Міщани, мешканці сіл.

Жителі міст

Ваш пращур був міщанином що проживав у селі і ви

Про це знав/знала
1
17%
Віднайшов/-шла інформацію в джерелах
5
83%
Про декого знав/-ла, а про декого віднайшов/-шла інформацію
0
Немає голосів
Ваш варіант відповіді
0
Немає голосів
Ваш варіант відповіді
0
Немає голосів
 
Всього голосів: 6

Аватар користувача
Ярошевська
Повідомлень: 30
З нами з: 24 вересня 2020, 16:38
Стать: Жінка
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 24 рази

Re: Міщани, мешканці сіл.

Повідомлення Ярошевська »

Тобто "крестьяне" приписувалися до міщанського товариства для того, щоби мати якийсь податковий зиск, але щоби стати міщанином потрібно було мати нерухомість у місті? Чи це правило - про нерухомість - не завжди діяло? Мого прадіда, який жив у Балтському повіті Богопольсьскої волості десь між 1896 і 1897 раптом у метричних книгах почали писати, як міщанина міста Вознесенська. Цікаво, що після цієї приписки до міщан сусідньої губернії прізвище його з Ярошевський/Ярушевський стало стійко Ярошенко. От, думаю, якщо для того, щоб приписатися у міщани потрібна була випись з метричної книги про народження, то в тій МК значить від початку було написано Ярошенко, а не Ярошевський? Перевірити не можу, бо МК збереглися тільки з 1877 року, а в єдиній сповідальній відомості, що збереглася (за кінець 18 ст.) немає ані Ярошевський, ані Ярошенко, ані майже нікого з тих мешканців села, прізвища яких закінчувалися на -ський, -цький
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9520
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6268 разів
Подякували: 3668 разів
Контактна інформація:

Re: Міщани, мешканці сіл.

Повідомлення D_i_V_a »

Ярошевська писав:...От, думаю, якщо для того, щоб приписатися у міщани потрібна була випись з метричної книги про народження, то в тій МК значить від початку було написано Ярошенко, а не Ярошевський? Перевірити не можу, бо МК збереглися тільки з 1877 ...
А може справа про перехід збереглася? От як по цьому Дідковському? Натисніть там "детальніше"

Як би мені моїх треба було звіряти з СР, то вийшло би не дуже слушно. Бо я своїх Дідківських у самій першій в моєму житті сповідній знайшла у запису прізвища - Дидковец. З якого дива тогочасний писарь записав прізвище таким чином, досі не знаю. Це 1865 рік. Може в той час мода так писати була чи особисті мовні викрутаси писарая, але він там майже всіх хто був на -ський записав на -ець...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Ярошевська
Повідомлень: 30
З нами з: 24 вересня 2020, 16:38
Стать: Жінка
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 24 рази

Re: Міщани, мешканці сіл.

Повідомлення Ярошевська »

D_i_V_a писав:
Ярошевська писав:...От, думаю, якщо для того, щоб приписатися у міщани потрібна була випись з метричної книги про народження, то в тій МК значить від початку було написано Ярошенко, а не Ярошевський? Перевірити не можу, бо МК збереглися тільки з 1877 ...
А може справа про перехід збереглася? От як по цьому Дідковському? Натисніть там "детальніше"

Як би мені моїх треба було звіряти з СР, то вийшло би не дуже слушно. Бо я своїх Дідківських у самій першій в моєму житті сповідній знайшла у запису прізвища - Дидковец. З якого дива тогочасний писарь записав прізвище таким чином, досі не знаю. Це 1865 рік. Може в той час мода так писати була чи особисті мовні викрутаси писарая, але він там майже всіх хто був на -ський записав на -ець...
Там, в сповідальному росписі, навіть приблизно немає прізвищ польської половини села. Думаю, що ті на той час ще були католиками, або уніатами . Бабуся, моя, хоча й народилася вже у 1913 році у православних батьків і сама православною, завжди пам'ятала католицьке минуле своєї родини, зберігала якісь старі листівки з Маткою Боскою, ікону католицьку і завжди казала мені, як я десь їхала, де були костьоли: "Зайди будь ласка до костьолу, бо то наша віра". От таке у неї було роздоріжжя. Можливо справа про перехід до міщан дійсно збереглася, дякую, пошукаю. Дуже б хотілося б знайти!
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9520
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6268 разів
Подякували: 3668 разів
Контактна інформація:

Re: Міщани, мешканці сіл.

Повідомлення D_i_V_a »

Ярошевська писав:Там, в сповідальному росписі, навіть приблизно немає прізвищ польської половини села. Думаю, що ті на той час ще були католиками, або уніатами...
Якщо це 2-га половина 19 ст, то уніатами (греко-католиками) вони бути вже не могли. В царській росії уніатів заборонили і перекували на православних вже до кінця 40-х того ж століття. Ця гілка християнства мала щастя існувати в Габсбурзькій державі (Австро-Венгрії) і, дякуючи цьому факту крізь століття стало видно, що ця гілка є українською. З моєї точки зору - це щастя для україни, що ця гілка взагалі вижила і показує самім українцям їх історичну відокремленість і унікальність.

Настрої люей на -ський бачу по своїй парафії на протязі всього 19 ст. Мої "поляки", і думаю що в цьому була велика заслуга тогочасного священика, на початку століття масово переходять в православіє. Навіть католики зі змішаних шлюбів. Потім у 1830-х роках бачимо поодинокі записи - совратился на римско-католический обряд. Потім у 1860-х досить багато дорослих римо-католиків переходять в православіє. Але маю зазначити, що в той час прийшов досить гарний священик і відкрили парафіяльну школу.
На початку 20 ст православіє конкурувало з баптистами, але -ський серед таких поки не було помічено.

Якщо ваших -ський немає в сповідках, то поцікавтесь історією села у Похилевича (якщо це Київська губ), може там дійсно була група римо-католиків.
Чесно кажучи, мене ваша розповідь про перехід прізвища на -енко дуже вразила, я особисто з таким ще не стикалась і не чула. У моєму досвіді був один запис, коли на самому початку 19 століття одного Доморацького записали Домарачук. Це був молодий хлопець 20 літ, тільки но побрався, жив при батьках і дружина під час пологів померла. От в 3-тій частині і був такий запис. Тобто я собі це пояснила тим, що це була така мовна форма в ті часи.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Ярошевська
Повідомлень: 30
З нами з: 24 вересня 2020, 16:38
Стать: Жінка
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 24 рази

Re: Міщани, мешканці сіл.

Повідомлення Ярошевська »

D_i_V_a писав:
Ярошевська писав:Там, в сповідальному росписі, навіть приблизно немає прізвищ польської половини села. Думаю, що ті на той час ще були католиками, або уніатами...
Якщо це 2-га половина 19 ст, то уніатами (греко-католиками) вони бути вже не могли. В царській росії уніатів заборонили і перекували на православних вже до кінця 40-х того ж століття. Ця гілка християнства мала щастя існувати в Габсбурзькій державі (Австро-Венгрії) і, дякуючи цьому факту крізь століття стало видно, що ця гілка є українською. З моєї точки зору - це щастя для україни, що ця гілка взагалі вижила і показує самім українцям їх історичну відокремленість і унікальність.

Настрої люей на -ський бачу по своїй парафії на протязі всього 19 ст. Мої "поляки", і думаю що в цьому була велика заслуга тогочасного священика, на початку століття масово переходять в православіє. Навіть католики зі змішаних шлюбів. Потім у 1830-х роках бачимо поодинокі записи - совратился на римско-католический обряд. Потім у 1860-х досить багато дорослих римо-католиків переходять в православіє. Але маю зазначити, що в той час прийшов досить гарний священик і відкрили парафіяльну школу.
На початку 20 ст православіє конкурувало з баптистами, але -ський серед таких поки не було помічено.

Якщо ваших -ський немає в сповідках, то поцікавтесь історією села у Похилевича (якщо це Київська губ), може там дійсно була група римо-католиків.
Чесно кажучи, мене ваша розповідь про перехід прізвища на -енко дуже вразила, я особисто з таким ще не стикалась і не чула. У моєму досвіді був один запис, коли на самому початку 19 століття одного Доморацького записали Домарачук. Це був молодий хлопець 20 літ, тільки но побрався, жив при батьках і дружина під час пологів померла. От в 3-тій частині і був такий запис. Тобто я собі це пояснила тим, що це була така мовна форма в ті часи.
То сповідальний розпис за 1796 рік, тобто через 3 роки після другого поділу Речі Посполитої, місцевість, яка до поділу належала Речі Посполитій, з 1797 - Подільська губернія. село належало Потоцькому. Прізвища українських селян СР здебільшого співпадають с тими, що зустрічаються у метриках другої половини 19 ст. Якихось відомостей про греко-католицький храм чи костел у селі немає. Але, десь читала, що костьол начебто колись був у Богополі, де в середині 18 ст. Потоцький збудував карантинну заставу на кордоні Речі Посполитої з Османською та Російською імперіями. Історію з перетворенням прізвища теж вважаю дуже дивною. Адже ні в кого з села такого не було, щоби був від початку, приміром Соболевським, а потім став Соболенко. Звісно, що прізвища перевирали. Приміром, колишній однодворець Заліскевич, який був хрещеним батьком у 5 чи шести дітей мого прадіда, років на 10 раптом став Зеленкевичем, а потім він знову став Заліскевичем. (Інші хрещені батьки - Дембицькі, Рутковські, Соболевські, Крижановські, Деревинські) А тут от така дивна історія з Ярошевським-Ярошенко. Бабуся та її сестри та брат, колись вигадали для себе наївне пояснення, що як прийшов з Першої світової їх старший брат Антось, то взяв і переписав усіх на українців Ярошенко. Звісно, що нічого такого Антось, який помер восени 1918 від іспанки, не робив. Прізвище Ярошенко в МК стійко стало писатися, починаючи з 1896- року разом з "мещанин города Вознесенска" (Але й до того інколи їх писали не тільки як Ярошевських/Ярушевських, а й як Ярушинських, Ярошевичей, Ярушевичей та Ярушенко).Мені ж залишається тільки гадати яке прізвище автентичне і ,чому брат моєї бабусі пошепки за радянських часів розповідав, що вони - шляхта та поляки. Звісно, що мені, тоді дитині, незрозуміло було, чому ті шляхтичи жили , як звичайні селяни. Це все я вже потім зрозуміла, коли перестала вважати, що шляхта то теж саме, що й дворяни.
Села Лащівка, де народилася моя бабуся давно вже немає на мапі, його поглинула сусідня Лукашівка. Знайшла колись в інеті світлину напівзруйнованої церкви Лащівки . Я, звісно, невеликий фахівець з архітектури, але мені здається, що це не дуже типова архітектура для православного храму. З іншого боку, місцеві пишуть, що це вже новий храм, а до того була інша церква

Зображення
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9520
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6268 разів
Подякували: 3668 разів
Контактна інформація:

Re: Міщани, мешканці сіл.

Повідомлення D_i_V_a »

Ярошевська писав:То сповідальний розпис за 1796 рік, тобто через 3 роки після другого поділу Речі Посполитої, місцевість, яка до поділу належала Речі Посполитій, з 1797 - Подільська губернія. село належало Потоцькому. Прізвища українських селян СР здебільшого співпадають с тими, що зустрічаються у метриках другої половини 19 ст...
Якщо перехід з однієї форми прізвища відбувся наприкінці 18 ст, то мені є що про це сказати і висунути свою версію. Але, але...
Треба пам'ятати про негласні правила форуму - писати в темах по темі (пардон за тафтологію). Ми зараз в темі міщан, які були приписані до міст, а насправді проживали в селах. Те що ми зараз обговорюємо стосується ПРІЗВИЩ, і це краще обговорювать там.
Плюс є згадки іторичних регіонів і населених місць/пунктів. То доречно писати в темах по НП, або створити по ним теми.
Головна причина чому треба писать там де треба :wink: полягає в тому щоби пізніше знайти те про що вже говорилось.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9520
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6268 разів
Подякували: 3668 разів
Контактна інформація:

Re: Міщани, мешканці сіл.

Повідомлення D_i_V_a »

D_i_V_a писав:...Те що ми зараз обговорюємо стосується ПРІЗВИЩ, і це краще обговорювать там...
А теми про зміну в прізвищах там ще не було, то просто скопіювала туда головне з того, про що вже тут говорилось. viewtopic.php?f=111&t=5479
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “Міщани”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість