Все про українські прізвища

Етимологія, походження, творення прізвищ
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Все про українські прізвища

Повідомлення kbg_dnepr »

Ага, мабуть таки антропоним - і якщо найперша згадка в Орші в 1580 р., то, мабуть, таки щось польське або білоруське.
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
cronoster
Повідомлень: 537
З нами з: 26 листопада 2016, 23:28
Стать: Чоловік
Звідки: Галицький Гуцуленд
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 997 разів

Re: Все про українські прізвища

Повідомлення cronoster »

Шляхта жмудзька, гербу Одинець (відміна).Протопластом роду був Ян(Йонас).Первинним родовим гніздом напевне був двір Бурбішки в волості корклянській.
1560 року король польський Зигмунт-Август надав Яну Бурбі Гервідові село Негірби у волості повонденській.
Бурба Миколай-Габриель
писар земський жмудський 1596. Понад 52 нащадки роду отримали легітимації у 1848-1849 рр. і записані до книг шляхти ковенської губернії.
Миколай, син Гжегожа та інші вилегітимовані і записані до книг шляхти Волинської губернії (1866 рік).

Також: пан Миколай Бурда, оршанський шафар (1580); Щасний Бурда, міщанин городенський (1593).

Можливе значення: круглі шишки на рослині, картопля;
З польської: Burbulka-бульбашка.
Коли згасне людська пам'ять й замовкнуть літописи, говоритиме каміння.
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Все про українські прізвища

Повідомлення kbg_dnepr »

Дуже дякую, пане cronoster!
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Все про українські прізвища

Повідомлення D_i_V_a »

kbg_dnepr писав:... наводяться й схожі прізвища - Бурбела, Бурбело, Бурбеза, Бурбелюк, Бурбель. Тобто крім фонетичних процесів (дисіміляція в разі Барба-Бурба) могло мати місце й скорочення.
Отож... Бургала - ситуативно ставлю наголос на останнє А.
Ось тут моя історія про це відкопане родинне прізвище середини 19 століття. Сьогодні там на місцині рід звуть Бургела...
То я от сиджу і думаю, може це якась похідна від вашого? Від Бурба? Якщо це таки шляхетний рід, то багато чого стає на свої місця, бо у них в родичах були Слабашевські. Тобто і ті і інші записані у ревізії 1795 року по посполитих, але видно що їх (Слабашевських) торкнулась так звана економічна декласація, зубожіли... Не всім же гілкам панувать і жирувать?...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Т.В.
Повідомлень: 750
З нами з: 13 лютого 2021, 17:40
Стать: Жінка
Дякував (ла): 596 разів
Подякували: 928 разів

Re: Все про українські прізвища

Повідомлення Т.В. »

Шановне панство, мене цікавить походження/значення прізвища Плешкун.
Це прізвище з Новгород-Сіверського повіту.
Нещодавно в МК Полтавщини побачила прізвище Плескун – чи не теж саме?
Плескач – то плоский хліб, а Плескун?
Буду вдячна за кожну думку.
Аватар користувача
drapieznik
Повідомлень: 444
З нами з: 26 червня 2020, 05:00
Стать: Чоловік
Звідки: Львів
Дякував (ла): 23 рази
Подякували: 469 разів

Re: Все про українські прізвища

Повідомлення drapieznik »

...О, там ... є і Бурба

..а ше в селі Полтва (Львівщина) й до сих пір "водяться" люди з прізвищем Бурбан - а водяться вони там віддавна.. Й переважно у всіх кондиціях в метриках вказано скромне "ляборіосус".. Хоча звісно, якшо пофантазувати (перед солодким сном..) й змінити одну голосну букву то можна й до Капетінгів дорватися.. :D

Мормони диспонують копіями метрик Полтви за 1776 рік починаючи, тобто ше "кириличних", зі скорописом галицьким, - там на першій сторінці красується згадка за Леонтія Бурбана https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1431012
Іван Бурбан в австрійських метриках згадується в 1789 році https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1431012 - й так далі - їх там було не менше аніж потім Грицаїв (які до Полтви з Женева розплодилися..).

Моя племінниця Ярина навіть була одружена з одним Бурбаном - правда я не в курсі звідки саме його рід, зате в неї є син від нього - мій тезка Лев, але з прізвищем від свого батька - Бурбан..
Аватар користувача
al_mol
Супермодератор
Повідомлень: 2719
З нами з: 05 червня 2016, 19:36
Стать: Чоловік
Звідки: Вінниця
Дякував (ла): 948 разів
Подякували: 2910 разів

Re: Все про українські прізвища

Повідомлення al_mol »

Це один приклад , коли призвище давали від місця проживання
ЦДІАК ф 127 оп 705 спр 334 мовою оригіналу :
"По прошению Уманского уезда села Нестеровки, стихарного дьячка Павла Нестеровского о перемещении его в Таращанского уезда село Сорокотяги"

Зображення
Мои предки: Молчановские, Вишневские, Пророк, Олейничук, Пеньковские, Дегусары Тимуш, Лабудзинские Шафранские , Юркевич, Зборовский
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Все про українські прізвища

Повідомлення kbg_dnepr »

Я думаю, що коли ми говоримо про створення прізвищ, то треба перш за все враховувати стан людини, якій дають прізвище:
- серед шляхти це ЗАВЖДИ і всюди була вказівка на маєтність (князь Володимирський, Чернігівський, барон фон Штейн (це і значить "зі Штейну"), граф де ля Фер та ін.)
- серед священників дуже часто міняли прізвища вже в семінарії на благородніші географічні ("шляхетські") або церковні типу Успенський, Архангельський
- селянам в Росії досить часто давали прізвища за власником (Толстих, Живаго)
- козацькі прізвища найближчі до побутових прізвиськ (згадаймо Шевченка)
і т.д, і т. ін.
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
drapieznik
Повідомлень: 444
З нами з: 26 червня 2020, 05:00
Стать: Чоловік
Звідки: Львів
Дякував (ла): 23 рази
Подякували: 469 разів

Re: Все про українські прізвища

Повідомлення drapieznik »

Щодо козацьких то я додам шо серед специфічності можна було відзначити принцип індивідуальності першого носія - або в зовнішності чи в його діях чи інших особливостях, на які звернули увагу його "товариші" (d'armes). Дещо нагадує індіанські звички, але в українському колориті: Перебийніс, Палій, Легкоступ, Циподрига, Убийвовк, Нескиньшапка, Куйбіда, Тягнибок, Гуляйбаба й тд в подібній стилістиці..
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Все про українські прізвища

Повідомлення kbg_dnepr »

Дуже доре6чне порівняння з індіанськими іменами, дякую!
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Відповісти

Повернутись до “ПРІЗВИЩА”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 8 гостей