Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу, походження українських прізвищ, ономастика

Мандрівні дяки

Аватар користувача
 
Повідомлень: 3588
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Подякував (-ла): 2141 раз.
Подякували: 746 раз.
Стать: Жінка

Мандрівні дяки

Повідомлення АннА » 11 березня 2018, 15:25

МАНДРІВНІ ДЯКИ, мандровані дяки – студенти Київської академії (див. Києво-Могилянська академія) та колегіумів, але іноді й духовні особи без посади, які мандрували Україною в пошуках місця вчителя в школах, що діяли у 18 ст.
Ця традиція зберігалася ще в 19 ст.
Студенти, прослухавши кілька навч. курсів, переважно поетики та риторики, на канікулах (вакаціях), мандрували по Гетьманщині й Слобідській Україні, допомагаючи місц. дякам у навчанні дітей, або при церк. службі, були домашніми вчителями. Переходили з місця на місце, шукаючи не лише заробітку, а й нових вражень, знайомств, а часом і пригод. Інколи ректори академій та колегіумів надавали малоімущим студентам академічні відпустки, аби ті могли заробити собі гроші для завершення навчання.
Частина студентів не верталася з вакацій. Вони залишалися при школах: учили дітей, складали травестійно-бурлескні вірші, орації, співали в церк. хорі, ходили з вертепом на Різдвяні свята. Діяльність
Мандрівне дяківство було невід'ємним атрибутом громад. життя, вони ставали героями інтермедій, де в традиціях укр. нар. сміхової к-ри змальовані як відчайдушні молодики, здатні видурити в простодушних селян та міщан трохи сала, хліба й горілки, невипадково часом їх називали "пиворізами", "горілкопивцями". У жартівливо-пародійному тоні зображували у віршах своє студентське життя та пригоди під час мандрів. М.д. привносили в нар. к-ру елементи професійності. Вони типологічно споріднені із західноєвроп. середньовічними вагантами. Образи М.д. яскраво зображені в спогадах І.Турчиновського, І.Тимковського. Вони стали героями літ. творів Г.Квітки-Основ'яненка, М.Гоголя, повісті Т.Шевченка "Близнецы".
Із повагою, Ганна

Повернутись до Духовенство

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: Bing [Bot], D_i_V_a, Google [Bot], Google Adsense [Bot], Kamilla, ГіП, Serj, Маринка, Яків