УГФ-Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу за прізвищем, за місцем проживання, пошук в архівах, та багато іншого. Приєднуйтесь

Річ Посполита - питання

Аватар користувача
 
Повідомлень: 8165
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Звідки: Київ
Подякував (-ла): 5850 раз.
Подякували: 3134 раз.
Стать: Жінка

Річ Посполита - питання

Повідомлення D_i_V_a » 01 червня 2018, 22:44

Прочитала у дворянській справі наступне - Чесника Львовского ... сын, Скарбника Гироцкаго ... внук и Подчашего Метиелавскаго ... правнук.

У вікі (українській) знайшла
Підчаший, виночерпій (пол. podczaszy; лат. pocillator, subpincerna) — придворна службова особа у Речі Посполитій, Великому князівстві Литовському та ін. Спочатку був помічником і заступником чашника, а пізніше став більш значущим. Обов'язком підчашого було подавати королю напої, попередньо їх спробувавши, і наглядати за напоями за королівським столом. Підчаших пожиттєво призначав король[1].
У Великому князівстві Литовському посада підчашого відома з 1288 р., була дуже почесною. Її займали лише представники найзнатніших родів, як і посаду начальника підчашого — чашника. З часом посада стала номінальною, тобто не пов'язаною з виконанням будь-яких обов'язків. Існували також надвірний і земської чашники. Земський підчаший вперше згадується в 1318 р. При Казимирі Великому, підчаший називався латиною «subpincerna», а в 1496 р. іменувався «pocillator».

Скарбни́к (підска́рбій) — це людина, яка завідувала фінансами в Запорозькій Січі. Скарбник був досить близьким до гетьмана і належав до військових служителів. Він визначав, яка кількість фінансів має бути потрачена на озброєння, харчі, одяг тощо.
У ширшому розумінні скарбник або скарбничий це особа, що відає коштами якоїсь установи, організації, об'єднання осіб тощо, посадовець, який завідує скарбницею.

Чесник (пол. Cześnik, рос. Чашничий) — особа, що в середніх віках дбала про монаршу пивницю. З 14-го століття ця посада стала досить поважною (чесник коронний, чесник великий литовський та чесник земський) і не передбачала виконання старих обов'язків. В Першій Речі Посполитій був нижчим щаблем в урядовій ієрархії (в посадовій ієрархії (1768) в коронних землях посідав місце перед ловчим, після подстолія, у Литві перед городничим — після підчашого).

Може хто знає, чи є списки підчаших, скарбників і чесників?
Були ці особи тільки при дворі, чи також при князівських дворах? От, наприклад, чесник Львівський дійсно дбав про монаршу пивницю у Львові?
Оті Гироцкаго і Метиелавского - це міста?
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?

Аватар користувача
 
Повідомлень: 516
З нами з: 08 березня 2016, 09:54
Звідки: м. Фастів
Подякував (-ла): 952 раз.
Подякували: 694 раз.
Стать: Чоловік

Re: Річ Посполита - питання

Повідомлення Aushanbibi » 02 червня 2018, 07:31

Це можуть бути назви регіонів чи назви від особистих імен, викривлені назви населених пунктів.
Я теж зустрічав запис староста Кубернський і Вендінський і відповіді теж не знайшов.. знаю що є НП Вендіни у Німеччині, або був на той час 1358 р. але де він розташовувався - :?:
Зображення


Повернутись до "Р" з абетки

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], KalynaVera, Lanet, Олег Марцун, ukrgenealogy, Вернер