Схожі прізвища жителів однієї парафії - чи це випадково?

Етимологія, походження, творення прізвищ
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Схожі прізвища жителів однієї парафії - чи це випадково?

Повідомлення D_i_V_a »

Прізвища, як кажуть, стало закріпилися за жителями наших територій десь у 17-18 століттях... чи не так?
Прізвище - це не що інще як прозвище... чи не так?

Досліджуючи родоводи парафії, стикаюся з дивним явищем - є, і не мало, прізвищ, що дуже між собою схожі, але це різні роди.
У нас є Бабак і Бабка, Хименко і Хоменко, Холод і Хлуд...
Серед прізви шляхетних такого дива ще більше - Яновський і Янковський, Камінський і Косминський, Лісоцький і Лісовський....
Навіть є схожість між прізвищами шляхетних та посполитих - Татаринський і Татаренко, Павловські і Павленки...
...отакі дива...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Схожі прізвища жителів однієї парафії - чи це випадково?

Повідомлення D_i_V_a »

D_i_V_a писав:...Досліджуючи родоводи парафії, стикаюся з дивним явищем - є, і не мало, прізвищ, що дуже між собою схожі, але це різні роди.
У нас є Бабак і Бабка, Хименко і Хоменко, Холод і Хлуд...
Так, наприклад, для родин Бабак і Бабка заведено одне дерево...
Справа у тому, що їх не завжди писали у таких формах, частіше у формі молодший/належний до роду Бабченко...
Причому спочатку думалось, що Бабченко - це буде від Бабка, а для Бабак буде Бабаченко, що дійсно зустрічалось.
А у реальності виявилось, що інколи і Бабаків записували як Бабченко і навпаки... ось вам і Велика Українська мова... ;)
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Схожі прізвища жителів однієї парафії - чи це випадково?

Повідомлення SNIGURIVNA »

В одному з моїх сіл є родини з прізвищами Петренко і Петрусенко (а у присілку ще й Петриченко).

Петренки жили здавна, скільки й є джерел письмових. А от Петрусенки - це гілка геть іншого роду, яку було переіменовано після смерті одного з трьох братів. Отак у нащадків Григорія і Пилипа залишилося старе прізвище, а у родини єдиного сина їх брата Петра (чи то Петруся) з`явилося нове, хоч і жив він довго з дядьком в однгій хаті.

Але хіба не цікавіше питання: чи говорять однакові прізвища у сусідніх селах, що ці родини обов`язково мали спільного предка навіть, якщо йдеться про часи, від яких вже не лишилося письмових cвідотств?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
ГіП
Повідомлень: 625
З нами з: 03 квітня 2016, 14:52
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 750 разів
Подякували: 804 рази

Re: Схожі прізвища жителів однієї парафії - чи це випадково?

Повідомлення ГіП »

SNIGURIVNA писав:.... чи говорять однакові прізвища у сусідніх селах, що ці родини обов`язково мали спільного предка навіть, якщо йдеться про часи, від яких вже не лишилося письмових cвідотств?
Якщо прізвища типу Дяченко чи Олійник, Петренко чи Сидоренко то шансів на спільного пращура в сусідніх селах мало
Поперека, Сенько, Сердюк, Нужний (Іваниця),
Єлисеєнко, Фесенко (Деркачівка)
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Схожі прізвища жителів однієї парафії - чи це випадково?

Повідомлення D_i_V_a »

ГіП писав:Якщо прізвища типу Дяченко чи Олійник, Петренко чи Сидоренко то шансів на спільного пращура в сусідніх селах мало
Йдеться про одну парафію. Якщо Дяченки жили тільки в селі де була церква, то яким чином вони опинилися в присілку?
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Схожі прізвища жителів однієї парафії - чи це випадково?

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:Йдеться про одну парафію...
Думаю, дуже зручно, коли село і присілки - всі до однієї церкви ходили.
У мене дві церкви на село, а присілки долучилися вже у 19ст.(до того свої церкви мали). Не думаю, що межі парафії могли в такому випадку бути умовним кордоном у справі творення прізвищ.

Ще наведу приклад.
У старих метриках є родина Марченко, потім її слід губиться, а у село з сусіднього приїздить інший Марченко (його родина з цим прізвищем до того прожила не довше, ніж років п`ятнадцять, спершу інше мали). І знову прізвище губиться: років за п`ять людина повертає собі старе, домарченківське, навіть нащадки не знають, що колись воно стосувалося їх предка. Минає час. І знову з`являється у селі родина Марченко. Я навіть підозрювала, чи не племінник був переїхав слідом за дядьком на нове місце, але ні. Абсолютна випадковість, якщо не рахувати того, що всі вони мали предків на ім`я Марко і якусь причину, чому родину називали з посиланням на нього.
ГіП писав:Якщо прізвища типу Дяченко чи Олійник, Петренко чи Сидоренко то шансів на спільного пращура в сусідніх селах мало
Як бачите, воно і в одному селі у різні часи те саме прізвище можуть мати чужі одне одному люди. Тому я з Вами повністю згодна.

Стосовно схожих прізвищ (просто сьогодні виринула тема Біляки/Білушенко по моєму селу), то доки факт того, що колись вони були одним, не доведено, не факт.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
ГіП
Повідомлень: 625
З нами з: 03 квітня 2016, 14:52
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 750 разів
Подякували: 804 рази

Re: Схожі прізвища жителів однієї парафії - чи це випадково?

Повідомлення ГіП »

D_i_V_a писав:
ГіП писав:Якщо прізвища типу Дяченко чи Олійник, Петренко чи Сидоренко то шансів на спільного пращура в сусідніх селах мало
Йдеться про одну парафію. Якщо Дяченки жили тільки в селі де була церква, то яким чином вони опинилися в присілку?
Парафія одна, а священники то змінюються ;) Були у нас Дяченки свої, а потім прислали нового батюшку в село. Через деякий час сюди ж переїздить і брат батюшки. Так зявився новий клан Дяченків у селі.
Поперека, Сенько, Сердюк, Нужний (Іваниця),
Єлисеєнко, Фесенко (Деркачівка)
Аватар користувача
ГіП
Повідомлень: 625
З нами з: 03 квітня 2016, 14:52
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 750 разів
Подякували: 804 рази

Re: Схожі прізвища жителів однієї парафії - чи це випадково?

Повідомлення ГіП »

SNIGURIVNA писав: Стосовно схожих прізвищ (просто сьогодні виринула тема Біляки/Білушенко по моєму селу), то доки факт того, що колись вони були одним, не доведено, не факт.
це так, от у нас місцеві Єщенки теж два різних роди. Одні колись були Іщенками. Бачив навіть, як в метричній книзі чорнилами зробили виправлення з Іщенко на Єщенко, згідно довідки із сільради :shock: підпис і номер документу, на підставі якого зроблено виправлення, в метричній книзі занотовано на полях :D
Поперека, Сенько, Сердюк, Нужний (Іваниця),
Єлисеєнко, Фесенко (Деркачівка)
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Схожі прізвища жителів однієї парафії - чи це випадково?

Повідомлення D_i_V_a »

ГіП писав:...Так зявився новий клан Дяченків у селі.
Ваша правда... виходить що різні...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Схожі прізвища жителів однієї парафії - чи це випадково?

Повідомлення D_i_V_a »

ГіП писав:... чи Олійник ...
У моїй парафії було прізвище МАСЛО :D
На початку 19 ст три різні родини писали як "масло", наприкінці століття поч. 20-го є в селах Масло, а деяких пишуть Маслов.
Чесно кажучи я їх не досліджувала, не знаю всі на цьому "прізвищі" залишились, чи хто повернувся до своїх старих, бо серед них точно була одна шляхетська родина, але їх прізвища ще не знаю...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “ПРІЗВИЩА”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 11 гостей