УГФ-Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу за прізвищем, за місцем проживання, пошук в архівах, та багато іншого. Приєднуйтесь

Повіт

Онлайн
Аватар користувача
 
Повідомлень: 5274
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Подякував (-ла): 2588 раз.
Подякували: 932 раз.
Стать: Жінка

Повіт

Повідомлення АннА » 11 липня 2016, 14:13

ПОВІТ (лат. «districtus», польс. «powiat»; як «повіт» традиційно перекладають також рос. термін «уезд», хоча в укр. історіографії вживають і термін «уїзд») — територіальна, адм. одиниця на укр. теренах в 15—20 ст. Як адм.-тер. одиниця використовувався впродовж цього часу на українських землях у складі Королівства Польського, Великого князівства Литовського, Речі Посполитої, Рос. д-ви (потім Рос. імперії), д-ви австрійс. Габсбургів (пізніше Австро-Угорщини), Української Народної Республіки, Української Держави, УСРР, Польс. республіки у міжвоєнний період (див. Польща).

З повітів складалися як землі в 15 — 1-й пол. 16 ст. (Волинська, Київська, Брацлавщина), так і воєводства (Руське, Подільське, Белзьке, Волинське, Київське, Брацлавське, Чернігівське).

Під «повітом» у Королівстві Польському, ВКЛ і Речі Посполитій треба розуміти не тільки адм.-тер. одиницю, а й ще такі типи територій: 1) судовий П. — територія юрисдикції гродського суду, земського суду або замкового суду; 2) податковий П. — територія, з якої збирали податки; 3) військ. П. — територія, з якої шляхта, що проживала довкола певного замку (гроду), несла військ. службу на користь верховного володаря; 4) сеймиковий П. — територія, з якої шляхта збиралася на регіональні шляхетські сеймики і на яку поширювалися їхні ухвали; 5) приватний П. — власна територія великого землевласника, яка фігурує під такою назвою у тогочасних джерелах. Усі ці типи могли існувати одночасно і територіально бути нетотожними.

Історія повітів на укр. землях починається з кінця 14 — поч. 15 ст., коли колишні землі Галицько-Волинського князівства ввійшли до складу Королівства Польського. Із утворенням 1434 Руського воєводства і Подільського воєводства та запровадженням польс. (коронного) права на укр. землях термін «districtus» у латиномовних документах приходить на зміну давньорус. волості. Із усталенням адм.-тер. устрою на укр. землях під владою Королівства Польського в 2-й пол. 15 ст. в Руському, Подільському і Белзькому воєводствах утворюються земські суд. повіти, котрі в Руському воєводстві були тотожні 5-м землям (Львівській, Галицькій, Перемишльській, Холмській та Сяноцькій), а у Подільському і Белзькому воєводствах — воєводствам. Гродські суд. повіти визначалися територією компетенції старости (див. Староство). У свою чергу старі замкові повіти (волості) стали тотожними негродовим староствам. Вони поступово зникали з ужитку, але продовжували використовуватися до кінця 16 ст. — поч. 17 ст. На території ВКЛ (Волинській, Київській землях та Брацлавщині) утворення земських суд. повітів розпочалося після утвердження 2-го Литов. статуту 1566.

У Рос. д-ві в 16 — на поч. 18 ст. П. (уїзд) — осн. одиниця адм.-тер. поділу, округа навколо міста, в якому сидів воєвода (намісник). Центрами повітів (уїздів) на укр. землях, що належали в зазначений період Моск. царству, були Чернігів, Новгород-Сіверський, Стародуб, Путивль.

Після втрати Річчю Посполитою Лівобережжя в середині 17 ст. воєводський і повітовий устрій у Війську Запорозькому було замінено полковим устроєм. У результаті реформи К.Розумовського 1763 в Гетьманщині було введено П. як судово-фінансову одиницю. Кожний полк поділявся на 2 повіти. Виняток становили Ніжинський полк і Полтавський полк, де було 3 і 1 повіт відповідно.

Після скасування автономії Гетьманщини та 2-го поділу Речі Посполитої Рос. імперія запровадила на укр. землях намісництва, які у свою чергу поділялися на повіти (уїзди). Запровадження єдиного адм.-тер. устрою в імперії протягом 1-ї третини 19 ст. привело до утворення на укр. землях губерній, котрі поділялися на повіти. У 9-ти «українських» губерніях напередодні Першої світової війни налічувалося 126 повітів. Цей устрій використовувався всіма новими держ. утвореннями на укр. землях 1917—23.

На території Королівства Ґаліції і Лодомерії від 1770-х рр. і до 1918 на означення П. використовувався нім. термін «Bezirk». До 1867 П. був складовою більшої адм.-тер. одиниці — циркуля (округа, нім. Kreis).

П. як одиниця адм.-тер. устрою був ліквідований в УСРР 1923 внаслідок запровадження округ замість губерній, де місце повітів посіли райони. На укр. землях, що входили до складу Польс. республіки, повіти як складова частина воєводств зберігалися до 1939.
http://history.org.ua/?termin=Povit
Із повагою, Ганна

Повернутись до "П" з абетки

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: АннА, Bing [Bot], D_i_V_a, Falcon, Google [Bot], Google Adsense [Bot], Google Feedfetcher, ГіП, skelya, Вернер