Земельна реформа у царській Росії, скасування кріпацтва, маніфест від 19 лютого 1861

Відповісти
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Земельна реформа у царській Росії, скасування кріпацтва, маніфест від 19 лютого 1861

Повідомлення D_i_V_a »

19 лютого 1861 року в царській Росії було оприлюднено маніфест про скасування кріпацтва та "положення про селян, що виходять з кріпосної залежності" і це трапилось майже на 100 років пізніше ніж це зробила сусідня імперія Габсбургів під час правління Йозефа ІІ у 18 ст.
Реформатором в царській Росії виявився Олександр ІІ.
Реформа тривала наступні десятиліття.
Що сьогодні ми знаємо про ті часи?
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Земельна реформа у царській Росії, скасування кріпацтва, маніфест від 19 лютого

Повідомлення kbg_dnepr »

Пані Тетяно, дуже дякую!
Я якраз із великим задоволенням читаю чергову книгу Б. Акуніна з його історичної серії про другу половину Х1Х ст. та реформи 1860-х - 1870-х років. Це ж буквально "позавчора" - мої прадіди (4 коліно!) народилися в 1870-ті - 1880-ті роки. І саме завдяки реформі мої прадіди з боку мами змогли покинути свої села та шукати кращої долі деінде. Для них цим "деінде" виявилися місто Хвалинськ Саратовської та село Духовницьке Самарської губернії, де вони і зустрілися, щоб народити мого діда й бабусю.
Тобто життя моїх предків у 5 та 4 коліні визначалося саме цією реформою.

І оскільки сімейних спогадів тих часів я не маю, то дуже хочеться розуміти принаймні загальне тло тогочасного життя.
Дякую, з нетерпіння очікую на продовження.
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Земельна реформа у царській Росії, скасування кріпацтва, маніфест від 19 лютого

Повідомлення D_i_V_a »

kbg_dnepr писав:...Тобто життя моїх предків у 5 та 4 коліні визначалося саме цією реформою.

І оскільки сімейних спогадів тих часів я не маю, то дуже хочеться розуміти принаймні загальне тло тогочасного життя.
Дякую, з нетерпіння очікую на продовження.
Спогадів, звісно, також ніяких немає. Коли вперше зустрічаєш інформацію про це, то вона якось проходить повз вуха. А потім, на другому десятку таких зустрічей, несподівано розумієш, що це було щось дійсно значуще і вплинуло на життя людей... просто не могло не вплинути... Але по своїх родах ще не знайшла доказів цього впливу, якщо не рахувати того факту, що моя декласована шляхта, яка за 20-40 років до того була примушена змінити стан і перейшла до однодвірців, після цієї реформи стала писаться "казенные крестьяне", через те, що жили на землях казеного майна, тобто землях відібраних у римо-католицької церкви.

Поштовхом до створення теми у мене особисто були два чинники. Перший - інформація про реформу Йозифа ІІ Габсбурга, який був дуже прогресивним правителем і розмовляючи з Пруським Фрідріхом про плани такої реформи, почув від того, що - це дуже ризикована справа і я би вам не радив, бо я вже спробував і з цього нічого не вийшло. Йозиф був сином також прогресивної монархині Марії-Терезії і про нього відомо, що він ще у молодому віці таємно читав просвітників. За його панування було втілено багато реформ, у тому числі організація лікарень.
Другий поштовх - читання й перечитування книги Браницькі, точніше виданої в цій книзі книги Оксани Степанишиної і надана нею інформація, що найкращими управителями маєтків Браницьких були Олександра, дружина Ксаверія Браницького, і її онук Владислав. Але про останього вона написала таке
Це стосується до Владислава Браницького, правда, лише в дореформенні часи, бо після реформи 1861 року він не зумів використати всіх тих фінансових і організаційних можливостей, що повстали перед ним внаслідок соціально-економічних перебудов 1860-1870-х рр. Тоді враз на протязі невеликого часу чимало сіл переходить в інші руки і остаточно витрачується суцільність колишньої латифундфї.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Земельна реформа у царській Росії, скасування кріпацтва, маніфест від 19 лютого

Повідомлення D_i_V_a »

Чиатючи книгу Лаврентія Похилевича видану 1864 року, часто бачиш записи скільки коштів (сумарно) заплатили на той час селяни поміщикам за землю того чи іншого населеного пункту. Якщо ця інформація потрапила до книги, то вона була важливою.

Ось ілюстрація того процесу по селу Недашки. За якоїсь причини поміщик понизив ціну на землю. Чи вона була завелика?

ЦДІАК
Дата події - 1867-1868 гг.
Місце події - с. Недашки, Овручского у. Волынськой губ.
Зміст - Дело о снижении выкупных платежей крестьянами ч. с. Недашек, принадлежащего помещику Стецкому. 11 января 1867 - 15 июня 1868 г.
Назва фонду - Канцелярия киев. воен. под. и вол. ген.-губ.
Назва структурної частини - выкупные дела
Ф.442, Сп.299, Сп.166, Сс.1-32
Картку складено - 23/ХІ. 63 г. Грабовая
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “"Ж-З"з абетки”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 5 гостей