УГФ-Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу, походження українських прізвищ, ономастика

Селяни ≠ крестьяне

Найбільший за чисельністю соціальний стан в Україні.

Подякував (-ла): 4734 раз.
Подякували: 2181 раз.
Стать: Жінка

Селяни ≠ крестьяне

Повідомлення D_i_V_a » 22 липня 2018, 12:21

Прочитала у пана Білінського, що російське слово КРЕСТЬЯНЕ - це спотворене ХРЕСТИЯНЕ... і воно не відповідає українськомуслову СЕЛЯНИ - жителі сіл.
Родинні прізвища: Дідкі(о)вський, Онацький, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Пустовіт, Павленко, Бургала, Барлинський
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?

Re: Селяни ≠ крестьяне

Повідомлення D_i_V_a » 23 липня 2019, 17:33

Бачу, що треба пояснювать свою думку стосовно селянства/кріпацтва...

З другої теми
Aushanbibi написав:...Я думаю, що Дмитрівку, заснували шляхтичі переселнеці разом з кріпаками навколишніх сіл, а взагалі, треба дивитися, може Браницькі ввели велику панщину, і люди просто потікали на землі Біскупства, щоб там бути вільними. Бо навіть в кінці 19 на початку 20 ст. було різко видно який селянин був "казенный", а який "помещичьий"...

Вже досить давненько, ще коли постійно слухала передачі історика пана Алфьорова, його "Історичні фрески", почула думку і стала її прихильницею бо бачу тому підтвердження в історичних документах, що кріпацтво прийшло на наші терени разом з Російською імперією. Що панщина була і в Речі Посполитій, а от саме кріпацтво, як тотальне рабство, у тому жорстокому його виявлені, про яке дуже мальовничо розповідала радянська влада, це вже суто Російська імперія, і що це явище (закріпачення людей) було довподоби й польським експлуататорам, які з радістю побачили таку можливість.

То я маю думку, що на кінці 18 століття, початку 19-го, на землях тільки но приєднаної до імперії пошматованої Речі Посполитої, такого як ми його знаємо кріпацтва ще не було.
І що неможна вірити, як то кажуть очам своїм, коли на кінці 19 століття читаєш стан у пращурів "КРЕСТЬЯНИН" (тобто селянин) і бути впевненим, що і всі його пра були в цьому стані.
Думаю що не помилюсь якщо скажу, що вони були ВІЛЬНИМИ і тільки жили на землях того чи того пана чи церкви, і що з приходом Російської імперії ці вільні люди несподівано стали усвідомлювать, що вони піддані тих землевласників...
Родинні прізвища: Дідкі(о)вський, Онацький, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Пустовіт, Павленко, Бургала, Барлинський

Повідомлення D_i_V_a » 23 липня 2019, 17:43

D_i_V_a написав:...
Думаю що не помилюсь якщо скажу, що вони були ВІЛЬНИМИ і тільки жили на землях того чи того пана чи церкви, і що з приходом Російської імперії ці вільні люди несподівано стали усвідомлювать, що вони піддані тих землевласників...
В тій передачі гість говорив про лівобережжя і навів приклад землевласника на землі якого жили також його брати (може і сестри) з сім'ями, і що за документами вони стали підданими свого брата... читай стали кріпаками свого брата, бо такі правила принесла прийшла Російсько-імперська влада. Тебе записали, і ти вже є...
Чи не бачимо ми тому тисячі підтверджень, як дрібні шляхтичі/посполиті мирним шляхом шукали своєї свободи в судах... Шукали її ті у кого були гроші, а у тисяч не було навіть й фінансової можливості це зробить.

Подякував (-ла): 818 раз.
Подякували: 565 раз.
Стать: Чоловік

Повідомлення Aushanbibi » 25 липня 2019, 12:33

D_i_V_a написав:Думаю що не помилюсь якщо скажу, що вони були ВІЛЬНИМИ і тільки жили на землях того чи того пана чи церкви, і що з приходом Російської імперії ці вільні люди несподівано стали усвідомлювать, що вони піддані тих землевласників...

Да ніхто ніколи не був вільним. У староствах, були підстарости які управляли НП, а люди, що там жили все одно платили оброк, поколещину, подорожчину, чинш, куну і т.д. не буду перераховувать усі види "податків" за різні періоди історії. "Архів ЮЗР" і "Zrodla.." кишать судовими справами між поміщиками (панами)[феодалами] за те що селяни одного перейшли до іншого, і той вимагає повернути їх чи виплатити гроші. Навіть в Гетьманщині (Державі Війська Запорозького) була панщина, але найменш обтяжлива беручи до уваги весь період існування автономної Української Держави.
Я ЗГОДЕН - кріпацтво у тому хижацтві і нелюдності, де людей гірше худоби вважали - прийшло за РІ, але простий люд, ніколи не був вільний, всі сюзерени і васали більшого землевласника чи князя, чи пана, чи поміщика (феодала) брали різні податки про які я писав вище, а створювали ці ресурси люди, своєю посильною працею. Це почалося ще за Антської держави (союзу племен). В первісно-общинному ладі не було такого, в культурах пізнього неоліту, Трипілля-Кукутень, і т.д. Як тільки з'являється серйозна зброя, з'являються мури, з'являється данина, а від неї іде все вище перераховане.
В Речі Посполитій були слободи - про це я теж писав десь, де на певний період люди жили і не відробляли панщини (але сплачували подимне і кілька інших податків). Жили на власну працю - скільки виробив - все твоє...продавай- купуй інші товари, обмінюй (існували ярмарки у Фастові, Паволочі).
Якщо брати наші Дмитрівку, Півні, то у Півнях слободу давали ще в на початку осадження, а Дмитрівка з'явилась в пізніший час, і в ті часи слободу давали на 25 чи що років, а назва слобода залишалася ще до 1830-х...але це була лише назва - люди уже були закріпачені і працювали у фільварках. У Фастові була юридика - Кадлубиця, так навіть на її землях люди не були вільними.
Звичайно після секуляризації на Кадлубиці люди стали жити гірше, як і будь де на Правобережжі після приходу РІ. В СССР теж селинин - був ніхто і ніщо, рідко кому вдавалося щось довести чи зробити, люди як і за РІ були прикріплені за колгоспами і тільки колгосп вирішував що можна, а що ні. Зараз те ж саме відбувається. Але це вже геть інша історія...
А взагалі - все відносно.
Шукаю предків: Даценко, Ходаківський, Домарацький, Жицький, Скварчинський, Куцопал, Світельський, Мончаківський, Бербен, Майстренко, Галецький, Ровінський, Швець

Повернутись до Селяни

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: Барилович Тамара, al_mol, Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], ukrgenealogy