Подвійні прізвища, подвійні фамілії, прізвища через дефіс, двойные фамилии

Етимологія, походження, творення прізвищ
Відповісти
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Подвійні прізвища, подвійні фамілії, прізвища через дефіс, двойные фамилии

Повідомлення D_i_V_a »

З другої теми.
Я особисто, на питання як же ж вони утворювались ці двойні прізвища, чи були якісь правила, як проходила процедура чи її взагалі ніякої не було, відповіді для себе так і не знайшла... :unknown:
Falcon писав:
Falcon писав:Нарешті "взяв слід" своїх Тишкевичів з Волині
Найдавніший, поки що, відомий мені предок, як виявилось носив подвійне прізвище Тишкевич-Мазур.
До 1939-го року приставка "Мазур" по-трохи зникала, і нащадків вже записували просто Тишкевич.
Ось отримав відскановану ревізію за 1858 рік від ДАЖО. І там без Тишкевичів.. тільки Мазур.
Пощастило з ідентифікацією Якова, який народився за півроку до ревізії. Значить прізвище Тишкевич родина "отримала" десь в проміжку між 1858 і 1922 роками. А в цьому проміжку 55 років без будь-яких метрик.. За логікою Яків або його батько (вдруге) одружився на жінці з прізвищем Тишкевич, і почав використовувати його спільно з своїм прізвищем. Але навіщо? Які ще варіанти можуть бути, і де шукати ці зміни прізвища за умов відсутності метрик? Як завжди питань більше ніж відповідей. Але от такий випадок.

Зображення

Зображення
Востаннє редагувалось 08 липня 2020, 21:58 користувачем D_i_V_a, всього редагувалось 1 раз.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Двойні прізвища

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:як же ж вони утворювались ці двойні прізвища
Чи не краще "подвійні прізвища" чи "прізвища через дефіс"?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Двойні прізвища

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:
D_i_V_a писав:як же ж вони утворювались ці двойні прізвища
Чи не краще "подвійні прізвища" чи "прізвища через дефіс"?
Згодна. Вписала все, що вмістилося... :D
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Двойні прізвища

Повідомлення SNIGURIVNA »

Подумалося, що у документах остінніх років 18ст - першої половини 19ст. по своїм населеним пунктам тільки раз зустрічала серед православних запис прізвища через риску, але часто й густо формулу "такий-то і він же такий-то".
"Двойные фамилии в Малороссии довольно употребительны, — сообщает в своей книге "Русские имена и фамилии и их происхождение" русский писатель и журналист 19-го века Евгений Карнович. — Это объясняется, как мы полагаем, во-первых, тем, что в Малороссии, как и в Великой России, довольно поздно установились окончательные родовые прозвания, так что там в одно и то же время употреблялись и личные, и наследственные прозвища, а во-вторых, тем, что во время отпадения Украины от Польши поселившиеся на Украине польские шляхтичи, из страха преследования, заменили свои родовые фамилии малороссийскими прозвищами, а потом, когда при водворившихся среди казачества великорусских порядках пришлось доказывать шляхетство или дворянство, они стали делать ссылки на принадлежавшие им издавна шляхетские фамилии. Поэтому, в большей части случаев, наряду с малороссийским прозвищем встречается и шляхетско-польская фамилия, например Курилло-Сементовский, Немирович-Данченко, Гудима-Левкович и т. д.".
Джерело
Отака версія.

Ну і для дворянства з точки зору чудової підбірки прикладів різних епох, думаю, може бути цікавим
Как появились двойные фамилии
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Подвійні прізвища, подвійні фамілії, прізвища через дефіс, двойные фамилии

Повідомлення D_i_V_a »

Добре... люблять великороси до малоросів придивляться і роздивляться - чого ж воно у них все не так?...

з української вікіпедії
Часто зустрічаються подвійні прізвища, котрі виділяють приналежність особи до двох родин.

Іспанські прізвища
В іспаномовних країнах використовуються подвійні прізвища. Перша частина — від прізвища батька, друга — від прізвища матері. В Іспанії в 1999 році впроваджене право, яке дозволяє повнолітній особі змінювати порядок вживання прізвищ.
Заміжні жінки носять свої власні прізвища, навіть там де зазвичай уживають прізвище чоловіка. При вживанні прізвища чоловіка жінка долучає його до своїх обох прізвищ чи до першого з них і додає перед ними «де».

Португальські прізвища
У португаломовних країнах також використовуються подвійні прізвища, але порядок вживання прямо протилежний іспанському: перша частина — від прізвища матері, друга — від прізвища батька, останнє важливіше.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Подвійні прізвища, подвійні фамілії, прізвища через дефіс, двойные фамилии

Повідомлення D_i_V_a »

В другій темі дискусія про подвійне прізвище. Треба закинуть сюда щоби не загубилось :wink:
Oleg писав:
D_i_V_a писав:
Oleg писав:... Илiи Павлова сына Крупинки Шiяновского...
Доречі, забула спитать. Як ви думаєте, Крупинки - це герб чи подвійне прізвище?
Я думаю, що можливо це прізвище. Такого герба як Крупинки я не знайшов ніякої інформації.
Тільки не розумію чому прізвище помінялось місцями.
В протоколі ЦРК вказано, що в дворянстві в 1802 були визнані Шіяновские-Крупинки,
а їх батько та дід з посиланням на документи 1783 зазначені як Крупинки-Шіяновские.
В метріці з 1843 йдуть вже як Шіяновские, без подвійного напису.
Треба шукати документи, які подавались на дворянство, тоді можливо щось проясниться.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Подвійні прізвища, подвійні фамілії, прізвища через дефіс, двойные фамилии

Повідомлення D_i_V_a »

Ще в одній темі було віднайдено ще одну форму прізвища, яка потім у майбутньому зникає
в36 Ольга писав:
в36 Ольга писав: В Острийках в 80-ых годах 18 века служил униат Марко Тишковский.
alex1952 писав: Священникъ Михаилъ Троцкий (43) он же и ТИШКОВСКИЙ
:Yahoo!: Нашелся папа Михаила Маркова Троцкого!
Саша, твоя находка - =@
Кто бы мог подумать, что две разные фамилии принадлежат одной семье? :%)
Объяснение этому факту когда-нибудь найдется.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Подвійні прізвища, подвійні фамілії, прізвища через дефіс, двойные фамилии

Повідомлення D_i_V_a »

D_i_V_a писав:В другій темі дискусія про подвійне прізвище. Треба закинуть сюда щоби не загубилось :wink:
Oleg писав:
D_i_V_a писав:
Oleg писав:... Илiи Павлова сына Крупинки Шiяновского...
Доречі, забула спитать. Як ви думаєте, Крупинки - це герб чи подвійне прізвище?
Я думаю, що можливо це прізвище. Такого герба як Крупинки я не знайшов ніякої інформації.
Тільки не розумію чому прізвище помінялось місцями.
В протоколі ЦРК вказано, що в дворянстві в 1802 були визнані Шіяновские-Крупинки,
а їх батько та дід з посиланням на документи 1783 зазначені як Крупинки-Шіяновские.
В метріці з 1843 йдуть вже як Шіяновские, без подвійного напису.
Треба шукати документи, які подавались на дворянство, тоді можливо щось проясниться.
В дворянських справах початку 19 століття час від часу трапляються подвійні прізвища не написані через риску. Ще й досі набиваю тексти з цієї справи, там вже траплялись двойні прізвища, я їх всі в цю тему з часом позаношу.

Мені здається, що перше з них, яке зазвичай в пізніші роки зникає, є прозьвиськом гілки. Зазвичай по імені того кого виділяли, але траплялося і за місцевістю.
На прикладі моїх Дідківських, коли вони ще жили в Дідковичах, землі належні різним братам, а потім успадковані їх синами, онуками, правнуками носили назви які закінчувались на -щизна. А в пізніші роки вже іменні. Десь у мене лежить інформація про це, нажаль зараз не можу знайти. Як вискочить, обов'язково відпишусь.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Oleg
Повідомлень: 59
З нами з: 09 січня 2021, 22:07
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 19 разів
Подякували: 28 разів

Re: Подвійні прізвища, подвійні фамілії, прізвища через дефіс, двойные фамилии

Повідомлення Oleg »

D_i_V_a писав:
D_i_V_a писав:В другій темі дискусія про подвійне прізвище. Треба закинуть сюда щоби не загубилось :wink:
Oleg писав:
D_i_V_a писав:
Oleg писав:... Илiи Павлова сына Крупинки Шiяновского...
Доречі, забула спитать. Як ви думаєте, Крупинки - це герб чи подвійне прізвище?
Я думаю, що можливо це прізвище. Такого герба як Крупинки я не знайшов ніякої інформації.
Тільки не розумію чому прізвище помінялось місцями.
В протоколі ЦРК вказано, що в дворянстві в 1802 були визнані Шіяновские-Крупинки,
а їх батько та дід з посиланням на документи 1783 зазначені як Крупинки-Шіяновские.
В метріці з 1843 йдуть вже як Шіяновские, без подвійного напису.
Треба шукати документи, які подавались на дворянство, тоді можливо щось проясниться.
В дворянських справах початку 19 століття час від часу трапляються подвійні прізвища не написані через риску. Ще й досі набиваю тексти з цієї справи, там вже траплялись двойні прізвища, я їх всі в цю тему з часом позаношу.

Мені здається, що перше з них, яке зазвичай в пізніші роки зникає, є прозьвиськом гілки. Зазвичай по імені того кого виділяли, але траплялося і за місцевістю.
На прикладі моїх Дідківських, коли вони ще жили в Дідковичах, землі належні різним братам, а потім успадковані їх синами, онуками, правнуками носили назви які закінчувались на -щизна. А в пізніші роки вже іменні. Десь у мене лежить інформація про це, нажаль зараз не можу знайти. Як вискочить, обов'язково відпишусь.
Мабуть так і було. Перше прізвище (чи прізвисько) було головне (род) і має східнославянські ознаки, а друга частина вже походить від місцевості проживання (маєтку) братів та інш.., що відокремлювались. В більшості другі прізвища були вже полонізовані.
Відповісти

Повернутись до “ПРІЗВИЩА”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 15 гостей