ДОНЕЦЬК, місто, Україна

Відповісти

У цьому місті/Цим містом/Це місто

Народився і живу
1
33%
Народився, але не живу
0
Немає голосів
Жили мої батьки
1
33%
Жили декілька поколіннь моїх пращурів
1
33%
Жило більше 7 поколіннь моїх пращурів
0
Немає голосів
Досліджую
0
Немає голосів
Цікавлюсь
0
Немає голосів
Є зв'язок моїх пращурів з цим НП
0
Немає голосів
Ваш варіант відповіді
0
Немає голосів
Ваш варіант відповіді
0
Немає голосів
 
Всього голосів: 3

Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

ДОНЕЦЬК, місто, Україна

Повідомлення АннА »

Юзівка-Донецьк.jpg
ДОНЕЦЬК (до 1924 — Юзівка, 1924—61 — Сталіно) — місто, обл. центр. Розташов. на р. Кальміус. Вузол залізничних, автомобільних шляхів та авіаліній. Нас. 1016 тис. жителів (2001). Засноване 1869 як робітн. с-ще при металургійному з-ді англ. підприємця Дж. Юза, на честь якого і названо. Входило до складу Бахмутського пов. Катеринославської губернії. З буд-вом Костянтинівської залізниці 1872 до Юзівки було підведено залізничну колію. Наприкінці 19 — поч. 20 ст. Юзівка перетворюється на значний залізничний вузол та потужне пром. місто на пд. Російської імперії. 1889 для потреб кам’яновугільної пром-сті тут споруджено маш.-буд. і чавуноливарний з-ди, які виготовляли знаряддя для шахт. У період Першої світової війни стали до ладу Рутченківський та Мушкетівський коксові з-ди та перший у Рос. імперії з-д синтетичної кислоти. Від 1917 — місто. Під час громадянської війни в Україні 1917—1921 політ. влада в місті не раз змінювалася (востаннє рад. влада встановлена у січ. 1920). Від 1925 Сталіно — окружний, з 1932 — обл. центр. Наприкінці 1920 — поч. 30-х рр. у місті збудовано авторемонтний, обробки вторинних кольорових металів, механічний з-ди, запрацювали підприємства легкої та харчової пром-сті.
У роки Великої вітчизняної війни Радянського Союзу 1941—1945 місто було окуповане гітлерівцями від 26 жовт. 1941 до 8 верес. 1943. В цей час діяла підпільна антифашист. орг-ція під кер-вом С.Матьокіна, С.Скоблова та Б.Орлова. Після війни промисловий потенціал міста було відновлено. Протягом 1960-х збудовано нові з-ди, зокрема металопрокатний, з вир-ва холодильників, «Донбаскабель». 1965 у Д. створено наук. центр АН УРСР у складі Фізико-тех. ін-ту, від-ня економіко-промислових досліджень Ін-ту економіки АН УРСР, обчислювального центру та Ботанічного саду.
Нині Д. — один із найбільших центрів металургійної, вугільної, маш.-буд., хім. пром-сті України.
Пам’ятники: Т.Шевченку, «Нескорені» (членам міського підпілля С.Матьокіну, Б.Орлову, С.Скоблеву), Вічної слави рад. воїнам і жертвам гітлерівського терору, А.Солов’яненку, обеліск на честь В.Берві-Флеровського.
http://history.org.ua/?termin=Doneck

Донецк, город, Украина
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: ДОНЕЦЬК, місто, Україна

Повідомлення АннА »

Зображення
Доне́цьк (МФА: [d̪oˈn̪ɛt͡sʲk] ( прослухати); раніше Олекса́ндрівка, Ю́зівка, Ста́лін, Сталіне, Ста́ліно) — місто на сході України, адміністративний центр Донецької області. З 2014 року перебуває під контролем російських окупаційних військ.
Населення за офіційними даними — 918 917 осіб (01.01.2018)[3]. Формує міську агломерацію з чисельністю населення близько 1,7 млн мешканців.
Свою сучасну назву місто отримало від назви регіону — Донецького басейну, власне від Донецького кряжу, названого так завдяки його розміщенню уздовж річки Донець[4].
Донецьк до початку російської агресії на Донбасі — великий промисловий та фінансовий осередок України, «шахтарська столиця» України, центр найбільш економічно розвиненого регіону України. Це був розвинений метрополіс, у якому сконцентровані високий промисловий і науковий потенціал, робітники й фахівці високої кваліфікації, розвинена інфраструктура й виробнича база. Економіку міста становлять 200 промислових підприємств із обсягом виробництва понад 50 млрд. грн. і понад 20 000 підприємств малого й середнього бізнесу, на яких зайнято близько 180 тисяч донеччан.
У наслідок збройної агресії проти України місто перейшло під контроль російських військ. Визнане Верховною Радою України тимчасово окупованою територією[5]
Історія
Докладніше: Історія Донецька

Заселення земель в районі сучасного Донецька розпочато запорозькими козаками у XVII столітті, та донськими наприкінці XVIII століття.
Джон Джеймс Юз

Історики та дослідники вважають датою заснування Донецька 1779 рік, оскільки в цьому році українські козаки заснували Олександрівку (нині — передмістя Донецька) після зруйнування Катериною II Запорізької Січі у 1775 році[10].

У 1775, після ліквідації Запорізької Січі землі, які входять сьогодні до складу Донецька, були віддані нащадкові Ізюмського полковника поручику Євдокиму Шидловському. На цих землях Шидловський в 1779 році заснував слободу Олександрівка (північно-східна частина Київського району м. Донецька) і Крутоярівка (більша частина Ворошиловського району м. Донецька). Перша дістала назву на честь його старшого сина Олександра, а друга — від яру, який розділяв поселення (його залишки і сьогодні обрамляють зі сходу Міський парк культури і відпочинку). Таким чином, володіння Шидловського в сучасних межах міста простягалися від Путилівського парку до Донецького металургійного заводу.

За даними четвертого всеросійського перепису населення в 1782 в Олександрівці вже мешкало 206 чоловіків і 135 жінок.

Наприкінці XVІІІ — на початку ХІХ століття на території сучасного Донецька з'явилося ще кілька селищ: Олексіївка, Катеринівка, Любимівка, Григорівка, на території майбутнього міста вже існувала слобода Олександрівка, Григорівка, Семенівка, хутір Овечий, заснований запорізькими козаками в XVII столітті.

На початку XIX століття на території міста з'являються дрібні шахти. Новоросійський генерал-губернатор Воронцов орендував у поміщика землю і побудував на території теперішнього Донецька першу шахту — Олександрівську, де працювали 76 вільнонайманих робітників. У середині 50-х років XIX століття шахта давала 400—500 тисяч пудів вугілля на рік.

У 1869 валлієць Джон Юз розпочав будівництво металургійного заводу робітниками селища Юзівка, названого на честь засновника. Ця дата і вважається часом заснування селища. Варто нагадати, на той час на території Донецька вже існували слободи Олександрівка, Григор'ївка, Авдотьїно.

У травні 1917 селище Юзівка, з населенням уже 70 тисяч мешканців, отримало статус міста. Головну частину населення селища становили переселенці з Центральної Росії та Південної України, греки Приазов'я.

Дореволюційна Юзівка ділилася на дві частини: Заводська — район металургійного заводу, де знаходилися «Англійська колонія» — район переселенців з Великої Британії, та Новий Світ — район мешкання чиновників та ремісників. Вплив англійської культури значно позначився на архітектурі та плануванню міста.
Мешканці Юзівки під час православної служби, фото 1890-х

У 1924 місто перейменовано на Сталіно — на честь сталеливарної промисловості.

У 1932 місто стало адміністративним центром Сталінської області.

У 1941 чисельність населення міста сягнула півмільйона мешканців, у місті видобувалося 7 % вугілля, вироблялося 5 % сталі Радянського Союзу.

З 21 жовтня 1941 по 7 вересня 1943 в ході німецько-радянської війни місто було окуповане німецькими військами. За час окупації населення міста зменшилося з 507 тисяч до 175 тисяч жителів.
День Перемоги, 9 травня 2013

У 1970 ЮНЕСКО визнала Донецьк найбільш озелененим високоіндустріальним містом світу, тоді Донецьк називали «містом мільйона троянд». Цей статус місто повернуло в 2009—2010[11][12].

У квітні 1978 населення Донецька становило понад мільйон мешканців, проте до 2010, внаслідок демографічної кризи, дещо зменшилось.

З 1991 — у складі незалежної України.

У 2008 Донецьк отримав диплом «Найкраще місто СНД» на міжнародному форумі «Мегаполіс — 21 століття» у Москві[13].

У березні 2014 стає одним із центрів сепаратистського руху, а протягом квітня — жовтня 2014 опиняється під контролем російських військових та їхніх найманців з так званої «Донецької народної республіки».

14 листопада Донецьк було внесено до переліку населених пунктів на Сході України, на яких тимчасово не діє українська влада[14].
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: ДОНЕЦЬК, місто, Україна

Повідомлення АннА »

З історії міст і сіл УРСР виданої у 1968-1973 роках.
Донецьк (до 1924 року — Юзівка, в 1924—1961 рр. — Сталіно) — місто обласного підпорядкування, адміністративний, економічний і культурний центр області. Розташований на південному заході Донецького кряжа, у верхів’ях ріки Кальміусу. Великий вузол залізничних, автомобільних і повітряних шляхів. Відстань до Києва — 871 км. Населення — 878,9 тис. чоловік. Донецькій міській Раді депутатів трудящих підпорядковані Моспинська міська та «Наринська селищна Ради. Місто має 7 адміністративних районів — Калінінський, Київський, Кіровський, Куйбишевський, «Ленінський, Петровський, Пролетарський.

На території міста (у Київському і Пролетарському районах) збереглися кургани доби неоліту (III тис. до н. е.), в яких виявлено кістяки людини, крем’яні знаряддя праці і глиняний посуд. У, Куйбишевському районі розкопано кургани епохи міді — бронзи, в Київському районі виявлено поховання у кам’яній гробниці часів пізньої бронзи. Поблизу Центральної обласної лікарні досліджено курган із скіфським похованням (IV—III ст. до н. е.). Відомі також кургани кочівників XI—XIII ст. з чоловічими та жіночими похованнями, де знайдено срібні прикраси, шаблі, вудила, кістки коней.
Заселення території нинішнього міста почалося наприкінці XVII ст., коли у верхів’ях ріки Кальміусу, на її правому березі, в урочищі Олександрівці осідали зимівниками і хуторами заможні січовики-запорожці разом зі своїми сім’ями і наймитами. Нижче по Кальміусу запорожець Мандрика заснував зимівник — Мандрикине.

Після російсько-турецької війни 1768—1774 рр. заселення краю значно прискорилося. Ліквідувавши в 1775 році Запорізьку Січ, царський уряд жалував місцеві землі та надавав офіцерські чини «благонадійній» козацькій верхівці. В 1779 році землі в межах нинішнього міста дістав поручик Є. G. Шидловський, якому, як зазначено в одному з документів, козаки, що тут жили, «підсобили… осадити, офундувати слободу Олександрівку, населити й оживити її народом сімейним та осілим, розпланувати, забудувати її». Через три роки населення Олександрівки становило 341 чоловік.

Багаті землі та пільгові умови для нових поселенців — щотижня один день роботи на поміщика — вабили сюди козаків, селян і городян. Але згодом їх було приписано до поміщиків як кріпаків. Колишній зимівник Мандрикйне в 1803 році став поміщицьким маєтком — Авдотьїним. Потім утворилися села Олексіївка і Григорівка, які також належали поміщикам.

Жителі цих сіл займалися переважно землеробством і скотарством. Після 1820 року, коли в Олександрівці відкрили поклади кам’яного вугілля, тут з’явилися дрібні шахти («дудки»), де розроблялися тільки верхні пласти.

У 1841 році новоросійський генерал-губернатор М. С. Воронцов на орендованій у місцевого поміщика землі збудував великий рудник, де працювали 76 вільнонайманих робітників. В середині 50-х рр. XIX ст. на Олександрівському руднику видобуток вугілля становив 400—500 тис. пудів на рік. В цей час тільки тут та ще на державних Лисичанських копальнях застосовувалися парові машини.

У першій половині XIX ст. Олександрівка, Авдотьїне, Олексіївка і Григорівка, що входили до Олександрівської волості Бахмутського повіту, значно розрослися. В 1859 році в Олександрівці проживав 1091 чоловік, Авдотьїному — 380, Олексіївці — 320 і Григорівці — 154 чоловіка.

Після скасування кріпосного права почав створюватися новий промисловий район на Півдні країни. У 1866 році уряд видав князеві Кочубею концесію на будівництво заводу залізних рейок, але він не зміг створити акціонерне товариство, бо в Росії не було необхідних капіталів. За значну винагороду — 24 тис. фунтів стерлінгів — Кочубей поступився своїми правами англійцеві Джону Юзу, який уклав у квітні 1869 року з російським урядом «Договір на утворення Новоросійського товариства кам’яновугільного, залізного та рейкового виробництва і товариства залізничної вітки від Харківсько — Азовської лінії». Уряд безплатно віддав товариству казенні землі, надав йому великі субсидії та пільги. Однак англійці почали будувати завод не на казенній, а на поміщицькій землі біля села Олександрівки. Це місце визначив у 1867 році — ще до появи тут Юза — відомий гірничий інженер А. Ф. Мевіус (з 1887 року завідуючий кафедрою металургії Харківського технологічного інституту). Він писав, що завод можна поставити в Олександрівці не далі як за версту від вугільної копальні, щоб дешево було постачати підприємству вугілля, руду, а саме село зручне для проживання робітників.

Влітку 1869 року Юз, оселившись на хуторі поміщиці Смолянинової, збудував кузню, де виготовляли інструменти для будівництва. Новоросійське товариства взяло під своє управління дві шахти, розміщені на землях іншого поміщика — Лівена. Шахти поглиблювали, розширюючи старі штреки і прокладаючи нові. Поблизу рудників з’явилися землянки для найманих місцевих робітників. З Англії приїхали доменний майстер і кваліфіковані робітники — всього 70 чоловік, яким Юз давав значну платню. Їх оселили в нових дерев’яних будинках. Новоросійське товариство спочатку орендувало для своїх підприємств землі тутешніх поміщиків. Наприкінці XIX ст. англійські підприємці придбали 18 тис. десятин. Вони стали найбільшими землевласниками Бахмутського повіту. Відомий російський учений І. Тіме зауважував, що будь-який німецький можновладний князь або герцог міг би позаздрити маетностям Юза.

У 1869 році, з початком будівництва заводу і шахт Новоросійського товариства, утворилося селище, яке незабаром злилося з шахтарським селищем Олександрівського рудника. Так виникла Юзівка. Завод будувався на правому березі ріки Кальміусу, за 7 км на південь від Олександрівки. Устаткування для нього привезли 8 Англії, 21 квітня 1871 року задули домну, але вже через кілька днів вона вийшла з ладу. Англійці змушені були розпочати ремонт. Лише через 9 місяців, 24 січня 1872 року, почалася виплавка чавуну па кам’яному вугіллі. Налагодили вперше в Росії і коксове виробництво. 1 січня 1873 року почали діяти пудлінгові печі для переробки чавуну на залізо, а у вересні того ж року — прокатні стани, і завод запрацював повним металургійним циклом. 1872 року введена в дію Костянтинівська залізниця (Костянтинівка—Ясинувата—Юзівка — Оленівка), з якою завод був з’єднаний залізничною віткою.

У 1874 році на підприємствах Новоросійського товариства вже працювало 1806 робітників. Через два роки почала діяти друга доменна піч. За обсягом виробництва металу завод вийшов на перше місце в країні. Він поклав початок великій металургії південного промислового району 1 В. І. Ленін, характеризуючи найважливіші центри фабрично-заводської промисловості в Європейській Росії, відмічав, що в 1879 році продукція заводу, яка становила 2 млн. крб., удвоє перевищувала сумарну продукцію всіх 33 фабрик і заводів губернського центру — міста Катеринослава.

Незважаючи на великі масштаби виробництва, на заводі застосовувалася відстала техніка, широко використовувалася ручна праця. М. О. Павлов, згодом відомий учений-металург, оглядаючи в 1884 році завод, писав: «В Англії, на батьківщині коксового доменного виробництва, на той час було багато застарілих заводів, які відстали років на 50 від металургійної техніки,— ось такий саме завод англійці влаштували у нас». Тільки в 1879 році на заводі збудували мартенівські печі і почалося прокатування сталевих рейок замість залізних. Через рік пустили завод вогнетривкої цегли.

З 1885 до 1890 року виплавка чавуну на металургійному заводі зросла в 2,7 раза і перевищила 5 млн. пудів, а чисельність робітників досягла 6326 чоловік; на шахтах працювало 1773 чоловіка.

У період промислового піднесення 90-х років на Півдні вже діяли 17 металургійних підприємств. Найбільшим, як і раніше, лишався завод Новоросійського товариства, який в 1899 році виплавив 17,7 млн. пудів чавуну. В 1900 році тут працювали 7147 заводських робітників, гірників — 58397. Бурхливому розвиткові металургії на Півдні країни значно сприяло будівництво Катерининської залізниці. На початку XX ст. Юзівка стала значним залізничним вузлом, який з’єднував Юзове, Мушкетове, Мандрикине, Рутченкове та Доля. Залізничні вітки від них прокладали до рудників і заводів.

Зростання металургійного виробництва супроводжувалося швидким розвитком кам’яновугільної промисловості. В 1889 році для потреб кам’яновугільної промисловості було споруджено машинобудівний і чавуноливарний завод, який виготовляв обладнання для шахт. Підприємство належало іноземним підприємцям Боссе та Генвефельду. У 1900 році тут працювало 210 робітників. На території Юзівки в 1899 році діяло 9 рудників, на яких було добуто 99,2 млн. пудів вугілля і працювало близько тисячі гірників, тоді як 1875 року на шахтах працювало всього 400 чоловік і було видобуто близько 6 млн. пудів вугілля.

Понад 3/4 усього видобутку вугілля зосереджувалося на 2 рудниках, що належали іноземним капіталістам — англійським (Новоросійське товариство) та французьким (Рутченківське гірничопромислове товариство). Решта шахт була в руках російських та українських підприємців — Карпова, Рутченка та ін. Місцевій буржуазії належали також майже всі дрібні підприємства харчової і легкої промисловості. За останнє десятиріччя XIX ст. число їх зросло з 2 до 16 і працювало на них понад 150 чоловік. Зростала кількість торговельних підприємств у селищі: якщо в 1900 році тут продали товарів на 7 млн. крб., то в 1909 році — на 10 млн. Юзівка стала значним ринком збуту сільськогосподарської продукції. Щотижня по неділях збиралися базари на Сінній площі та Ларинці, 2 рази на рік (навесні та влітку) — великі ярмарки, на які з’їжджалося багато людей з навколишніх сіл. Торгували переважно худобою, зерном і промисловими товарами.

З розвитком промисловості збільшувалася кількість населення. На 1870 рік у Юзівці проживало 164 чоловіка, через два роки — 858 чоловік, у 1884 році — 54945. За переписом 1897 року, населення становило 23 076 чоловік — більше, ніж у будь-якому повітовому місті губернії, за винятком Маріуполя. В. І. Ленін наводив Юзівку як приклад «…створення нових центрів сучасною фабрикою, яка зразу відтягує сільське населення тисячами в індустріальні селища».

На січень 1910 року в селищі проживало 48 тис. чоловік, а напередодні першої світової війни близько 70 тис., з них 43 тис. становили робітники та їхні сім’ї. У північній частині Юзівки («Новому світі») проживали ремісники, власники дрібних торгово-промислових підприємств; поруч був базар з рундуками, готелями і шинками та поліцейське управління, відкрите в 1872 році на клопотання Юза і утримуване коштом Новоросійського товариства. Над усім височіла кам’яна церква. У південній т. зв. заводській частині містилися заводи, депо, шахти, телеграфна станція, лікарня з аптекою, школи. Переважна більшість робітників мешкала в «каютах» — злиденних глибоких землянках з земляним дахом, стінами, обшитими дошками, або частіше вимощеними камінням. Землянки та балагани біля заводів, рудників і шахт служили за житло для основної маси трудящих. Але й цього не мали багато з них. В 1916 році з 12944 робітників металургійного заводу і Центральної шахти Новоросійського товариства 9212 мешкало на приватних квартирах. Не краще було і на інших підприємствах Юзівки. Наприклад, гірники Риківського рудника тулилися в землянках, споруджених вздовж ріки Кальміусу по 12—15 чоловік у кімнатці з кухнею.

Лікар і письменник В. В. Вересаев, який в 1890 році приїздив до свого брата на Вознесенський рудник (нині Петровський район Донецька), в нарисах «Підземне царство» писав: «Безрадісні тут місця! Потворні будівлі шахт, низки робітничих землянок, задушливий сморід кам’яновугільного диму… Чорна земля, чорні дороги… На всьому руднику жодного деревця, жодного кущика».

На двох-трьох центральних вулицях і в т. зв. Англійській колонії, де жили заводчики, фабриканти, інженери та службовці, Новоросійське товариство спорудило будинки-котеджі. Навколо — дерева, квіти, електричне освітлення. Такий аристократичний район був і на Рутченківці, де містилися оселі управителів шахтами і контора рудника. Для трудящих бракувало навіть питної води. В 1910 році в селищі було 27 колодязів з ручними насосами і один — з водокачкою. Воду робітникам доставляли водовози за плату.

Антисанітарія повсякчас загрожувала епідеміями. Холера в 1892 році у Бахмутському повіті найсильніше вразила Юзівку. Тоді було зареєстровано 708 хворих (з 908 в усьому повіті), 313 померли. Епідемія тривала і у 1893 році. У 1896 році лютували черевний тиф і дизентерія, хворіли на них понад 400 чоловік.

Заводська лікарня, збудована в 1871 році, спочатку мала 12 ліжок. Земська лікарня почала працювати тільки з 1911 року. З початку 1916 року в заводській та земській лікарнях на рудниках «Вітка» і «Смолянка» було 275 ліжок (включаючи кілька десятків місць у холерному бараці), працювало 18 лікарів (з них 5 приватних), 23 фельдшери, 5 медсестер. Робітники шанували за самовідданість хірурга заводської лікарні Ф. В. Верві, лікаря земської лікарні В. П. Родіна.

Тільки в 1877 році в Юзівці відкрили однокласну школу, де працювала одна вчителька. Через 2 роки сюди ходило всього 80 учнів. Навчання було платним. Для дітей англійців відкрили окрему школу. Вчитель-англієць одержував плату в 2,5 раза більшу, ніж учитель російської школи. О. С. Серафимович, який бував на гірничопромислових підприємствах Півдня і добре знав умови життя та праці трудящих в оповіданні «На заводі» (1899 р.) писав: «Юзівка — ціле місто… з величезними рядами кам’яних рундуків, з бурхливим крамарством і гендлярством, а жителі його вмирають, не маючи лікарської допомоги, діти виростають, не знаючи грамоти і школи». Не набагато поліпшилося становище з освітою і в наступні роки. У 1904 році в центральному селищі, де мешкало понад 40 тис. чоловік, працювали всього 4 початкові школи на 800 дітей. Настійні вимоги громадськості змусили власті у 1912 році відкрити нову школу, т. зв. братську. Сюди приймали дітей з малоімущих родин. З 1913 року в Юзівці та на прилеглих рудниках було 11 шкіл з 56 вчителями, де навчалося понад 2 тис. дітей. Три приватні гімназії та комерційне училище давали освіту привілейованим.

Про своє безпросвітне життя робітники складали журливі пісні, частівки й оповіді, як-от «Пісня саночника», «Пісня коногона» та інші.

Широко для нас отворена дверь,

Ежедневно нас ожидает смерть.

Видно, бейся, брат, до последнего,

Не пойти бы рад, да есть нечего,—

говорилося в «Пісні вибійників». Ще у 80-і роки при металургійному заводі створили аматорський оркестр. «Люди, які допізна трудилися серед спеки і кіптяви, ще й спроможні після того вчитися музики», — з подивом писав очевидець.

Недалеко від цього ж заводу був парк з літнім театром. Коли приїздили артисти на гастролі, то відкривалися тимчасові театри і цирк. Дерев’яну будівлю цирку спорудили наприкінці 80-х рр. Восени та взимку артисти виступали у орендованих приміщеннях. Наприклад, 1905 року концерти артистів петербурзьких театрів проходили у приміщенні громадського зібрання. На прилеглих рудниках були 4 клубні сцени. На початку 1910 року в Юзівці налічувалося 5 приватних бібліотек. За плату ними користувалися переважно заможні жителі.

Іноземні та місцеві капіталісти наживалися на праці пролетарів. Так, 1892 року прибуток Новоросійського товариства становив 37 проц. на оплачений акціонерний капітал. А Джон Юз залишив своїм синам спадщину, що оцінювалася в 1 млн. карбованців.

Наростання робітничого руху на Донбасі
Донецьк і Велика Жовтнева соціалістична революція
Боротьба дончан проти німецької інтервенції і банд Денікіна
Відновлення Донецька після громадянської війни
Донецьк у роки Великої Вітчизняної війни
Післявоєнне відновлення Донецька
Сьогоднішнє життя Донецька
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: ДОНЕЦЬК, місто, Україна

Повідомлення kbg_dnepr »

750 предметів у свій фонд зібрав Донецький обласний краєзнавчий музей з 2016-го року. Саме тоді музей - переселенець з Донецька наново почав працювати у Краматорську. Найдавніші експонати, що наразі є у колекції Донецького обласного краєзнавчого музею належати до пізнього палеоліту.

До війни 2014 року Донецький обласний краєзнавчий музей складався з 7 тисяч квадратних метрів виставкових залів і щорічно приймав 200 тисяч відвідувачів. У серпні того ж року під час обстрілів частину будівлі зруйнував уламок снаряду, що пробив дах. Були втрачені експонатні фонди.

За словами директорки Донецького обласного краєзнавчого музею у 2016 -2018 роках Світлани Глушко, на непідконтрольній території залишилося близько 134 тисяч експонатів.

https://suspilne.media/126450-muzej-per ... 2016-roku/
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
Ярина
Повідомлень: 211
З нами з: 09 листопада 2016, 15:40
Дякував (ла): 21 раз
Подякували: 93 рази

Re: ДОНЕЦЬК, місто, Україна

Повідомлення Ярина »

03.10.2012 Донецьк -- «Сторінки історії»
phpBB [video]
Аватар користувача
DVK_Dmitriy
Супермодератор
Повідомлень: 5313
З нами з: 25 березня 2016, 19:59
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 988 разів
Подякували: 3907 разів

Re: ДОНЕЦЬК, місто, Україна

Повідомлення DVK_Dmitriy »

Зображення

Зображення

Зображення
Кременецкие, Лазаренко, Бабенко, Чаплины, Абакумовы, Орловы, Белоконь, Тхор, Богомоловы, Шараевские, Бартковские.
Интересуюсь родом Кременецких от Аслана-Мурзы-Челебея.
Генеалогические исследования. Поиск в архивах Киева. Составление родословной.
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: ДОНЕЦЬК, місто, Україна

Повідомлення kbg_dnepr »

Чудовий виклад історії заснування міста як індустріального центру

Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Відповісти

Повернутись до “Літера Д”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 17 гостей