УГФ-Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу за прізвищем, за місцем проживання, пошук в архівах, та багато іншого. Приєднуйтесь

Сіверщина

Аватар користувача
 
Повідомлень: 5828
З нами з: 15 лютого 2016, 16:51
Подякував (-ла): 2872 раз.
Подякували: 1183 раз.
Стать: Жінка

Сіверщина

Повідомлення АннА » 01 жовтня 2020, 13:51

СІВЕРСЬКА ЗЕМЛЯ — історична область, що включала басейн середньої та нижньої Десни (прит. Дніпра), Посем’я і нижнє Посожжя; до складу Сіверської землі належали такі міста, як Брянськ (нині місто в РФ), Гомель (нині місто в Білорусі), Дроків (нині с. Старий Дроков Брянської обл., РФ), Курськ, Мглин (нині місто Брянської обл., РФ), Морівськ (нині село Козелецького р-ну Черніг. обл.), Новгород-Сіверський, Почеп (нині місто Брянської обл., РФ), Путивль, Радогощ (нині м. Погар Брянської обл., РФ), Рильськ, Стародуб, Трубчевськ, Чернігів.
Термін "Сіверська земля", що фіксується у джерелах 14—18 ст., є похідним від етноніма "сівер" (сіверяни) — назви східнослов’ян. діалектно-етногр. групи дніпровського лівобережжя (8—12 ст.). Поняття "Сіверська земля" охоплювало тільки частину сіверського етногр. ареалу, відомого за археол. пам’ятками давньорус. доби, — власне, ті території, які у 2-й пол. 11 — 1-й пол. 13 ст. входили до складу Чернігівського князівства.
Єдність Сіверської землі була суто етнографічною і не підкріплювалась адміністративно-правовими інститутами.
Русина О.В.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна

Аватар користувача
 
Повідомлень: 5828
З нами з: 15 лютого 2016, 16:51
Подякував (-ла): 2872 раз.
Подякували: 1183 раз.
Стать: Жінка

Re: Сіверщина

Повідомлення АннА » 01 жовтня 2020, 13:52

СІВЕРЯНИ — східнослов’ян. племінний союз на лівобережжі Дніпра та в Подесенні на території сучасних Чернігівської області, Сумської області, Полтавської області (пн. частина) України та Брянської, Курської, Бєлгородської областей РФ. Етимологія назви "сіверяни" є спірною — висловлювалися припущення про її слов’ян. або іранське походження. Утім назва "сіверяни" поширена у всьому ареалі розселення слов’янства, зокрема, "сіверяни" в 7—10 ст. згадуються в Добруджі та Пн.-Сх. Болгарії.

Археологічно С. пов’язуються з волинцевською культурою та роменською культурою. Згідно з "Повістю временних літ" С. перебували в залежності від Хозарського каганату. Лише 882 вони були підкорені київ. кн. Олегом та в подальшому згадуються серед слов’ян. племен — учасників походів Русі на Візантію. Територія С. увійшла до Чернігівського князівства та Переяславського князівства, політ. центри яких розміщувалися поза межами розселення С. Лише згодом на території С. виникли удільні князівства із центрами в Новгороді-Сіверському, Курську, Путивлі, Рильську. Після 1024 назва "сіверяни" зникає зі сторінок літопису. Окремі вчені висловлювали припущення про безпосередній зв’язок між С. та сіврюками. Утім останні згадуються вперше наприкінці 15 ст. — майже через півтисячоліття після останньої згадки С., тож таке припущення виглядає сумнівним.
Плахонін А.Г.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна

Аватар користувача
 
Повідомлень: 5828
З нами з: 15 лютого 2016, 16:51
Подякував (-ла): 2872 раз.
Подякували: 1183 раз.
Стать: Жінка

Re: Сіверщина

Повідомлення АннА » 01 жовтня 2020, 13:53

Сіверщина в історії України

НАЦІОНАЛЬНИЙ ЗАПОВІДНИК «ГЛУХІВ» ЦЕНТР ПАМ'ЯТКОЗНАВСТВА Національної академії наук Україниі Українського товариства охорони пам'ято кісторії та культури
СІВЕРЩИНА В ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
Збірник наукових праць
Випуск 6
Видаєтьсяз 2008 року
Київ – Глухів 2013
http://pamjatky.org.ua/wp-content/uploads/2014/06/201306.pdf
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна


Повернутись до Чернігівщина

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: alex1952, Balymba, Bing [Bot], D_i_V_a, Google [Bot], Leongri, Nikonova, sige, ukrgenealogy, Т.В.