посполиті є у всіх сповідках Успенської церкви.
Так само як і Римські, які родичалися з тими ж родинами, що й перші.
На думку приходять ще Крицькі, Косановські, Городинські, Войнаровські.

Сітальські належади до приходу Покровської церкви. У ту ж церкву ходили Драбовські (Драбовченки) і Радзівонські, якщо вважати прізвище за доказ походження.

Траплялися і Підвисоцькі, Чаплі, Геращенки, Харенки, яких потім знаходила серед дворян (але не факт, що це не були їх менш успішні родичі, що стали посполитими).

Про Кожуховських мови немає - священники.

А от Ягозинських, Гороховських, Щигельських, Савинських (якщо це тільки не ті самі Савченки) не зустрічала по приходах десь до середини 19ст. :?
І, як видно з результатів попередніх пошуків, Сугаки теж не всі.
Більше того у тамтешніх Сповідках розділу "дворяни" взагалі жодного разу не робили - тільки "духовні та їх домашні" і "посполиті та їх домашні".
Питання у другому - скільки конфесій було присутньо на місцевості?
Стандартний набір для Черкащини. Православні церкви (у містечку дві), костел у Смілі. Синагоги були для юдеїв.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: СУГАК: у пошуках шляхтича

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:
SNIGURIVNA писав:... Синагоги були для юдеїв.
У мене немає доказів, але вже давно з почутих історичних передач по радіо, зробила висновок, що серед шляхти був невеликий відсоток іудеїв. Були серед них навіть дуже заможні.
Все може бути на світі. Але я б почала із записів костелу м.Сміли 8-)
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: СУГАК: у пошуках шляхтича

Повідомлення SNIGURIVNA »

Початок розмови про Боговиків був у темі Робота з метричними книгами - дрібні радощі дослідницькі, де я доводила про любофф, а мені про шляхетне походження на прикладі шлюбу шляхтича Стефана Мосаковського і дівиці Пелагеї доньки Сергія Боговика, вся відома мені рідня якого писалася посполитими.

І от знайшовся ще один шлюб.
Цікаво, що у двох (оригіналі і копії) метриках за 1788 рік молодий записаний під різними прізвищами.
Прізвища ці раніше мені не зустрічалися.

Але дивіться самі:
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: СУГАК: у пошуках шляхтича

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:
SNIGURIVNA писав:...У першому уривку - Гавриїла Бруновського, а у другому?... не можу прочитать...
Старидский? Старинский?

Мені обидва прізвища ні про що не говорять. Не зустрічала.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: СУГАК: у пошуках шляхтича

Повідомлення SNIGURIVNA »

SNIGURIVNA писав: на прикладі шлюбу шляхтича Стефана Мосаковського і дівиці Пелагеї ...
Не збиралася дивитися Мосаковських, але ... випадковості не випадкові... То нехай тут буде:
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 20 гостей