Хрещення-зміни у традиції часові, регіональні та конфесійні

Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: Хрещення-зміни у традиції часові, регіональні та конфесійні

Повідомлення Balymba »

D_i_V_a писав:
Balymba писав:З точки зору католиків (римо-, греко-) - звичайно могли. Чи дозволялось проводити такі обряди російським православним не знаю, а от в православних церквах Буковини таке зустрічав не раз.
А чи приписуєте ви греко-католиків до православних? Чи у вас там були дві церкви паралельно - греко-католицька (уніатська) і православна? Якщо православна була, то якого патріархату?

PS Для тих хто не знає, пан Balymba спеціаліст по західній україні, тобто по австрійсько-угорській імперії... закони, правила та звичаї якої відрізнялися від російської імперії...
В Галичині православної церкви, як інституції у 18-19 столітті не було (хоча православні в невеликій кількості були). На Буковині православна церква була найбільшою (хоча паралельно були і греко-католицька і римо-католицька). Православна церква Буковини (і русинські і румунські парафії) в часи Австро-Угорщини належали до Карловацької Патріархії: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 1%96%D1%8F
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Хрещення-зміни у традиції часові, регіональні та конфесійні

Повідомлення D_i_V_a »

Balymba писав:В Галичині православної церкви, як інституції у 18-19 столітті не було (хоча православні в невеликій кількості були). На Буковині православна церква була найбільшою (хоча паралельно були і греко-католицька і римо-католицька). Православна церква Буковини (і русинські і румунські парафії) в часи Австро-Угорщини належали до Карловацької Патріархії: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 1%96%D1%8F
Подивилась посилання і всміхнулась... За нашими генеалогічними спостереженнями знаємо що кими тільки українці не були, під Литвою литвинами, під Польщею поляками, під Росією руськими, а в цьому випадку можна сказать, що стали сербами :shock:
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Хрещення-зміни у традиції часові, регіональні та конфесійні

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав: Часто ім'я "восприемника" співпадає з ім'ям дитини.
Я б запропонувала Вам у таких випадках для чистоти статистики дивитися ще й церковний календар. +/- буде пиминання одноіменного святого. Для популярних імен, як то Катерина, +/-це цілий місяць (вже писала про це раніше у Діаріуш). Я перевіряла у себе такі випадки. Мені здається, що календар таки має значення.
Цікаво, що буде у Вас.

І ще запис одного хрещеного/хрещеної не є свідченням того, що більше не брали. Старі метрики взагалі лаконічні. Іноді аж занадто. Писали необхідний мінімум, як той мінімум розуміло начальство. Іноді, коли є обидва екземпляри за один рік, в одному може бути записано двоє, а у другому тільки той, чия стать, як у новонародженого. Це вже у другій половині 19ст. запис тільки одного з двох хрещених свідчив скоріше про експрес-хрестини через поганий стан новонародженого. Раніше про таке могла свідчити тільки відсутність запису про кумів взагалі. Але й те тільки гіпотетично, бо хто з нас не бачив записів про вінчання, де забулися вписати молоду, і таке інше :wink:
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
Falcon
Модератор
Повідомлень: 316
З нами з: 03 січня 2017, 20:37
Стать: Чоловік
Звідки: Буковина
Дякував (ла): 417 разів
Подякували: 519 разів

Re: Хрещення-зміни у традиції часові, регіональні та конфесійні

Повідомлення Falcon »

Balymba писав:В Галичині православної церкви, як інституції у 18-19 столітті не було (хоча православні в невеликій кількості були). На Буковині православна церква була найбільшою (хоча паралельно були і греко-католицька і римо-католицька). Православна церква Буковини (і русинські і румунські парафії) в часи Австро-Угорщини належали до Карловацької Патріархії: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 1%96%D1%8F
додам, що так було з 1781 до 1873р. А 23 січня 1873 року вийшов імператорський декрет, відповідно до якого була утворена незалежна Буковинська митрополія, а владиці Євгену (Гакману) було надано титул — архієпископ Чернівецький, митрополит Буковини й Далмації.
Стосовно Галичини, то, ще 1856 року консисторія буковинської церкви за 14 500 флоринів купила у м.Львів для парафії ділянку із двома житловими будинками. В ЦДІАЛі зберігаються метричні книги починаючи з 1857 року. Сучасний храм св. Ґеорґія, який напряму належав до Буковинської митрополії зведено і освячено 1901 року.
з повагою, Євген.
предки з повітів: Буковина (Сторожинець, Кіцмань)
Галичина (Ходорів)
Волинь (Клевань)
Поділля (Кам'янець-Подільський, Оринин)
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Хрещення-зміни у традиції часові, регіональні та конфесійні

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:
D_i_V_a писав: Часто ім'я "восприемника" співпадає з ім'ям дитини.
Я б запропонувала Вам у таких випадках для чистоти статистики дивитися ще й церковний календар. +/- буде пиминання одноіменного святого. Для популярних імен, як то Катерина, +/-це цілий місяць (вже писала про це раніше у Діаріуш). Я перевіряла у себе такі випадки. Мені здається, що календар таки має значення.
Цікаво, що буде у Вас.
У мене всеодно залишається думка, що спочатку сімейні імена, а потім календар, щось на кшталт - пишіть що вам заманеться, а ми своїх дітей будемо звати як то воно нам потрібно. І ще спостереження - перелік імен накожний день досить великий, а вибирається щось сімейне. Якщо Петрів в роду немає, то це ім'я з переліку не візьмуть.

Доречі, гарна ілюстрація сказаного вами про популярного святого +\- місяць ... дівчатка одні Параскеви, хлопчики Федори :D


Зображення
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
al_mol
Супермодератор
Повідомлень: 2719
З нами з: 05 червня 2016, 19:36
Стать: Чоловік
Звідки: Вінниця
Дякував (ла): 948 разів
Подякували: 2910 разів

Re: Хрещення-зміни у традиції часові, регіональні та конфесійні

Повідомлення al_mol »

Снова хочу вернуться к возрасту восприемников, что вы скажите на это:
запись о крещении 1854 года , восприемница Дарья Васильевна Молчановская 1849 г. р.

Зображення

Свидетельство о рождении Дарьи
Зображення
Мои предки: Молчановские, Вишневские, Пророк, Олейничук, Пеньковские, Дегусары Тимуш, Лабудзинские Шафранские , Юркевич, Зборовский
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Хрещення-зміни у традиції часові, регіональні та конфесійні

Повідомлення kbg_dnepr »

Пологи та звичаєво-обрядовий супровід народження дитини в українців Закарпаття кін. ХІХ – п. п. ХХ ст.

2017, Народознавчі зошити
https://www.academia.edu/35164583/%D0%9 ... 1%81%D1%82
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Відповісти

Повернутись до “ДОКУМЕНТИ”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 17 гостей