Євген Анатолійович Чернецький - історик, геральдіст

Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8876
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3562 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Євген Анатолійович Чернецький - історик, геральдіст

Повідомлення АннА »

glory_a писав:І ще по Волині прізвища Цибуховський і Довгуцький. Жили в селі Щенятин Іваничівського району Волинської області, селяни. Дякую.
Зробила тему по Вашому населеному пункту (НП) - Щенятин

Може кому згодиться :D
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Євген Анатолійович Чернецький - історик, геральдіст

Повідомлення D_i_V_a »

snl53 писав:А можете подивитися по Подільскій губернії прізвища - Симашкевич та Семашкевич.
Буду дуже вдячний!
Відповідь тут
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Євген Анатолійович Чернецький - історик, геральдіст

Повідомлення D_i_V_a »

D_i_V_a писав:ПРАВОБЕРЕЖНА ШЛЯХТА
кінець ХVIII - перша половина ХІХ ст. - ДОВІДНИК
Укладачі Сергій Лисенко, Євген Чернецький
це 1-ший том з п'яти

Книга більша за всі наступні за форматом,
448 сторінок,
на перших 70 сторінках іде пояснюючий текст взагалі про прошарки шляхти та процеси її декласації.
Потім до кінця книги іде список шляхти Волинської, Київської та Подільської губерній, дворянські права якої перевірила Центральна ревізійна комісія.
Записи складаються з 1)прізвища,
2)губернії,
3)дати розгляду ЦРК(центральної ревізійної комісії),
4)установи до якої передано справу,
5) дати відправки справи,
6)номер відправки справи

Ця книга є основною куди треба заглянуть при вивчені свого родоводу. Навіть якщо ваши предки були на кінець ХІХ ст записані селянами.
Ще раз про книгу.
Через те, що пішли питання про подивиться, треба робити пояснення, бо проста відповідь - є такі-такі і ще отакі, або немає - буде не правильною та загубить весь ентузиазм початківця :? .

Ось вам наглядний вигляд важливого розділу - Позначення та скорочення списку.
Та 1-ша сторінка самого списку щоби отримати уявлення як воно виглядає і яку інформацію дає.

Подивіться на сам список - 3,4,5,6 пункти/колонки НЕ дають відповіді в якому архіві шукати ці документи. Але може я не права?
Для мене важливими є самі списки, бо по ним видно з якого регіону походить родина, звідки вона розселилася.
І також видно так звані ВІДМІННОСТІ - різне написання одного й того ж прізвища.
Абрамовичі і Адамовичі є яскравим прикладом.
Одразу зрозуміло, що Августиновичі та Августиновські - це один і то же рід, також як Адамовські, Адамовичі і Адамські.

Чому у прізвищах з'явилися оті відмінності?
Про це вже писала тут і тут
А коротко - за століття...
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Востаннє редагувалось 28 травня 2017, 13:26 користувачем D_i_V_a, всього редагувалось 1 раз.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Євген Анатолійович Чернецький - історик, геральдіст

Повідомлення D_i_V_a »

D_i_V_a писав:...Чому у прізвищах з'явилися оті відмінності?...
Чому? - це наче вже зрозуміло.
Наступне питання - якщо мого прізвища немає в словнику, то це означає що мої не були шляхтою?

Ні, були... Але відозміни у написанні такі великі, що і здогадаться про коріневе прізвище без підготовки важко.
Нажаль, я не фахівець, тому одразу вибачаюсь за можливі неточності. Буду говорить тільки про те з чим вже сама зтикалась і про свої спостереження.

Ось прийшло питання про "Цибуховський і Довгуцький". Нажаль обидвох прізвищ в словнику немає.
Про Довгуцьких мені особисто важко зробити припущення, а от про Цибуховських маю думку, що через написання першої букви. Що кириличну букву Ц у латиниці можуть писати як Ts або Z або C. Це тільки варіанти які прийшли до моєї уяви - може ще є інші.
То може прізвище у словнику і є, але в іншій транскрипції та під іншою буквою.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
viapolka
Повідомлень: 285
З нами з: 28 грудня 2016, 22:30
Стать: Жінка
Дякував (ла): 113 разів
Подякували: 190 разів

Re: Євген Анатолійович Чернецький - історик, геральдіст

Повідомлення viapolka »

Таке велике розмаїття книг, але, по-перше, де їх знайти шоб оглянути самостiйно, по-друге, ось прочитала коментарi а й так i не зрозумiла як цей список допоможе.. Я своїх Юзе(и)фовичей знайти не можу нiде :? я маю на увазi, знайти так шоб було дiйсно зрозумiло, що таки це вони, це мої родичи та моя гiлочка. в мене зараз зовсiм генеалогiчний тупiк, одна надiя на якусь адекватну вiдповiдь з Хмельницького архiву, алеж це лотерея ....
Осецкий, Орловский, Юзефович, Бега, Каеткин, Олексов, Князев, Патратий, Фредлов, Туревская
Аватар користувача
al_mol
Супермодератор
Повідомлень: 2719
З нами з: 05 червня 2016, 19:36
Стать: Чоловік
Звідки: Вінниця
Дякував (ла): 948 разів
Подякували: 2910 разів

Re: Євген Анатолійович Чернецький - історик, геральдіст

Повідомлення al_mol »

viapolka писав:. Я своїх Юзе(и)фовичей знайти не можу нiде :? я маю на увазi, знайти так шоб було дiйсно зрозумiло, що таки це вони, це мої родичи та моя гiлочка ....

Данное собрание книг - это общий пофамильный обзор фондов дворянского собрания, который указывает на возможные места "родовых гнезд" дворян... но увы на прямое родство он не указывает, надо самому поэтапно отрабатывать каждого предка, до людей что указаны в книге...

в 3-м томе Юзефовичи есть
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Мои предки: Молчановские, Вишневские, Пророк, Олейничук, Пеньковские, Дегусары Тимуш, Лабудзинские Шафранские , Юркевич, Зборовский
Онлайн
Аватар користувача
ukrgenealogy
Адміністратор
Повідомлень: 1566
З нами з: 12 лютого 2016, 23:05
Звідки: Україна
Дякував (ла): 235 разів
Подякували: 249 разів
Контактна інформація:

Re: Євген Анатолійович Чернецький - історик, геральдіст

Повідомлення ukrgenealogy »

viapolka писав:Таке велике розмаїття книг, але, по-перше, де їх знайти шоб оглянути самостiйно ....
Вони виходять невеликими накладами.
Найкращий путь - спитати самого автора.
Євген Чернецький на "фейс буці" - https://www.facebook.com/eugeniusz.czer ... =hovercard
Там він регулярно викладає записи Білоцерківського радіо - Історичний акцент
Технічна підтримка з питань реєстрації, зміни імені користувача або інших питань, стосовно вашого облікового запису, здійснюється через ukrgenealogy@ukr.net
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Євген Анатолійович Чернецький - історик, геральдіст

Повідомлення D_i_V_a »

D_i_V_a писав:ПРАВОБЕРЕЖНА ШЛЯХТА
кінець ХVIII - перша половина ХІХ ст. - ДОВІДНИК
Укладачі Сергій Лисенко, Євген Чернецький
Переднє слово
Репрезентована робота є спробою масштабної кодифікації легітимованої шляхти за перші десятиліття панування Російської імперії на теренах Правобереджної України. Метою данного історичного дослідження є реконструкція родового складу шляхти через аналіз діловодства Центральної ревізійної комісії.

Потужний потенціал джерельної бази Центрального державного історичного архіву України у м. Києві дозволив продемонструвати антропонімійне коріння тисяч шляхетських родин, адже "Список" складається з понад 19000 позицій.

Для такої реконструкції авторами були використані офіційні алфавіти перевірки дворянських прав родів Київської, Волинської та Подільської губерній, що були підготовлені для генерал-губернатора Центральною ревізійною комісією за підсумками своєї діяльності.

Це величезний комплекс джерел, історичну значущість яких важко переоцінити, хоча вони охоплюють лише частину шляхетського загалу. Маються на увазі верхні прошарки дрібної шляхти, що в більшості тримали землю на різних видах тимчасового права. Ці родини ввійшли до орбіти імперського впливу через дворянські депутатські зібрання та в майбутньому стали так званими дворянами другого розряду.

Автори вдаються до ретельного аналізу складного та специфічного процесу легітимації й декласації місцевої шляхти за умов поступового нівелювання імперською адміністрацією регіональних відмінностей правобережних губерній у першій половині ХІХ століття.

Пропонована реконструкція демонструє не лише вузьке застосування цих джерел для генеалогічних та біографічних студій, але й розгляд ширшої проблематики соціальних досліджень Правобережжя.

Впевнена, що подане дослідження стане в нагоді науковцям та користувачам документної інформації при подальших опрацюваннях архівних джерел.

Ольга Музичук
Дуже інформативне переднє слово... для тих хто в темі ;)
Свого часу я його взагалі не зрозуміла, а тепер можу "перекласти" його на мову дослідника-новачка :lol:

Перший абзац говорить про те, що мова іде про список/списки створений/створені на початку 19 ст тих хто подавали документи на визнання, знали й мали докази шляхетного походження, але це не говорить про те, що наприкінці того ж століття вони були дворянами.

Другий абзац каже, що по спискам видно (можна досліджувати) антропоніміку утворення шляхетних прізвищ. Антропоніміка — розділ ономастики, який вивчає антропоніми. Антропоніміка досліджує власні імена людей.

Третій абзац каже, що маємо справу зі списками прізвищ, і по цьому списку НЕ можемо получити більш детальну інформацію про рід. Ми повинні шукати саму справу десь у якомусь архіві. В гіршому випадку, коли багато різних гілок подавали документи, то щоби віднайти своїх треба передивиться багато справ, можливо в різних архівах.

П'ятий абзац каже, що не всі шляхетні родини подавали на визнання у дворянстві, подавали тільки ті хто були заможні і мали на це кошти. Що ще є великий пласт бідної шляхти, так званої "економічно декласованої" ще наприкінці 18 поч 19 сс. і яку у цих списках не відображено. Тобто про те щоби дізнатися що ваші предки були шляхетними вам треба не опускати руки і копати десь до середини 18 ст.

Шостий абзац каже, що процес декласації шляхти був довгий та виснажуючий, та був продовженням процессу що вже на століття раніше почався на лівобережних теренах України.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Pan_Oleg
Повідомлень: 72
З нами з: 18 липня 2017, 07:50
Стать: Чоловік
Звідки: Фастів
Дякував (ла): 109 разів
Подякували: 51 раз

Re: Євген Анатолійович Чернецький

Повідомлення Pan_Oleg »

Так, пан Чернецький - глиба!
Аватар користувача
Kostyntunivna
Повідомлень: 115
З нами з: 24 березня 2018, 09:52
Стать: Жінка
Звідки: Україна, Донецька область
Дякував (ла): 55 разів
Подякували: 32 рази

Re: Євген Анатолійович Чернецький - історик, геральдіст

Повідомлення Kostyntunivna »

Доброго вечора всім. Хто може дати відповідь? Передивилась книгу Є. Чернецького 1 том. Чому немає Чайковського з Янишівки в переліку шляхти, якщо вони записані в казках у розділі "шляхта". Що могли не подавати документи на підтвердження шляхетності, я розумію, але чого немає в переліку? Дякую.
Шакула - (с.Вихолки Чернігівська губ.)
Пащенко - (сл.Одринка Харківська губ.)
Чайковські - (с.Янишівка Київська губ.)
Кравченко - (с.Ст. Михайлівка Катеринославсбка губ.)
Відповісти

Повернутись до “Література стосовно шляхетського стану”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 7 гостей