УГФ-Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу за прізвищем, за місцем проживання, пошук в архівах, та багато іншого. Приєднуйтесь

Поділля - історична місцевість

Аватар користувача
 
Повідомлень: 5043
З нами з: 15 лютого 2016, 16:51
Подякував (-ла): 2559 раз.
Подякували: 909 раз.
Стать: Жінка

Поділля - історична місцевість

Повідомлення АннА » 02 липня 2018, 08:51

ПОДІЛЬСЬКА ЗЕМЛЯ (лат. – Terra Podoliae, польс. – Ziemia podolska) – узагальнена назва Поділля в 14–16 ст. в офіц. документах. Від середини 14 ст. використовувалася для означення історичного Пониззя та Подільського князівства. Після поділу краю на Зх. і Сх. Поділля та утворення 1434 Подільського воєводства продовжувала функціонувати в офіц. документах Королівства Польського на означення новоствореної адм.-тер. одиниці. Упродовж 14–16 ст. до П.з. помилково зараховувався Теребовлянський пов. Галицької землі Руського воєводства. Це пов'язано із традиційним уявленням про цю територію як частину істор. Поділля, котра 1395 була відібрана від Поділля і приєднана до Галицької землі Рус. воєводства. Із серед. 16 ст. паралельно набуває поширення офіц. назва – Подільське воєводство.
Михайловський В.М.
Із повагою, Ганна

Аватар користувача
 
Повідомлень: 5043
З нами з: 15 лютого 2016, 16:51
Подякував (-ла): 2559 раз.
Подякували: 909 раз.
Стать: Жінка

Re: Поділля - історична місцевість

Повідомлення АннА » 02 липня 2018, 08:52

ПОДІЛЬСЬКЕ КНЯЗІВСТВО – державно-територіальне утворення, що виникло в середині 1340-х рр. внаслідок боротьби за спадщину Галицько-Волинського князівства (Королівства Русь). Засноване кн. Юрієм Коріятовичем, сином Михайла-Коріята Гедиміновича (див. Коріятовичі), в серед. 1340-х рр. Територія князівства охоплювала землі від межиріччя Стрипи і Золотого Потоку (обидві притоки Дністра) на зх., до Дніпра – на сх. На пд. зх. природною межею була р. Дністер, на пд. – степова зона, підконтрольна в той час Золотій Орді. На пн. межувало з Волинською землею та Київською землею.

Першими правителями були князі Юрій і Олександр Коріятовичі, які до 1366 виступали на боці роду Гедиміновичів, а від 1366 були у васальній залежності від Королівства Польського. Починаючи від цього часу володарі П.к. виступали парою: правили разом старший і наступний за віком брати (дуумвірат). 1374 кн. Юрій Коріятович здійснив невдалу спробу посісти престол у сусідньому Молдавському князівстві, але був отруєний місц. боярами. Заангажованість Коріятовичів у справи Молдав. князівства була пов'язана з одруженням їхньої сестри Анастасії з молдов. господарем Петром Мушатом (1375–91).

1377 князі Олександр і Борис Коріятовичі внаслідок військ. походу угор. і польс. короля Людовіка I Анжуйського на рус. землі визнали ленну залежність від нього. Свідченням цього є знайдена монета подільського півгроша із зображенням на реверсі анжуйського герба. Карбувалася монета в Смотричі – першій столиці П.к. Починаючи від серед. 1370-х рр., більшої ваги завдяки унікальному геогр. положенню набув Кам'янець (нині м. Кам'янець-Подільський). 1374 місто отримало від князів Юрія та Олександра Коріятовичів право на самоврядування (магдебурзьке право).

Після смерті 1382 угор. і польс. короля Людовіка I Анжуйського князі Борис і Костянтин Коріятовичі взяли дієву участь в обранні вел. кн. литов. Ягайла на польс. королів. престол і одруженні його з польс. королевою Ядвігою. Але Коріятовичі зберегли ленну присягу Угор. королівству, внаслідок чого вони були єдиними серед удільних князів, хто не склав присяги вірності королеві польс. і вел. кн. литов. Владиславу II Ягайлу після 1386. У результаті військ. походу вел. кн. литов. Вітовта восени 1394 князі Федір Коріятович і Василь Коріятович були змушені здати Кам'янець і втекти до сусіднього Молдав. князівства, а згодом – на Закарпаття, де кн. Федір Коріятович як васал і родич угор. короля Сигізмунда Люксембурга отримав м. Мукачеве і комітат Берег. Після цієї виправи зх. частина Поділля із замками Кам'янець, Смотрич, Червоногрод (неподалік с. Нирків Заліщицького р-ну Терноп. обл.), Скала (нині смт Скала-Подільська), Бакота (колишнє село Кам'янець-Подільського р-ну Хмельн. обл.; нині знято з облікових даних) була надана на княжому праві (ius ducalis) краківському воєводі Спиткові з Мельштина. Після його загибелі 1399 у битві на Ворсклі (прит. Дніпра; див. Ворскла, битва на річці 1399) король польс. і верховний кн. литов. Владислав II Ягайло передав Зх. Поділля своєму молодшому братові кн. Свидригайлу, який правив П.к. до кінця 1401, коли втік до Тевтонського ордену. Князі Федір і Василь Коріятовичі остаточно відмовилися від П.к. 1403.
Михайловський В.М.
Із повагою, Ганна

Аватар користувача
 
Повідомлень: 191
З нами з: 09 листопада 2016, 16:40
Подякував (-ла): 19 раз.
Подякували: 43 раз.

Re: Поділля - історична місцевість

Повідомлення Ярина » 10 вересня 2020, 20:56

phpBB [video]


Повернутись до Поділля

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: Bing [Bot], Google [Bot]