Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу, походження українських прізвищ, ономастика

ШЛЯХТА - запитання й відповіді

Онлайн
Аватар користувача
 
Повідомлень: 2795
З нами з: 15 лютого 2016, 16:51
Подякував (-ла): 1681 раз.
Подякували: 605 раз.
Стать: Жінка

Re: ШЛЯХТА - запитання й відповіді

Повідомлення АннА » 30 травня 2018, 20:14

РАДА ПАНІВ – у Великому князівстві Литовському – дорадчий за своєю природою держ. орган із широкими компетенціями в царині держ. управління, законодавства, судочинства тощо. Бере початок від епізодичних нарад литов. володарів із вузьким колом наближених до них осіб. Формування П.-р. розпочинається в 1430–40-х рр.; особливе піднесення ролі великокнязівської ради сталося після обрання вел. кн. литов. Казимира IV Ягеллончика королем Польщі (1447), коли, діючи від його імені як великого князя литовського, ця рада фактично зосередила у своїх руках верховну владу у ВКЛ. Рада панів діяла у вужчому (таємна, чи найвища рада) та ширшому (повна рада, що її подеколи ототожнюють із сеймом П.-р.) складі. До першої належали віленські біскуп, воєвода та каштелян й троцькі воєвода та каштелян; склад другої не був чітко окреслений, і до неї, на відміну від таємної ради, допускалися православні (за винятком духовенства). Склад і компетенції П.-р. були визначені привілеями 1492 і 1506. Згідно із цими юрид. актами великий князь литовський мав керувати д-вою й вирішувати найважливіші питання держ. життя разом із П.-р. Попри свою олігархічну сутність рада панів виступала як фактор обмеження великокнязівської влади та сприяла розвиткові парламентаризму, виступивши як зародок вальних сеймів, котрі в 16 ст. помітно потіснили П.-р. в політ. житті Великого князівства Литовського.
Із повагою, Ганна

Онлайн
Аватар користувача
 
Повідомлень: 2795
З нами з: 15 лютого 2016, 16:51
Подякував (-ла): 1681 раз.
Подякували: 605 раз.
Стать: Жінка

Re: ШЛЯХТА - запитання й відповіді

Повідомлення АннА » 10 червня 2018, 12:29

З другої теми
D_i_V_a написав:Про то і мова, що треба досліджувать свою гілку - її місце проживання.
Але як, порівнюючи з регіонами царської Росії, можна на Ваших теренах довідаться про герб? У Вас же там таких масових подавань на дворянство/шляхетство не було?

cronoster написав:Шляхецька легітимація на теренах Галичини в складі Австро-Угорської імперії мала місце в кінці 18 на початку 19 століття. Бралися до уваги прізвище, придомок, герб, ступінь шляхетства. Також відзначалося, який монарх підтвердив старе польське шляхетство чи надав нове і який адміністративний орган влади визнав шляхецтво чи індигенат.
Отже Лозинські підтверджували вже існуючі герби (зокрема гербу Любичрмоловичі-Черники, Кардаші, Левинськ, Мудрі) та ( гербу Кшивда: Лозинські Лукаш, Августин, Віцентій). Підтверджували шляхетство Львівський чи Галицький гродські суди або Відділ Станів
Із повагою, Ганна

Поперед.

Повернутись до Шляхта

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 0 гостей