Бобиль

Відповісти
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9520
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6268 разів
Подякували: 3668 разів
Контактна інформація:

Бобиль

Повідомлення D_i_V_a »

Все про бобилів та їх життя

Я в захваті! Подивіться перше тлумачення слова Бобиль - це пролетарій
Таку оцінку дав Володимир Даль цьому суспільному прошарку у середині 19 століття.

У словнику сучаснох української мови такого поняття не знайшла
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8854
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3546 разів
Подякували: 2136 разів

Re: Бобиль

Повідомлення АннА »

БОБИЛІ – в Україні та Росії середньовічної доби і Нового часу – феодально залежні селяни, які не мали власної орної землі, ніяких угідь і сплачували щорічний податок (відомий під назвою "бобильщина") натурою чи грошима. Нерідко, як і захребетники, ставали наймитами "на чужих тяглах", вступали в особисті госп. угоди із заможними хазяями, в хатах яких проживали. Джерела періоду національної революції 1648– 1676 не вирізняють Б. як окрему соціальну групу. "Переписні книги 1666 р." зафіксували на Лівобережній Україні і тих, що мали робочу худобу, і тих, які сплачували оброк або грошима, або зерном, медом тощо. Серед останніх – кравці, ковалі, бондарі, мірошники і т. д., зрідка – війти. Протягом наступного періоду Б. все далі відходили від землеробства і масово зубожіли. Зокрема, в Шептаківській волості Черніг. губ. в селах мешкало бл. 800 Б., всі безземельні.
Гуржій О.І.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8854
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3546 разів
Подякували: 2136 разів

Re: Бобиль

Повідомлення АннА »

З другої теми
ГіП писав:«Бобыль ─ как много в этом слове...».
Мої Попереки начинали з «бобилей». Хоча, коли мій (6пра)дід жив у сім̕`ї, то був посполитий і син його теж – посполитий. А от сам родоначальник прізвища ─ бобиль бобильом!
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8854
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3546 разів
Подякували: 2136 разів

Re: Бобиль

Повідомлення АннА »

З другої теми
al_mol писав:Прочитал много исповидальных ведомостей, но такое вижу впервые- 1742, что значит БОБЫЛЬ ?
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8854
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3546 разів
Подякували: 2136 разів

Re: Бобиль

Повідомлення АннА »

З другої теми
в36 Ольга писав:Всегда была уверена, что бобыль - это вдовец или холостяк. Оказывается это совсем не так, интернет объясняет это слово по-другому :
"Бобы́ль — в Русском государстве XV — начала XVIII вв. одинокий крестьянин, не имеющий земельного надела (бестягольный, нетяглый, то есть не несущий государственных повинностей)."
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 624 рази

Re: Бобиль

Повідомлення SNIGURIVNA »

Для мене бобилі чітко асоціюються з кінокласикою Вавілон ХХ
/Сам момент десь між 11і12 хвилинами фільму/.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
Bob Kviatko
Повідомлень: 17
З нами з: 17 січня 2019, 17:56
Стать: Чоловік
Звідки: Галичина + Поділля
Дякував (ла): 60 разів
Подякували: 26 разів

Re: Бобиль

Повідомлення Bob Kviatko »

Вітаю!
Підкажіть будь ласка чи я все правильно розумію. Термін "бобиль" був поширеним на етнічних московських землях, або ж принаймні московсько - українському пограниччі. Це може підтвердити той факт, що нині найбільше людей з прізвищем Бобиль на території України живуть у Новгород-Сіверському районі. Крім того певна кількість людей з цим прізвищем "розкидана" по Україні. Джерело

Я, в сою чергу, цікавлюся прізвищем Бобиляк і припускаю що це прізвище походить від терміну "бобиль". Логічно що основним місцем розселення Бобиляків має бути північний-схід України, або ж принаймні Лівобережжя, але....
"Столицею" Бобиляків є село Дмитре Пустомитівського району Львівської області + околиці і трохи по області. При чому вони там жили до 1785 року, оскільки Бобиляки присутні у найдавніших метричних книгах по селу. В інших областяхУкраїни Бобиляків практично немає. Джерело

У мене постає питання, чи ці дмитрівські Бобиляки походять з московщини тоді як/коли тоді вони тут з'явилися, чи все ж це просто "спільнокореневий збіг" і прізвище Бобиляк походить від якогось іншого слова? :unknown:
- Бобиляки, Вариніцькі, Губчаки, Дороші, Костики, Мицьки (Мицьківи),Поповичі, Шиличі (с. Дмитре, Лани, Попеляни в околицях Щирця, Львівської обл.)
- Квятковські, Струсовські (Ізабелин (Забіляни),Томашпіль, Вінницька обл; Окниця, Пн. Бесарабія, Молдова)
- Качеровські (Качуровські, Качаровські)(Сокиряни, Чернівецька обл.; Походять з Поділля)
Аватар користувача
ГіП
Повідомлень: 625
З нами з: 03 квітня 2016, 14:52
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 750 разів
Подякували: 804 рази

Re: Бобиль

Повідомлення ГіП »

По моєму бобилю маємо наступне, с.Хоружівка, Сумська обл.
1769 рік, у сповідці - посполитий.
1774 рік, у сповідці - бобиль. Посполиті поділені на поселян і бобилєй, а в сусідній церкві на поселян і бездворові хати.
Значить маємо бобилі=бездворові хати, аналог підсусідків за полковим устроєм :)
А чого один дячок писав бобилі, а інший - бездворові, так мабуть єдиного зразка не було як писати :oops:
Поперека, Сенько, Сердюк, Нужний (Іваниця),
Єлисеєнко, Фесенко (Деркачівка)
Аватар користувача
ГіП
Повідомлень: 625
З нами з: 03 квітня 2016, 14:52
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 750 разів
Подякували: 804 рази

Re: Бобиль

Повідомлення ГіП »

ГіП писав:По моєму бобилю маємо наступне, с.Хоружівка, Сумська обл.
1769 рік, у сповідці - посполитий.
1774 рік, у сповідці - бобиль. Посполиті поділені на поселян і бобилєй, а в сусідній церкві на поселян і бездворові хати.
Значить маємо бобилі=бездворові хати, аналог підсусідків за полковим устроєм :)
А чого один дячок писав бобилі, а інший - бездворові, так мабуть єдиного зразка не було як писати :oops:
В сусідній з Хоружівкою Іваниці термін бобиль не зустрічався, може не чули такого слова :oops: :oops:
Поперека, Сенько, Сердюк, Нужний (Іваниця),
Єлисеєнко, Фесенко (Деркачівка)
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9520
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6268 разів
Подякували: 3668 разів
Контактна інформація:

Re: Бобиль

Повідомлення D_i_V_a »

Bob Kviatko писав:Вітаю!
Підкажіть будь ласка чи я все правильно розумію. Термін "бобиль" був поширеним на етнічних московських землях, або ж принаймні московсько - українському пограниччі...
Не знаю точно, бо не фахівець, але здається мені, що це так.
Просканувала всю книгу Ірини Ворончук про Волинь 16-17 ст,там такого поняття немає. Для мене ця книжка є таким собі довідником який показує що було перед 18 століттям, бо багато чого, чого вже немає в 19 а зустріічається (для нас дослідниців які посуваються у своїх дослідженнях трохи дивним шляхом, задом наперед тобто :pardon: ) в 18-му, з'вилися в історії країни ще раніше.
То не було такого поняття... треба досліджувать коли воно точно і де саме зародилось і як розповсюджувалось...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “"Б" з абетки”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість