УГФ-Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу за прізвищем, за місцем проживання, пошук в архівах, та багато іншого. Приєднуйтесь

Військова історія

Різних часів та держав
Онлайн
Аватар користувача
 
Повідомлень: 5970
З нами з: 15 лютого 2016, 16:51
Подякував (-ла): 2925 раз.
Подякували: 1263 раз.
Стать: Жінка

Re: Військова історія

Повідомлення АннА » 24 серпня 2018, 12:48

РЕГІМЕНТАР – у Речі Посполитій 16–17 ст. титул: воєначальника; тимчасового заступника гетьмана в період, коли гетьман внаслідок певних обставин (хвороба, полон) не міг виконувати своїх функцій; командувача військ. угруповання, який не підпорядковувався владі діючого гетьмана; командувача військ. угруповання, котрий призначався гетьманом і підлягав його владі. Після Корсунської битви 1648, коли гетьман великий коронний М.Потоцький і гетьман польний коронний М.Калиновський потрапили до татар. полону, у Польщі було обрано одразу трьох регіментарів – кн. В.-Д.Заславського, М.Остророга та О.Конецпольського і приставлено до них 32 комісарів-дорадників. Кероване ними військо зазнало поразки в Пилявецькій битві 1648. На елекційному сеймі в жовтні 1648 регіментарями були призначені кн. Я.Вишневецький та А.Фірлей, а 1649 відповідними повноваженнями були наділені С.Лянцкоронський, О.Конецпольський, а також А.Фірлей. Після повернення гетьманів із полону повноваження регіментарів були припинені, і в подальшому такі воєначальники вже не командували усім військом. 1656 польс. король Ян II Казимир Ваза, який із недовірою ставився до гетьманів, призначив Р.С.Чарнецького, причому вивів довірені йому підрозділи з-під гетьман. влади. Від 1660-х рр. і до кінця 17 ст. регіментарями були, як правило, офіцери-кавалеристи, котрих призначав сам великий коронний гетьман. Вони командували військ. угрупованнями за відсутності гетьмана. Окрім військової, вони мали ще й суд. та виконавчу владу над своїми підлеглими, однак свої дії щодо цього повинні були узгоджувати з гетьманом. Р. міг бути командувачем посполитого рушення.
Сас П.М.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна

Онлайн
Аватар користувача
 
Повідомлень: 5970
З нами з: 15 лютого 2016, 16:51
Подякував (-ла): 2925 раз.
Подякували: 1263 раз.
Стать: Жінка

Re: Військова історія

Повідомлення АннА » 25 серпня 2018, 18:35

РЕЙТАРИ (від нім. die schwarzen Reiter або Schwarzreiter – "чорні вершники") – різновид важкої найманної кінноти ранньомодерної доби. На відміну від попередників-списоносців вели бій вогнепальною зброєю. Рейтерські підрозділи виникли в Німеччині в серед. 16 ст. Вбрані у шкіряні колети, шоломи й панцирі (останні замість полірування вкривали переважно чорною фарбою, звідки й назва), маючи 4–5 пістолетів, Р. під час бою шикувалися у 12–15 шеренг, які почергово стріляли залпами й мінялися місцями для заряджання зброї (тактика "караколе"). Поступово кількість шеренг зменшувалася (аж до 3-х у серед. 17 ст.), поряд із караколе стала вживатися атака білою зброєю. На зламі 17–18 ст. Р. поступилися місцем кірасирам та драгунам. У Речі Посполитій рейтарські корогви з'явилися наприкінці 1570-х рр. у складі військ "автораменту чужоземного". Озброєння Р. у серед. 17 ст. складалося з т. зв. тричвертного панцира, рушниці, 2–3 пістолетів, шаблі, шпаги чи рапіри. 1648–49 в польс. війську був 1 полк Р., 1651–53 Р. у війську налічувалося 3–4 тис., із 1660-х рр. замість них формувалися відділи аркебузирів. У Рос. д-ві рейтарські полки входили до військ "нового ладу", формувалися з 1632, наприкінці 17 ст. число полків сягнуло 25.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна

Поперед.

Повернутись до Війни

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: AdsBot [Google], АннА, Bing [Bot], Falcon, Google [Bot], Google Adsense [Bot], kbg_dnepr, Stellarhivist, Наталія КМ