Торське, село, Заліщицький р-н, Тернопільська обл, Україна

Відповісти

У цьому селі/Цим селом/Це село

Народився і живу
0
Немає голосів
Народився, але не живу
0
Немає голосів
Жили мої батьки
0
Немає голосів
Жили декілька поколіннь моїх пращурів
0
Немає голосів
Жило більше 7 поколіннь моїх пращурів
0
Немає голосів
Досліджую
0
Немає голосів
Цікавлюсь
0
Немає голосів
Є зв'язок моїх пращурів з цим селом
0
Немає голосів
Ваш варіант відповіді
0
Немає голосів
Ваш варіант відповіді
0
Немає голосів
 
Всього голосів: 0

Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Торське, село, Заліщицький р-н, Тернопільська обл, Україна

Повідомлення АннА »

ТОРСЬКЕ — група поселень первісної людини в околицях с. Торське Заліщицького р-ну Тернопільської обл. Зафіксовано пам’ятки, що датуються добою палеоліту, та багатошарове поселення — лінійно-стрічкової кераміки культури, трипільської культури, тшинецького культурного кола, черняхівської культури і давньорус. часу, на якому проведені розкопки. Виявлено значну кількість кам’яних виробів, керамічного посуду, остеологічних решток. Найбільш відомі тут поселення доби неоліту і енеоліту.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Торське, село, Заліщицький р-н, Тернопільська обл, Україна

Повідомлення АннА »

То́рське — село Заліщицького району Тернопільської області. Розташоване на річці Луча, в центрі району. Центр сільради, якій підпорядковано села Глушка та Якубівка. Розташоване за 12 км від райцентру, залізнична станція.
Перша письмова згадка — 1440 рік
Населення— 813 осіб (2007).
Археологія
Торське це стародавнє поселення, відоме ще з часів кам'яної доби[1]. Професор Юрій Полянський виявив на його території стоянки солютрейської доби (приблизно XVIII ст. до н. е.)
На околиці Торського виявлено стародавне поселення нової кам'яної доби (IV тисячоліття до н. е.) трипільської культури та давньослов'янський могильник (18 поховань з ювелірними прикрасами).
Досліджено пам'ятки культури лінійно-стрічкової кераміки (приблизно 4 тис. років до н. е.), сліди ранньослов'янської доби, липецького типу — IV—VIII ст. нашої ери (Я- Пастернак, Археологія України, стор. 71). Знайдено городище, а також княже погребище.
Історія
Назва села походить від одного із тюркомовних племен торків, яке тимчасово перебувало на цій території в XIII ст. Торки в другій половині X ст. перекочували з Приаралля в степи Південної Русі. Вони стали союзниками князя Володимира Святославича в його боротьбі проти булгар. Сліди торків збереглися і в назвах інших населених пунктів України.
Територія Заліщицького почала заселятися поляками в 1331 році, коли монахи домініканського ордену заснували монастир.[джерело?]
У XVI ст. поляки масово осідають на маєтках місцевих землевласників. Перша письмова згадка про Торське — 1440 рік.
З 1578 році село Торське було у володінні польської шляхетки Катерини Торської. Починаючи з XVII ст., почалася колонізація краю польською шляхтою. У Торському були засновані свічкова, миловарна і ткацька мануфактури.
У XVIII ст. в с. Торське заселяють переселенці з Гуцульщини та інших територій України.
Восени 1648 під час визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького жителі Торського під керівництвом селянина Петраша брали участь у поході на замок у Червоногроді (нині урочище поблизу села Нирків Заліщицького району).
У середині XVII ст. спалахнула чума.
За переписом населення у 1900 році в Торському проживало 2154 особи.
Великі історичні події обминали село та зберегли стародавні традиції і уклад життя.
На початку літа 1915 року під час першої світової війни село стало ареною кривавих боїв між австро-угорською і російською арміями. Після вибуху першої світової війни, коли було сформовано легіон Українських січових стрільців, до нього зголосилося добровольцями багато молоді сіла, яка після проголошення Західно-Української Народної Республіки влилася в ряди Української Галицької армії (УГА). Існувала підпільна Організація Українських Націоналістів (ОУН). 17 вересня 1939 pokу у село вступили війська Червоної Армії. Червоної Армії на зборах громами було обрано Тимчасовий комітет із представників сільської бідноти. До складу його увійшло 13 осіб. Комітет та дружина роздавали майно Торських.
Було проведено конфіскацію панської землі та землі польських осадників, які приїхали як колоністи із західних земель Польщі. В 1948 році відновив своє господарювання колгосп.
19 серпня 1991 року під часи ДКЧС місцева партійна організація комуністів на своїх партійних зборах прийняла рішення про саморозпуск. 1 березня 1994 року було створено «Дослідне господарство Академії аграрних наук — агрофірма ім. М.Грушевського».
Пам'ятки
Церква Благовіщення Пресвятої Богородиці (1842)
У селі є церква Благовіщення Пресвятої Богородиці (1842). Мала велику центральну баню, меншу баню над престолом і дві інші малі на фронті, в яких було 4 малих дзвонів і 1 великий. Костела в селі не було, бо відсоток латинників у селі був малим. Місцеві латинники говорили українською мовою і це були в основному представники змішаних подружніх пар.
У 1995 збудовано капличку.
У центрі села є могила радянських воїнів, які загинули при визволенні села — 35 радянських воїни. Пам'ятник у вигляді прямокутного постаменту заввишки 2,25 м, на якому постать радянського воїна з автоматом і з каскою на голові, заввишки 2,5 м[2].
Читальню «Просвіта» було засновано на початку століття (близько 1900 р.) заходами місцевого пароха о. Івана Рудницького.
Споруджено пам'ятники Т. Шевченкові (1961) та воїнам-односельцям, полеглим у німецько-радянській війні (1967), насипано символічну могилу Борцям за волю України (1942, відновлено 1991), встановлено пам'ятний хрест на честь скасування панщини.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Торське, село, Заліщицький р-н, Тернопільська обл, Україна

Повідомлення АннА »

З історії міст і сіл УРСР виданої у 1968-1973 роках.
ТОРСЬКЕ — село, центр сільської Ради, розташоване за 18 км від районного центру й за 2 км від залізничної станції Торське. Дворів — 426. Населення—1162 чоловіка. Сільраді підпорядковані села Глушка, Якубівка.
У Торському розміщена центральна садиба колгоспу ім. Шевченка, який користується 5,2 тис. га сільськогосподарських угідь, з них 4,8 тис. га орної землі. Провідні галузі господарства — рільництво й тваринництво. За успіхи в розвитку колгоспного виробництва орденом Леніна нагороджено завідуючу фермою К. Й. Мар’яш; орденом Трудового Червоного Прапора й орденом «Знак Пошани» відзначено 11 чоловік.
Є середня школа, в якій 16 учителів навчають 338 учнів, будинок культури із залом на 500 місць, бібліотека. Працює фельдшерсько-акушерський пункт, пологовий будинок, дитячий садок, магазини промислових і продовольчих товарів, їдальня, відділення зв’язку. За роки Радянської влади побудовано 423 будинки. В селі працюють 48 комуністів та 212 комсомольців. Партійна організація виникла в 1950 році, комсомольська — в 1947.
Торське відоме з першої половини XVII ст. У серпні—вересні 1920 р. встановлена Радянська влада, діяв сільський ревком. Колгосп створено у 1941 році, відновив діяльність у 1944 році.
Близько 100 жителів села були учасниками Великої Вітчизняної війни, 22 полягли в боях проти фашизму. За мужність і відвагу 61 чоловіка нагороджено орденами й медалями Союзу РСР.
В Торському встановлено пам’ятники воїнам-визволителям та односельцям, що полягли у боях за Батьківщину, а також Т. Г. Шевченкові.
На околиці Торського виявлено поселення доби неоліту (IV тисячоліття до н. е.), трипільської культури та давньоруський могильник (18 поховань з ювелірними прикрасами).
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Відповісти

Повернутись до “Літера Т”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 17 гостей