"Прости мене" - обряд "Прошші предчіт"

Аватар користувача
в36 Ольга
Повідомлень: 1090
З нами з: 21 лютого 2016, 16:46
Стать: Жінка
Дякував (ла): 1374 рази
Подякували: 1063 рази

"Прости мене" - обряд "Прошші предчіт"

Повідомлення в36 Ольга »

У меня вопрос к пану Балымбе и ко всем, кто из западной Украины.
Недавно услышала об интересном гуцульском обряде, во время которого старейшина рода на коленях просит прощения у маленького ребенка. Расскажите, пожалуйста, подробнее, какого поколения ребенок по отношению к старейшине и сколько лет должно быть детке.
Ну, и вообще, для чего все это?
Востаннє редагувалось 16 липня 2017, 12:37 користувачем в36 Ольга, всього редагувалось 1 раз.
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: Прости мене

Повідомлення Balymba »

Вперше чую за такий обряд. А звідки власне така інформація?
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: Прости мене

Повідомлення Balymba »

Може хтось не зрозумів старовинний звичай, за яким дуже старі люди, до яких всі відносилися з повагою, з такою ж повагою відносились до маленьких дітей. Таким чином ніби замикалось коло життя і воно ставало вічним. Ті старики, які дотримуються цього звичаю, стараються першими привітатися до маленьких 3-4 річних дітей.
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
в36 Ольга
Повідомлень: 1090
З нами з: 21 лютого 2016, 16:46
Стать: Жінка
Дякував (ла): 1374 рази
Подякували: 1063 рази

Re: Прости мене

Повідомлення в36 Ольга »

Об этом обычае мне рассказала Таня. Ждем объяснений... :D
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Прости мене

Повідомлення D_i_V_a »

в36 Ольга писав:
Balymba писав:Вперше чую за такий обряд. А звідки власне така інформація?
Об этом обычае мне рассказала Таня. Ждем объяснений... :D
Так, це була я... бо мене вразило все і дивно сплелося у часі...

Початок був декілька років тому, слухала в архівах радіо передачу з якимось видатним українським фотографом. Ось поміж інших речей він розповів про звичай, який зустрічається тільки в одному регіоні України. Де, я не запам'ятала, бо не думала що буду згадувать про це. Але воно врізалось у пам'ять своєю незвичністю і великою важливістю для роду.

Справа у тому, що чекають на 5-те покоління (ой вибачаюсь, не запам'ятала я точно, може і на 4-те, бо якщо порахувати то сумніви беруть що до 5-го можна взагалі дожити). І не тільки народження, а того щоби дитина вже була свідома. Скільки має бути за обрядом дитині також не помню, а може і не говорили.
Сам ритуал дуже простий - той хто дожив стає перед дитиною на коліна і каже - прости мене. А дитя відповідає, що воно прощає.
Таким чином вважається, що цим прощенням знімаються гріхи з живих та наступних поколінь. Родини дуже чекають на це. Він казав, що були випадки, коли люди вмирали наступного дня після обряду, якби виконавши свою місію.

А вчора на хрестинах зустрілась з жінкою-гуцулкою. Вона нам всім розповідала про весільні та хрестильні особливості її регіону. То я не витримала і розповіла про то давно чуте. Підштовхнула мене до цього її розповідь про старожилів її роду. Було дивно бачити, що цей звичай з її регіону і це для неї норма, що нічого такого дивного в цьому немає, треба ж якось "відчищатися від гріхів", бо гріхи падають тягарем на наступні покоління. Не той хто згрішив відповідає, а його нащадки.
Сказала що в її сім'ї дитиною що прощала був її старший брат.

Дуже гарний обряд... важливий... підштовхує людей жити...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: "Прости мене" - обряд

Повідомлення Balymba »

А звідки саме та жінка не пам'ятаєте? Бо гуцули Карпат мають дещо відмінні звичаї в долинах Пруту та Черемошу, не кажучи вже про Буковину чи Закарпаття, Мармарощину?
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: "Прости мене" - обряд

Повідомлення D_i_V_a »

Balymba писав:А звідки саме та жінка не пам'ятаєте?
Добре вже, що запам'ятала що з Гуцульщини :D , мені здається місцевість не називалась, казалось "західна Україна", але вона ще розповідала, що у школі вивчала "Гуцулознавство" :D
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: "Прости мене" - обряд

Повідомлення Balymba »

Якщо вивчала "Гуцулознавство, то - це Верховинщина, долина Черемоша. По тому регіону з мене поганий знавець.
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: "Прости мене" - обряд

Повідомлення D_i_V_a »

Balymba писав:Якщо вивчала "Гуцулознавство, то - це Верховинщина, долина Черемоша. По тому регіону з мене поганий знавець.
Спацювала "циганська пошта" - Кути Івано-Франківської області
Це Верховинщина?
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: "Прости мене" - обряд

Повідомлення Balymba »

D_i_V_a писав:
Balymba писав:Якщо вивчала "Гуцулознавство, то - це Верховинщина, долина Черемоша. По тому регіону з мене поганий знавець.
Спацювала "циганська пошта" - Кути Івано-Франківської області
Це Верховинщина?
Кути - це колишнє містечко на Черемоші в Косівському районі. Колись там було велика вірменська громада. Може цей звичай щось із вірменських традицій?
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Відповісти

Повернутись до “Багатонаціональна Україна + Етно”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 13 гостей