Суди

Відповісти
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9520
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6268 разів
Подякували: 3668 разів
Контактна інформація:

Суди

Повідомлення D_i_V_a »

Скільки тих судів за часи існування людства тільки не було...

Ось не повний перелік, що виписала в ДАКО
- Нижній земський
- Верхній земський
- Словесний
- Верхня расправа
- Нижня расправа
- Київська палата громадського суда
...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9520
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6268 разів
Подякували: 3668 разів
Контактна інформація:

Re: Суди

Повідомлення D_i_V_a »

Трохи лірики...
Від Миколи Гоголя з його "Вечорів на хуторі біля Диканьки"
Мне легче два раза в год съездить в Миргород, в котором вот уже пять лет как не видал меня ни подсудок из земского суда, ни почетный иерей...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9520
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6268 разів
Подякували: 3668 разів
Контактна інформація:

Re: Суди

Повідомлення D_i_V_a »

D_i_V_a писав:Скільки тих судів за часи існування людства тільки не було...
Трапилось в ДД справі. 1733 рік, Галичина. Каптуровий суд.
1-е. Протест поданний 1733 в Гродский Галицкий Суд женою Дворянина Стефана Завадзкого Анною урожденною Гѣдніовою от своего и сыновей ея Михаила и Казимира Завадзких имени с жалобою на Дворян. Антона и Станислава Завадзких. Антона Домарадзкого и жену его Терезию урожденную Завадзкую. Василия Погорецкого и жену его Марию урожденную Завадзкую о доставлении в суд вещей решением каптуровых судов присужденных по смерти сына ея Бонавентуры, а упомянутых Казимира и Михаила брата Завадзкого оставшихся 1798 года февраля 20 дня в Васильковском поветовом суде явлен.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8849
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3543 рази
Подякували: 2136 разів

Re: Суди

Повідомлення АннА »

D_i_V_a писав: 1733 рік, Галичина. Каптуровий суд.
КАПТУРОВІ СУДИ – судові установи, що створювалися і діяли в Речі Посполитій та Великому князівстві Литовському в 16–18 ст. в періоди безкоролів'я.
На цей час припинялася діяльність судів, які виносили вироки від імені короля. Назву отримали від польс. слова kaptur (капюшон, який одягали ченці на жалобних церемоніях). Були узаконені на з'їзді членів польс. сенату (див. Сенат у Речі Посполитій) у жовтні 1572 після смерті останнього представника Ягеллонської династії короля Сигізмунда II Августа, який не мав потомків, і діяли впродовж усього Великого безкоролів'я 1572–73.
У наступні періоди безкоролів'я створювалися після смерті короля і функціонували до дня коронації нового короля. У воєводствах (землях) Речі Посполитої місцеві каптурові конфедерації створювали воєводські каптурові суди, а Генеральна конфедерація (в період безкоролів'я вона ставала верховним органом влади) – формувала каптуровий суд, який вважався найвищим і був апеляційною інституцією для воєводських каптурових судів.
До компетенції воєводських каптурових судів належали цивільні та кримінальні справи шляхти і духовенства (злочини проти особи, держави тощо), а також справи про гайдамацький рух.
Судочинство в каптурових судах здійснювалося колегіально (воєводами, каштелянами та ін. урядовцями) за спрощеною, пришвидшеною процедурою. Інколи допоміжні слідчі дії для них на місцях проводили земські суди.
Після коронації нового короля незавершені справи каптурових судів закінчували відповідні гродські суди.
В каптурових судах допускалося застосування тортур. Як правова інституція каптурові суди проіснували до 1768.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9520
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6268 разів
Подякували: 3668 разів
Контактна інформація:

Re: Суди

Повідомлення D_i_V_a »

АннА писав:...Назву отримали від польс. слова kaptur (капюшон, який одягали ченці на жалобних церемоніях)...
Думаю, що це дещо спрощене тлумачення яке виходить з думки, що якщо Річ Посполита, то все має бути польське.

Мій словник каже, що КАПТУР - це: 1.Те саме, що відлога.
2. Те саме, що клобук.
3. Старовинний жіночий головний убір із круглим наголовком, затягнутим кольоровою тканиною.

І мені чомусь здається, що починати треба з останього, зі старовинного жіночого головного убора. І сама суть полягає в слові старовинному, бо суди почали існувати, як то пишуть, у 16 столітті, а це 1500-ті роки. Навіть наголос на три різні слоги говорить про велике і довге використання слова.
Моя теорія про походження назви суду, якщо це більш жіночий головний убор, то можливо, що розглядалися сімейні справи, як то в наведеному уривку пані змагається з усіма навколо, з усіма родичами пересварилась.

Не знаюся, але цікаво, чи "дівчата" на малюнках де ля Фліза першої половини 19 ст теж ще ті каптури носили?

Зображення

Зображення

Зображення

Зображення
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9520
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6268 разів
Подякували: 3668 разів
Контактна інформація:

Re: Суди

Повідомлення D_i_V_a »

D_i_V_a писав: Моя теорія про походження назви суду, якщо це більш жіночий головний убор, то можливо, що розглядалися сімейні справи, як то в наведеному уривку пані змагається з усіма навколо, з усіма родичами пересварилась...
А якщо ще трохи подумати, то назва суду може походить від робочоі одежі суддів. Це, звісно, були не монахи, а службовці, і можливо їх роба мала ті самі капюшони/відлоги/каптури.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “"С" з абетки”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей