ВИШГОРОД, місто, Київська область, Україна

Відповісти

У цьому місті/Цим містом/Це місто

Народився і живу
0
Немає голосів
Народився, але не живу
0
Немає голосів
Жили мої батьки
0
Немає голосів
Жили декілька поколіннь моїх пращурів
0
Немає голосів
Жило більше 7 поколіннь моїх пращурів
0
Немає голосів
Досліджую
0
Немає голосів
Цікавлюсь
0
Немає голосів
Є зв'язок моїх пращурів з цим НП
0
Немає голосів
Ваш варіант відповіді
0
Немає голосів
Ваш варіант відповіді
0
Немає голосів
 
Всього голосів: 0

Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

ВИШГОРОД, місто, Київська область, Україна

Повідомлення АннА »

Зображення
ВИШГОРОД, Вишеград – місто Київ. обл., райцентр.
Розташов. на правому березі Київського водосховища на Дніпрі, трохи вище від Києва (звідси назва), за 18 км від залізничної ст. Київ-Пасажирський. Нас. 22,4 тис. осіб (1998).
Вишгород є одним з найперших супутників Києва (найраніша згадка – 946), його розквіт пов’язаний зі становленням Київ. д-ви 9–13 ст.
У 10 ст. тут була резиденція вел. княгині Ольги – «Ольжин град».
У 11 ст. в місті збудована церква на честь святих Бориса і Гліба.
1078 вперше отримав окремого князя.
В 12–13 ст. політ. значення Вишгорода підупадає.
1240 місто зруйновано монголо-татарською навалою.
Від 14 ст. Вишгород відомий як невелике село, володіння Києво-Межигірського Спасо-Преображенського монастиря.
1482 його спустошили крим. татари Менглі-Гірея.
Від 1595 в. стає центром Вишеградського староства Київського воєводства.
На поч. 17 ст. тут відновлено замок.
За часів національної революції 1648–1676 село належало до Київ. сотні Київського полку. За умовами Андрусівського договору (перемир’я) 1667 в. як київ. «пригород» лишався під контролем Рос. д-ви.
1787 у зв’язку з секуляризацією монастирських земель село переходить до держ. фонду.
Від 1797 – у складі Київ. пов. Київської губернії.
В 19 – на поч. 20 ст. Вишгород розвивався повільно, був відомий численними цегельнями.
За часів української революції 1917–1921 в. належав до зони поширення сел. повстанських рухів. В роки Великої вітчизняної війни Радянського Союзу 1941–1945 під час гітлерівської окупації (18 верес. 1941 – 19 жовт. 1943) в місті існував осередок руху Опору.
В 2-й пол. 20 ст. стрімкий розвиток в. пов’язаний із спорудженням (1961–68) Київ. ГЕС.
1962 його зарахували до категорії с-щ міськ. типу, 1968 – міст. Райцентр від 1973.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Ви́шгород, місто, Київська область, Україна

Повідомлення АннА »

Історія
Як місто Вишгород вперше згадується у давньоруському літописі «Повість временних літ» у 946 році. Досить точний опис міста на торговому шляху «із варяг у греки» містить відомий твір візантійського імператора Костянтина Багрянародного «Про управління імперією».
Вишгород розташувався за 10 км вище Києва і гирла Десни на високих пагорбах правого берега Дніпра як північний форпост Києва.
Площа міста перед татарською навалою становила не менше 80 га. Як усі великі міста Київської Русі Вишгород поділявся на княжу частину – дитинець, кремль та посад - ремісничі житлові квартали, що були як в межах укріплень, так і поза ними (у долині Дніпра).
Вишгород був найближчою до столиці резиденцією великих київських князів. Чимало славетних імен і подій пов’язано з Вишгородом. Тут перебували князі Дір і Аскольд, звідси вирушали в похід на Константинополь дружини князів Олега та Ігоря, непереможного Святослава. І по-сьогодні придніпровські пагорби із залишками укріплень, відомі як «Ольжин град», бережуть нетлінну пам’ять про наймудрішу жінку свого часу, видатного державного діяча Русі рівноапостольну княгиню Ольгу. Вишгород був одержаний княгинею у відповідності до місця її князівської родини – це було право на визначену частку в прибутках з підвладної київському князю землі. Пам’ятає древній град і рівноапостольного князя Володимира Хрестителя.
Велику частку свого життя Вишгороду присвятив Ярослав Мудрий. Саме тут, на благословенних придніпровських пагорбах, великий князь працював над першою Конституцією Русі - України «Руською правдою», запрошував книжних знавців, перекладачів різних творів духовного змісту. Тож не дивно, що історики висувають небезпідставну версію щодо захованої в межах Вишгорода його легендарної бібліотеки. Достеменно і те, що вишгородська земля плекала його славетних доньок – Єлизавету, майбутню королеву Норвегії, а пізніше – Данії, та Анну – королеву Франції.
У Вишгороді були поховані брати Ярослава – Борис і Гліб, невинно вбиті третім братом Святополком Окаянним. Православна церква канонізувала Бориса і Гліба як перших слов’янських святих. На честь цих великомучеників у місті був споруджений величний п’ятиглавий храм, що поступався за розміром лише святій Софії Київській і вражав сучасників небаченою красою.
У цьому місті тривалий час також проживав видатний державний діяч – князь Володимир Мономах. Тут з під його пера з’явився славнозвісний літературний твір «Повчання дітям». Варто згадати і його доньку – княжну Євфимію, яка стала королевою Угорщини, але до кінця своїх днів з любов’ю згадувала благодатний образ міста свого дитинства. Чи не від неї в Угорщині з’явилося місто Вишеград?
Понад триста років княже місто Вишгород, як військово-політичний, ремісничий і церковний центр, відігравав важливу роль у житті Київської Русі. Як північний форпост Києва, Вишгород ставав ареною запеклих сутичок. В XI столітті місто витримало дев’ятитижневу облогу коаліції з 20-ти князів на чолі з Всеволодом Юрійовичем та Ігорем Святославовичем (героєм «Слова о полку Ігоревім»). Неодноразово у Вишгороді проживав князь Юрій Долгорукий, Андрій Боголюбський та інші відомі державні діячі. Завдяки святим мощам страстотерпців Бориса і Гліба у Вишгороді збиралися князі землі Руської, де укладали угоди, замирялися, відзначали видатні події, церковні свята.
Саме у Вишгороді у Борисоглібськом храмі знаходилася ікона Пресвятої Богородиці, яка, за легендою, писана самим апостолом Лукою на дошці столу, що за ним сидів Ісус Христос зі своїми учнями. Ця найголовніша святиня Русі була таємно вивезена Андрієм Боголюбським і тепер, як Володимирська Богоматір, знаходиться у Москві.
У Вишгороді знаходилася ще одна православна святиня – Чудотворна Братська ікона Божої Матері, яку татари намагалися використати для переправи через Дніпро, але буря потопила ординців. Врятувався лише один татарин завдяки іконі, яку і принесло до Києво-Братського монастиря.
Після навали полчищ хана Батия Вишгород надовго зникає з історичної мапи України-Русі як місто, перетворившись у звичайне поліське село.
У 1115 р. Володимир Мономах побудував під Вишгородом перший міст через Дніпро.
Після монголо-татарської навали життя у місті поступово відроджується. За литовських часів Вишгород - невелике містечко. Проте знову зруйноване татарами у 1482 р., і у документах XV-XVI ст. згадується як проста «прикоморня», а в ревізії Київського замку 1543 р. як «земля пуста, людьми не оселена».
У XVII ст. вишгородські землі надаються як вислуга різним людям. В люстраціях (описах) 1616 та 1622 рр. він згадується як містечко укріплене замком з населенням у 100 дворів з відновленою дерев'яною церквою Бориса і Гліба.
У XVIII ст. Вишгород - звичайне київське село, де мешкало в 47 хатах 228 осіб селян (1787 р.). Через півстоліття тут було півсотні дворів та 700 осіб. В середині ХІХ ст. протоієрей М. Сікачинський за проектом відомого архітектора Костянтина Тона побудував на фундаментах давнього Борисоглібського собору цегляну церкву з дзвіницею та церковно-приходську школу.
Епоха капіталізму прийшла у Вишгород разом із цегляними заводами Л. Черноярова, Ф. Березовського та найманою працею. Головною продукцією була вогнетривка цегла - межигірка. Більшість працюючих на заводах, були із сусідніх губерній. У невеликій кількості працювали вишгородці і на Межигірській фаянсовій фабриці, яка діяла до 1885 р. і була відома своїм якісним фаянсом. 1900 р. у Вишгороді мешкало півтори тисячі осіб в 272 подвір'ях, які займались городництвом, садівництвом, ремеслом та промислом.
У ХХ ст. Вишгород разом з усією Україною пережив буремні роки революційних змагань, громадянську війну, сталінські репресії, голодомор, колективізацію й жахливу окупацію військами фашистської Німеччини. Як символ жахів останньої війни майже до кінця сторіччя стояла напівзруйнованою церква Бориса і Гліба, яка пам'ятає історичні події листопада 1943 р., коли вкотре Вишгород став плацдармом для штурму Києва.
У повоєнну епоху місто знову звелося на ноги, завдяки будівництву велетня гідроенергетики - Київської ГЄС, - однієї з найбільших на той час електроцентралей Європи. Вишгород спочатку став селищем енергетиків, а потім і містом, центром Вишгородського району.
1968 рік – Вишгород отримав статус міста.
1968 рік – Вишгород включено до Списку Стародавніх міст, селищ і сіл України.
12 квітня 1973 року Указом Президії Верховної ради УРСР створено Вишгородський район з центром у м. Вишгороді.
1976 рік – Вишгород включено до Переліку древніх малих і середніх міст, що мають пам’ятки історії, археології й архітектури.
1994 рік – Указом Президента України та постановою Кабінету Міністрів України у Вишгороді засновано Вишгородський історико-культурний заповідник.
2001 рік – Вишгород включено до Списку історичних населених місць України.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Ви́шгород, місто, Київська область, Україна

Повідомлення АннА »

Зображення
Герб міста Вишгорода затверджено рішенням виконавчого комітету Вишгородської міської ради 22 червня 1996 року. Герб являє собою іспанський щит, в центрі якого розташований восьмикінцевий хрест. Ліворуч і праворуч християнський символ тримають небесні покровителі міста – страстотерпці мученики святі князі Борис і Гліб. Фоновим кольором щита є білий, який символізує чистоту і благочестивість. Щит обрамлений стилізованим вінком з листям дуба. В композиції герба врахована українська іконографія, а саме композиція Воздвиження Чесного Хреста з ікон XVII ст.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Ви́шгород, місто, Київська область, Україна

Повідомлення АннА »

Зображення
Прапор міста (штандарт), який затверджено виконавчим комітетом міської ради 22 червня 1996 р. являє собою прямокутне полотнище із співвідношенням сторін 1:1. У центрі зображення рівнораменного золотого Хреста, розмір якого складає 1/3 величини полотнища. Він символізує святість міста, де проживали і творили благі справи рівноапостольні княгиня Ольга, князь Володимир, Борис і Гліб, Ярослав Мудрий, Юрій Долгорукий, Андрій Боголюбський. Хрест поділяє полотнище на чотири рівновеликі частини. Верхня ліва частина (від глядача)- червоного, нижня права – чорного, дві інші – білого кольорів. Лицевий (аверс) та зворотній (реверс) боки – однакові.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Ви́шгород, місто, Київська область, Україна

Повідомлення АннА »

ВИШГОРОД (археологічна пам’ятка) археологічна пам’ятка – давньоруське місто на тер. сучасного м. Вишгород. Пам’ятка розташов. на березі Київ. водосховища на Дніпрі. Місто вперше згадується в «Повісті временних літ» під 946 як резиденція вел. кн. Ольги – «Ольжин град», і бл. серед. 10 ст. у тв. Константина VII Багрянородного «Про управління імперією». За археол. джерелами, городище – укріплений дитинець міста, виникло не раніше 10 ст. Давній в. служив «приступною» до Києва, де сиділи сини великих князів або ін. претенденти на київ. престол. в. певний час виконував роль заміськ. резиденції вел. київ. князів, тут у лют. 1054 помер Ярослав Мудрий.
Значний екон. розвиток міста підтверджують знахідки в т. зв. кварталі металургів і майстерень склоробного, ювелірного, ковальського та гончарного вир-в. З містом пов’язане пошанування перших рус. святих Бориса і Гліба – синів київ. кн. Володимира Святославича. Вони були поховані 1015 (Борис) і 1020 (Гліб) в дерев’яній церкві св. Василія, канонізовані правосл. церквою бл. 1072 і перенесені 1115 в мурований храм. Після монголо-татарської навали 1240 в. не загинув: на дитинці знайдені матеріали 14–15 ст. В 15 ст. існував Вишгородський прикоморок. Занепад міста можна пов’язати з нападами на Київщину крим. хана Менглі-Гірея після 1482. Відновлення «пустого неоселеного» городища як замку і м-ка відбулося 1607 після його передачі в оренду київ. хорунжому Гаврилі Гойському. 1662 в. було зруйновано. Наприкінці 17 ст. В. відновлюється як село у володінні Києво-Межигірського Спасо-Преображенського монастиря.
Наук. дослідження міста почалися 1934. 1935 дитинець пл. бл. 9 га оголошено заповідною зоною, 1991 складено історико-архіт. опорний план міста з охоронною зоною окольного міста.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Ви́шгород, місто, Київська область, Україна

Повідомлення АннА »

ВИШГОРОДСЬКА IКОНА БОГОМАТЕРI, Владимирська ікона Богоматері – одна із найбільш давніх і славнозвісних ікон. За переказами, була написана євангелістом Лукою в Єрусалимі й зберігалася там до 450, коли при візант. імп. Феодосії II її було перенесено до Константинополя. Привезена до Києва 1129 або 1130 за правління вел. кн. київ. Мстислава Великого і встановлена в монастирській церкві Вишгорода, де розміщувалася великокнязівська заміська резиденція. 1155 чудотворний образ Пресвятої Богородиці вивіз у Суздальщину Андрій Боголюбський. Він помістив ікону спочатку в новозбудованій в с. Боголюбово (нині с-ще міськ. типу Владимирської обл., РФ) кам. церкві Різдва Пресвятої Богородиці. Пізніше, коли Андрій переніс свою столицю із м. Суздаль (нині місто Владимирської обл., РФ) до м. Владимир на Клязьмі (нині м. Владимир, РФ) і збудував там величну кам. церкву Успіння Пресвятої Богородиці, він переніс туди й Вишгородську чудотворну ікону, яка відтоді стала називатися Владимирська Богоматір. До останнього часу ікона зберігалася в Москві в Третьяковській галереї. Нині передана РПЦ.

Зображення
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Відповісти

Повернутись до “Літера В”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 20 гостей