Тегза

Відповісти

Це прізвище

Отримав при народженні
0
Немає голосів
Отримав через шлюб
0
Немає голосів
Знав, що воно є родинним
0
Немає голосів
Віднайшлось під час дослідження родоводу
0
Немає голосів
Досліджую
0
Немає голосів
Цікавлюсь
0
Немає голосів
 
Всього голосів: 0

Аватар користувача
Serj
Повідомлень: 5
З нами з: 21 червня 2017, 23:11
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 3 рази
Подякували: 7 разів

Тегза

Повідомлення Serj »

На Закарпатті багато людей мають прізвище Тегза. Я знаю історію походження цього прізвища, мені її колись розповідав мій двоюрідний дядько (нажаль нині покійний), який теж мав таке прізвище, а йому цю історію його батько. Вважаю за потрібним поділитися цими спогадами, бо напевне сучасні носії цього прізвища не чули її і не здогадуються звідки пішов їх рід.
У середні віки, коли Угорщіна воювала із Турками один із мобілізованих на війну селян був гарним лучником, і під час однієї із битв вбив багато ворогів, за що отримав прізвисько Тегза, по угорські Tegze (Колчан) по укр.
Феодал, якому належав цей селянин, за цей подвиг дарував йому і його нащадкам довічну свободу. З того часу усі, хто отримав в спадок це прізвище були вільними селянами, і ніхто не мав права їх закріпачити. Були такі ситуації коли дівчина з прізвищем Тегза виходила заміж ,то її чоловік брав її прізвище, щоб він і їхні діти були теж вільними.
Один із прямих нащадків цього роду жив у селі Березове, Хустського району. Він був заможнім і на його грощі була побудована церква. За що він єдиний мав право стояти, коли під час служби всі інщі ставали на коліна. Багато хто вважав за честь породичатися з ним, і тому зараз у цьому селі значна кількість людей мають прізвище Тегза. Також у селі є їхнє родове кладовище, де зараз похований і мій двоюрідний дядько.
Аватар користувача
Ден
Повідомлень: 1
З нами з: 13 лютого 2018, 03:04

Re: Тегза

Повідомлення Ден »

А як було звати того чоловіка?
Аватар користувача
Serj
Повідомлень: 5
З нами з: 21 червня 2017, 23:11
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 3 рази
Подякували: 7 разів

Re: Тегза

Повідомлення Serj »

А як було звати того чоловіка?
Нажаль мені невідомо.
Аватар користувача
cronoster
Повідомлень: 537
З нами з: 26 листопада 2016, 23:28
Стать: Чоловік
Звідки: Галицький Гуцуленд
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 997 разів

Re: Тегза

Повідомлення cronoster »

Цікава легенда, що без сумніву має під собою історичну основу. Проте, прізвище згадано ще в 13 столітті!
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Коли згасне людська пам'ять й замовкнуть літописи, говоритиме каміння.
Аватар користувача
Serj
Повідомлень: 5
З нами з: 21 червня 2017, 23:11
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 3 рази
Подякували: 7 разів

Re: Тегза

Повідомлення Serj »

Цікава легенда, що без сумніву має під собою історичну основу. Проте, прізвище згадано ще в 13 столітті!
Дякую за додаткову інфу! Дуже цікаво. Звідки Ви взяли цей текст? Мій дядько мав подвійне прізвище Тегза-Болобан, а його діти були записані вже як просто Тегза. Я як раз , ще згадав, він розповідав, що Болобан це було прізвище якогось відомого священика.
Аватар користувача
cronoster
Повідомлень: 537
З нами з: 26 листопада 2016, 23:28
Стать: Чоловік
Звідки: Галицький Гуцуленд
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 997 разів

Re: Тегза

Повідомлення cronoster »

Будь-ласка) "Прізвища закарпатських українців" Чучка П.
Коли згасне людська пам'ять й замовкнуть літописи, говоритиме каміння.
Відповісти

Повернутись до “Т”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 18 гостей