Незаконнонароджені (позашлюбні) від шляхтянки

Відповісти
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Незаконнонароджені (позашлюбні) від шляхтянки

Повідомлення D_i_V_a »

Може хто зтикався з такою проблемою? У незаміжньої шляхтянки народжується дитина.
Мене цікавить проміжок кінця ХУІІІ початку ХІХ століть, хоча якщо це ваш досвід з документів, то можна розповісти і про раніші і про пізніші часи.
Цікавить також література по цьому питанню, якщо не по ньому безпосередньо (бо щось воно нічого не гуглиться), то хочаби якісь описи де таке згадується.

У моєму випадку дитина отримала ім'я і побатькові когось, хто в тому селі жив, але помер, коли хлопцю було всього декілька років. Мати після смерті того чоловіка вийшла заміж. Ім'я хлопця змінюється тричі. У запису вінчання ні імені ні прізвища хлопця немає, але його потім пишуть так, що його можна прив'язати до того померлого чоловіка, бо він був в тій місцевості такий один.

Зустрічала дворянську справу в якій було записано, що у шляхтича був незаконнонароджений син від жінки-шляхтянки і він прийняв його за свого, тобто узаконив з наданням свого прізвища і побатькові дитині.
Як воно виглядало, коли батько цього не робив? Як писали таких дітей? Чи можна було щось довести? В судах?
Де шукать документи? В яких фондах?
Востаннє редагувалось 29 грудня 2019, 17:17 користувачем D_i_V_a, всього редагувалось 1 раз.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Незаконнонароджені від шляхтянки

Повідомлення D_i_V_a »

Ось які назви для незаконнонароджених приводить всезнаюча гугля, але відповіді на мої питання вона не дає...
Назви

В Україні використовуються терміни незаконнонароджена дитина, незаконна дитина. Щодо позашлюбних дітей вживали зневажливі прізвиська байстрю́к (про сина)[1], байстрючка (про дочку)[2], байстря́ (щодо обох статей)[3], ба́йстер[4], ба́хур[5], заст. копи́л[6]. Оскільки такі діти не мають батька, їх також називають безбатченками. Щодо позашлюбних дітей монархів вживається термін «баста́рд» (від лат. bastardus).

Слово байстрюк (також варіант середнього роду байстря) через пол. baster, bastrzę походить від сер.-в.-нім. bastart, ст.-фр. bastart і лат. bastardus. Саме слово bastardus утворене від bastum і буквально означає «син в'ючного сідла», що є жартівливим натяком на стосунки між служницями постоялих дворів і погоничами мулів. Інша етимологічна версія пов'язує сер.-в.-нім. bastart з Bastarnen («бастарни»). Вставне «й» у словах байстрюк, байстря, байстер з'явилося на українському ґрунті (як у слові «айстра»), польське діалектне bajstruk є українізмом[7].

Неодружених дівчат, що народили дитину, в Україні називали покритками, а «незаконних дружин» — копи́лицями[8].
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Незаконнонароджені (позашлюбні) від шляхтянки

Повідомлення SNIGURIVNA »

Історія вихователя цісаревича підійде до теми?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Незаконнонароджені (позашлюбні) від шляхтянки

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:Історія вихователя цісаревича підійде до теми?
Люба підійде... будемо шукать по краплинах...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Незаконнонароджені (позашлюбні) від шляхтянки

Повідомлення SNIGURIVNA »

Жила собі полонена турчанка Сальха. Майор К.Муфель віддав її на виховання другу поміщику Івану Афанасієвичу Буніну. Дівчину похрестили Єлисаветою Дем'янівною Турчаниновою і зробили нянькою при молодших хазяйських дітях (у подружжя Буніних діток було більше десятка). Пізніше вона стала домоправительницею. І народила господарю хлопчика.
Батько влаштував його наступним чином: віддав на всиновлення бідному дворянину-нахлібнику, що мешкав у його домі, Андрію Григоровичу Жуковському.
Це зробило хлопчика дворянином и відкрило можливість у шість років вступити на військову службу до Астраханського гусарського полку, того ж року вийти у відставку з чином підпрапорщика, стати чудовим поетом, перекладачем, царедворцем, отримувати щорічну пенсію, призначену Олександром І, у розмірі 4000 крб. з формулюванням " принимая во внимание его труды и дарования", викладати російську дружині Миколи І Олександрі Федоровні, стати Головним вихователем цісаревича і майбутнього імператора Олександра ІІ.
Про зворотню сторону медалі для сім'ї його батька, принаймні стверджують, що вони так сприймали сумні обставини, які волею долі супроводжували узаконення маленького Василька, можна прочитати у В.Балязіна.
От для початку. Тема справді цікава. І приклади є різні.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Незаконнонароджені (позашлюбні) від шляхтянки

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:От для початку.
Це дуже романтично... хоча в нашій парафії є історія, як тітка, що працювала в заможній сім'ї, забрала повного сироту до себе і він зробив військову кар'єру... нажаль віршів не писав, а то б ми його знали. :wink:

Прочитала біографію Жуковського і там дуже гарно видно, що він мав багатих протеже, які навіть фальшували документи для підвищення соціального стану молодика. То вважаю, що це вийняткова ситуація, не всім так поталанило.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Незаконнонароджені (позашлюбні) від шляхтянки

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав: То вважаю, що це вийняткова ситуація, не всім так поталанило.
Згодна з Вами. Щоб позашлюбна дитина була пристойно влаштована потрібні були бажання і можливості батьків (і тут родина матері могла так само вирішити проблему). Якщо вони були, то от все чудово.

А Вас більше цікавить, що було з тими, кого не змогли чи не захотіли зробити законними?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Незаконнонароджені (позашлюбні) від шляхтянки

Повідомлення SNIGURIVNA »

"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Незаконнонароджені (позашлюбні) від шляхтянки

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:А Вас більше цікавить, що було з тими, кого не змогли чи не захотіли зробити законними?
Мене більше цікавить процес узаконення. Що для цього було потрібно? На якому рівні це вирішувалось?
Чи могли інші родичі признати дитину? Наприклад баба, тобто мати покійного батька. Це ж її онук...
Або дядьки, таких було двоє, і ще тітка була. Якщо так, то як це робилось?
Чи мати дитини повинна була про таке піклуваться сама? Тоді де вона це робила? Хто вирішував це птання?
Дитина жила при матері. Мати вийша заміж. Родина чоловіка була занесена до дворян.
Хлопець одружився 1829, його ж повинні були вже якось відділити від батьків - своя сім'я, своє прізвище, свій соціальний статус. Я його в записах бачила тільки однодвірцем. Якось він до цього стану потрапив?
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “ДОКУМЕНТИ”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 25 гостей