Зміна прізвища та відмінності

Етимологія, походження, творення прізвищ
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Зміна прізвища та відмінності

Повідомлення D_i_V_a »

Прийшов час створити тему про зміну прізвищ... Зазвичай зміни були невеликі - змінювались голосні, та випадали "лишні" приголосні :shock:
Але ось в темі "Міщани, мешканці сіл." виникло питання про зміну закінчення прізища
Ярошевська писав:Тобто "крестьяне" приписувалися до міщанського товариства для того, щоби мати якийсь податковий зиск, але щоби стати міщанином потрібно було мати нерухомість у місті? Чи це правило - про нерухомість - не завжди діяло? Мого прадіда, який жив у Балтському повіті Богопольсьскої волості десь між 1896 і 1897 раптом у метричних книгах почали писати, як міщанина міста Вознесенська. Цікаво, що після цієї приписки до міщан сусідньої губернії прізвище його з Ярошевський/Ярушевський стало стійко Ярошенко. От, думаю, якщо для того, щоб приписатися у міщани потрібна була випись з метричної книги про народження, то в тій МК значить від початку було написано Ярошенко, а не Ярошевський? Перевірити не можу, бо МК збереглися тільки з 1877 року, а в єдиній сповідальній відомості, що збереглася (за кінець 18 ст.) немає ані Ярошевський, ані Ярошенко, ані майже нікого з тих мешканців села, прізвища яких закінчувалися на -ський, -цький
Ярошевська писав:
D_i_V_a писав:
Ярошевська писав:...От, думаю, якщо для того, щоб приписатися у міщани потрібна була випись з метричної книги про народження, то в тій МК значить від початку було написано Ярошенко, а не Ярошевський? Перевірити не можу, бо МК збереглися тільки з 1877 ...
А може справа про перехід збереглася? От як по цьому Дідковському? Натисніть там "детальніше"

Як би мені моїх треба було звіряти з СР, то вийшло би не дуже слушно. Бо я своїх Дідківських у самій першій в моєму житті сповідній знайшла у запису прізвища - Дидковец. З якого дива тогочасний писарь записав прізвище таким чином, досі не знаю. Це 1865 рік. Може в той час мода так писати була чи особисті мовні викрутаси писарая, але він там майже всіх хто був на -ський записав на -ець...
Там, в сповідальному росписі, навіть приблизно немає прізвищ польської половини села. Думаю, що ті на той час ще були католиками, або уніатами . Бабуся, моя, хоча й народилася вже у 1913 році у православних батьків і сама православною, завжди пам'ятала католицьке минуле своєї родини, зберігала якісь старі листівки з Маткою Боскою, ікону католицьку і завжди казала мені, як я десь їхала, де були костьоли: "Зайди будь ласка до костьолу, бо то наша віра". От таке у неї було роздоріжжя. Можливо справа про перехід до міщан дійсно збереглася, дякую, пошукаю. Дуже б хотілося б знайти!
Ярошевська писав:
D_i_V_a писав:
Ярошевська писав:Там, в сповідальному росписі, навіть приблизно немає прізвищ польської половини села. Думаю, що ті на той час ще були католиками, або уніатами...
Якщо це 2-га половина 19 ст, то уніатами (греко-католиками) вони бути вже не могли. В царській росії уніатів заборонили і перекували на православних вже до кінця 40-х того ж століття. Ця гілка християнства мала щастя існувати в Габсбурзькій державі (Австро-Венгрії) і, дякуючи цьому факту крізь століття стало видно, що ця гілка є українською. З моєї точки зору - це щастя для україни, що ця гілка взагалі вижила і показує самім українцям їх історичну відокремленість і унікальність.

Настрої люей на -ський бачу по своїй парафії на протязі всього 19 ст. Мої "поляки", і думаю що в цьому була велика заслуга тогочасного священика, на початку століття масово переходять в православіє. Навіть католики зі змішаних шлюбів. Потім у 1830-х роках бачимо поодинокі записи - совратился на римско-католический обряд. Потім у 1860-х досить багато дорослих римо-католиків переходять в православіє. Але маю зазначити, що в той час прийшов досить гарний священик і відкрили парафіяльну школу.
На початку 20 ст православіє конкурувало з баптистами, але -ський серед таких поки не було помічено.

Якщо ваших -ський немає в сповідках, то поцікавтесь історією села у Похилевича (якщо це Київська губ), може там дійсно була група римо-католиків.
Чесно кажучи, мене ваша розповідь про перехід прізвища на -енко дуже вразила, я особисто з таким ще не стикалась і не чула. У моєму досвіді був один запис, коли на самому початку 19 століття одного Доморацького записали Домарачук. Це був молодий хлопець 20 літ, тільки но побрався, жив при батьках і дружина під час пологів померла. От в 3-тій частині і був такий запис. Тобто я собі це пояснила тим, що це була така мовна форма в ті часи.
То сповідальний розпис за 1796 рік, тобто через 3 роки після другого поділу Речі Посполитої, місцевість, яка до поділу належала Речі Посполитій, з 1797 - Подільська губернія. село належало Потоцькому. Прізвища українських селян СР здебільшого співпадають с тими, що зустрічаються у метриках другої половини 19 ст. Якихось відомостей про греко-католицький храм чи костел у селі немає. Але, десь читала, що костьол начебто колись був у Богополі, де в середині 18 ст. Потоцький збудував карантинну заставу на кордоні Речі Посполитої з Османською та Російською імперіями. Історію з перетворенням прізвища теж вважаю дуже дивною. Адже ні в кого з села такого не було, щоби був від початку, приміром Соболевським, а потім став Соболенко. Звісно, що прізвища перевирали. Приміром, колишній однодворець Заліскевич, який був хрещеним батьком у 5 чи шести дітей мого прадіда, років на 10 раптом став Зеленкевичем, а потім він знову став Заліскевичем. (Інші хрещені батьки - Дембицькі, Рутковські, Соболевські, Крижановські, Деревинські) А тут от така дивна історія з Ярошевським-Ярошенко. Бабуся та її сестри та брат, колись вигадали для себе наївне пояснення, що як прийшов з Першої світової їх старший брат Антось, то взяв і переписав усіх на українців Ярошенко. Звісно, що нічого такого Антось, який помер восени 1918 від іспанки, не робив. Прізвище Ярошенко в МК стійко стало писатися, починаючи з 1896- року разом з "мещанин города Вознесенска" (Але й до того інколи їх писали не тільки як Ярошевських/Ярушевських, а й як Ярушинських, Ярошевичей, Ярушевичей та Ярушенко).Мені ж залишається тільки гадати яке прізвище автентичне і ,чому брат моєї бабусі пошепки за радянських часів розповідав, що вони - шляхта та поляки. Звісно, що мені, тоді дитині, незрозуміло було, чому ті шляхтичи жили , як звичайні селяни. Це все я вже потім зрозуміла, коли перестала вважати, що шляхта то теж саме, що й дворяни.
Востаннє редагувалось 13 березня 2021, 13:19 користувачем D_i_V_a, всього редагувалось 1 раз.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Зміна прізвища

Повідомлення D_i_V_a »

Ярошевська писав:То сповідальний розпис за 1796 рік, тобто через 3 роки після другого поділу Речі Посполитої, місцевість, яка до поділу належала Речі Посполитій, з 1797 - Подільська губернія. село належало Потоцькому. Прізвища українських селян СР здебільшого співпадають с тими, що зустрічаються у метриках другої половини 19 ст...
Якщо зміна відбулась в записах 1796, то про це у мене є свій досвід. Вискочила родина Панченків. Коли в 2017 році створювала тему, то й гадки не мала, що мова іде про моїх прямих прапра жіночої лінії. Для мене це були селяни і до шляхти не мали ніякого відношення. Але не все так просто у тому минулому. Ті Панченки в майбутньому пишуться Бе(а)рлинськими, а в минулому Костенко.

Сьогодні вже видно, що дехто, хто в той час потрапив до ревізії селян, були збіднілою шляхтою і навіть прізвища їм записували не справжні, а прозвища за сімейною ознакою. У судових справах є багато де видно намагання цих людей потім вийти з "крестьянского" стану.

Тобто і у вашому випадку можливо через збіднілість прізвище записали з -енко.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Ярошевська
Повідомлень: 30
З нами з: 24 вересня 2020, 16:38
Стать: Жінка
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 24 рази

Re: Зміна прізвища

Повідомлення Ярошевська »

D_i_V_a писав:
Ярошевська писав:То сповідальний розпис за 1796 рік, тобто через 3 роки після другого поділу Речі Посполитої, місцевість, яка до поділу належала Речі Посполитій, з 1797 - Подільська губернія. село належало Потоцькому. Прізвища українських селян СР здебільшого співпадають с тими, що зустрічаються у метриках другої половини 19 ст...
Якщо зміна відбулась в записах 1796, то про це у мене є свій досвід. Вискочила родина Панченків. Коли в 2017 році створювала тему, то й гадки не мала, що мова іде про моїх прямих прапра жіночої лінії. Для мене це були селяни і до шляхти не мали ніякого відношення. Але не все так просто у тому минулому. Ті Панченки в майбутньому пишуться Бе(а)рлинськими, а в минулому Костенко.

Сьогодні вже видно, що дехто, хто в той час потрапив до ревізії селян, були збіднілою шляхтою і навіть прізвища їм записували не справжні, а прозвища за сімейною ознакою. У судових справах є багато де видно намагання цих людей потім вийти з "крестьянского" стану.

Тобто і у вашому випадку можливо через збіднілість прізвище записали з -енко.
Тобто вони не змогли надати доказів свого шляхетського походження, родина була не дуже заможною, тому ця метаморфоза й сталася? Можливо, так і було, тому що за сімейними переказами, родина дружини мого прадіда була більш заможною. Але, коли прабабуся була маленькою її матір померла, а за кілька років не стало і батька, з яким вона жила на якомусь хуторі, тож її забрали до себе старші брати, "одягали, як панночку", а потім силоміць віддали заміж за Ярошевського/Ярошенко. Прабабуся дуже ображалася на своїх братів, бо вважала, що вони забрали собі весь спадок, а від неї просто позбавилися. (Начебто вони віддали їй у придане не то корчму, яку її чоловік Ярошевський потім здавав в аренду, не то постоялий двір). На жаль, я не можу ані підтвердити, ані спростувати цю сімейну легенду, адже запису про шлюб мені знайти так і не вдалося, а всі ниточки ведуть з Богопольської волості до сусідньої Юзефпольської, а там з архівними документами зовсім погано.
Що стосується зміни прізвища, то, можливо, треба пошукати Ярошевських в списку вилучених зі шляхетського стану. але ж цих справ Хмельницького архіву немає в онлайн-доступі?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Зміна прізвища

Повідомлення D_i_V_a »

Ярошевська писав:Тобто вони не змогли надати доказів свого шляхетського походження, родина була не дуже заможною, тому ця метаморфоза й сталася? Можливо, так і було, тому що за сімейними переказами, родина дружини мого прадіда була більш заможною...
Що мене трохи насторожує у ваших розповідях, то ви кажете про сімейні спогади і вони торкаються кінця 19 ст, а зміна як то пишете може відбулась на кінці 18. Ціле століття, зазвичай треттє-четверте покоління вже нічого не знає про попередників. І тоді на початку 19 не було паспортизації. Мені здається, що вони тоді взагалі мало усвідомлювали поняття прізвища, яке ми маємо сьогодні. Мобільність населення була дуже низькою, на місцевості всі всіх знали. Про це навіть троєкратне оголошення в церквах говорить. Навіщо документи? Попитай кумушок навкруги, все про всіх знають :D
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
sjana
Повідомлень: 6
З нами з: 30 вересня 2020, 22:39
Стать: Жінка
Дякував (ла): 8 разів
Подякували: 5 разів

Re: Зміна прізвища

Повідомлення sjana »

Таких прикладів з польськими закінченнями на Львівщині (в тих селах, які вивчала) багато. Православних там не було. Українці були або греко-католиками (переважно від 75 до 95% всього населення) або латинниками, тобто римо-католиками. Поляків було дуже мало.
Змішані шлюби між латинниками і греко-католиками були частими. Хресними і сватами могли бути одні в одних.
А тепер один із прикладів. Федь Чепіль, греко-католик, дяк (тобто шанована людина з посадою). Двічі у римо-католицьких метричних книгах (коли був хресним) священник записав його як Чепіловського, хоча інші рази писав його так, як і треба - Чепіль :pardon:

Так само могло бути і навпаки
Аватар користувача
Ярошевська
Повідомлень: 30
З нами з: 24 вересня 2020, 16:38
Стать: Жінка
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 24 рази

Re: Зміна прізвища

Повідомлення Ярошевська »

D_i_V_a писав:
Ярошевська писав:Тобто вони не змогли надати доказів свого шляхетського походження, родина була не дуже заможною, тому ця метаморфоза й сталася? Можливо, так і було, тому що за сімейними переказами, родина дружини мого прадіда була більш заможною...
Що мене трохи насторожує у ваших розповідях, то ви кажете про сімейні спогади і вони торкаються кінця 19 ст, а зміна як то пишете може відбулась на кінці 18. Ціле століття, зазвичай треттє-четверте покоління вже нічого не знає про попередників. І тоді на початку 19 не було паспортизації. Мені здається, що вони тоді взагалі мало усвідомлювали поняття прізвища, яке ми маємо сьогодні. Мобільність населення була дуже низькою, на місцевості всі всіх знали. Про це навіть троєкратне оголошення в церквах говорить. Навіщо документи? Попитай кумушок навкруги, все про всіх знають :D
Я не пишу, що зміна прізвища відбулася наприкінці 18 століття. Я писала про єдиний сповідальний розпис, що зберігся з цього села і він якраз відноситься до кінця 18 століття. Але я писала, що жодного прізвища людей, які жили в цьому селі і вважали себе поляками у тому СР не було, а прізвища українських мешканців - у розпису є і вони співпадають з тими, що мешкали там 100 років потому. Тож я і зробила висновок, що наприкінці 18 ст. час інша частина села була католиками. Тому їх прізвищ і немає у СР. Що стосується мого прадіда, то він народився приблизно 1865 році. Але МК в селі збереглися тільки з 1878, тож я не можу подивитися запис про його народження. Але, якщо при переході до міщан потрібна була випись з МК, то можу допустити, що в МК стояло прізвище Ярошенко і саме через це після переходу до міщан його перестали писати, як Ярошевського. Перехід до міщан відбувся між 1896 і 1897 роками. При цьому він приписався до міщан у місті, що знаходилося за 90 км від села, в якому мешкав. І це місто - Вознесенськ знаходилося у сусідній губернії.
Якщо бути зовсім точною, то в СР за кінець 18 ст. є деякі прізвища з закінченням на - ський: Яворський, Грушанський Нежинський Сатанівський. Усі крім Сатанівського зустрічаються в цьому селі і за 100 років наприкінці 19 ст. Як і Заболотний, Тридух, Чечитка, Зубко, Кравець, Ткачук, Уманець, Черниченко, Цвигун, Полещук, Олійник, Череватий, Гусак, Котик, Бондаренко та інші,. А ось ніяких Соболевських, Гаржиєвських, Деревинських, Левицьких, Васютинських, Заліскевичей, Свинковських, Томошевських та інших в розпису за кінець 18 ст. немає, як і Ярошевських/Ярошенко. або вони католики, або наприкінці 18 ст. ще и=там не живуть. Але у другій половині 19 ст. про більшість цих людей в МУ пишуть або як про однодворців, або колишніх однодворців або як про почесних громадян. Тож, роблю висновок, зо більшість з них - шляхта, що не підтвердила своє дворянство. Але що мені робити зі своїми Ярошевькими/Ярошенко не знаю
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Зміна прізвища

Повідомлення D_i_V_a »

Ярошевська писав:...Але що мені робити зі своїми Ярошевькими/Ярошенко не знаю
Шукать додаткові документи. Вони є. Відносяться до самого життя парафії, церкви, школи, фільварку (якщо був), маєтку в якому знаходилось село, судових справах, поліціі, волостного правління, навіть інформація з сусідніх сіл теж може буть у нагоді.
Раджу шукать однодумців і це зазвичай нащадки людей з цього села. То створіть тему по ньому (якщо такого немає) і заносьте все, що трапиться по дорозі і пишіть, що ви шукаєте людей, щоби вони знали, що ви їх шукаєте. Впевнена, що знайдуться, бо таким є мій досвід. Інколи тільки одне речення коллеги дуже допомагає у пошуках :)
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Ярошевська
Повідомлень: 30
З нами з: 24 вересня 2020, 16:38
Стать: Жінка
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 24 рази

Re: Зміна прізвища

Повідомлення Ярошевська »

D_i_V_a писав:
Ярошевська писав:...Але що мені робити зі своїми Ярошевькими/Ярошенко не знаю
Шукать додаткові документи. Вони є. Відносяться до самого життя парафії, церкви, школи, фільварку (якщо був), маєтку в якому знаходилось село, судових справах, поліціі, волостного правління, навіть інформація з сусідніх сіл теж може буть у нагоді.
Раджу шукать однодумців і це зазвичай нащадки людей з цього села. То створіть тему по ньому (якщо такого немає) і заносьте все, що трапиться по дорозі і пишіть, що ви шукаєте людей, щоби вони знали, що ви їх шукаєте. Впевнена, що знайдуться, бо таким є мій досвід. Інколи тільки одне речення коллеги дуже допомагає у пошуках :)
Дякую за ваші відповіді і за чуйність! Тему обов'язково створю. Сподіваюся, однодумці знайдуться! В мене досвід не такий великий у пошуках - менше року. Зазвичай по іншим населеним пунктам в інших губерніях та повітах знаходилися однодумці і ми одне одному допомагали. У випадку з Лащівкою, якої зараз на мапі не існує, таке враження, що це потрібно тільки мені. Можливо через те, що село дуже постраждало під час Голодомору і залишилося дуже мало нащадків людей, що там жили, а ті, хто є, мабуть, їх це не цікавить. Я дивилася те, шо збереглося по церкві, по Балтській нотаріальний конторі, дещо по земельному банку. Іноді натрапляю на знайомі прізвища, зокрема і на кумів моїх пращурів. А ось про Ярошевських/Ярошенко поки що окрім МК не знайшла нічого. Таке враження, що вони землю не продавали, не купували і не брали гроші у кредит. Між тим, я не можу сказати, що вони потерпали від злиднів. Ні, не потерпали. Родина була велика, тільки дітей десятеро (і ніхто з них не помер немовлям - вбили потім іспанка, тиф та Голодомор у 1933) плюс ще троє дорослих (мати прадіда жила разом з ним). Моя бабуся (1913 року народження) згадувала, що була у них земля і коні (вона, до речі вміла їздити верхи. Згадувала також про бахчу та те, що були в них наймані працівники. Сподіваюся, що щось колись таки зможу знайти. Можливо, просто час не прийшов)
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Зміна прізвища та відмінності

Повідомлення D_i_V_a »

Додала до назви теми другу частину - "та відмінності", бо назва "Зміна прізвища" не відповідає тим знанням, які накопичуються досліджуючи родовід.
Я особисто останього часу, говорячи про зміну прізвища, маю на увазі допаспортизаційний період, коли прізвища не були сталими, а в розмові їх міняли так, що й впізнати важко.
Зараз, викладаючи тексти з цієї справи, маю цілу низку проблем з ідентифікації прізвищ. Не знаю як вони сьогодні пишуться, яка форма чи форми сьогодні закріпилися за тим чи іншим прізвищем/фамілією, і таких в справі дуже багато. Інколи допомагає попередній досвід, інколи інтуіція (як тут), але є велика кількість, що навіть не знаю що з ними робити і де викладать... :o
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Зміна прізвища та відмінності

Повідомлення kbg_dnepr »

Чудовий приклад про те, як прізвища можуть змінюватися (відображатися) в документах, навіть юридичних та архівних viewtopic.php?f=212&t=7104
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Відповісти

Повернутись до “ПРІЗВИЩА”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 9 гостей