Донбас - історичний регіон

Відповісти
Онлайн
Аватар користувача
Вернер
Повідомлень: 3185
З нами з: 22 квітня 2016, 12:19
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 108 разів
Подякували: 665 разів

Донбас - історичний регіон

Повідомлення Вернер »

Голос Дніпра №139 (Херсон) від 04.10.1942, сторінка 4
Вісті з Донбаса
Харківська «Нова Україна» подала статтю д-ра Крюмера про відбудовчі роботи в Донбасі, що їх очолює організація «Берг-Гютте Ост» створена з ініціативи Германа Герінга. Вже 7 місяців, як провадяться відбудовчі роботи. Почало працювати 40 великих шахт, а до кінця 1942 р. це число мусить збільшитися в тричі. Крім цього почнуть працювати ще 200—300 менших шахт.
Адольф Гітлер наказав цілком відновити зруйнований більшовиками Донбас, щоб він міг якнайскоріше знову відігравати провідну ролю в промисловості. Надзвичайно високі темпи відбудовчих робіт є наслідком цього рішення.
Місцеві газети друкують численні заклики до колишніх шахтарів-інженерів, робітників, службовців скоріше ставати до відбудови найважливішого промислового району України. Німецьке Командування зробить з свого боку все можливе, щоб полегшити працівникам Донбасу умови життя й роботи, пише д-р Крюмер, - але не можна закривати очі на всі труднощі. Стародавнє солдатське прислів’я каже - на те й труднощі, щоб їх перемагати. Треба добре зрозуміти, що в таку тяжку та відповідальну хвилину всі можливі жертви та втрати виправдані. Для участі в поновлюваній роботі потрібні всі покоління молодь з її буянням сил та життєрадісною енергіею, люди середнього віку, які вже мають трудовий та адміністративний досвід, літні люди з їх зрілим світоглядом, який надається лише життєвою боротьбою та пізнанням навколишньої дійсності.
Час плине
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Донбас - історичний регіон

Повідомлення kbg_dnepr »

"Євродонбас: Німецька спадщина" документальний наративний подкаст, в якому кінопродюсерка Анна Паленчук та режисер Корній Грицюк разом з істориками, дослідниками та документальними героями розповідають про німецькі поселення на Сході України, які існували з XVIII століття. З приходом радянської влади вони були розкуркулені та виселені у Сибір та Казахстан, а історія всього регіону була переписана. Подкаст складається з трьох епізодів.

Цей подкаст виходить на підтримку документального фільму "Євродонбас" виробництва компанії "435 FILMS".

"Євродонбас. Німецька спадщина" - це документальний наративний подкаст. Кінопродюсерка Анна Паленчук та режисер Корній Грицюк разом із істориками, дослідниками та документальними героями розповідають про німців, які декілька століть жили на Донбасі.

Тут панувала німецька мова та культура, а після приходу до влади "Радянських совєтів", залишились лиш спогади у пам’ятках архітектури та побутових речах. Нова влада переписала історію Донбасу, як промислового радянського регіону. Подкаст складається з трьох епізодів.

У першому епізоді подкасту ми дізнаємось про заселення та освоєння східних земель України європейцями з часів Катерини ІІ до початку двадцятого століття.

Автори разом із дослідниками цієї теми, серед яких Ігор Козловський, Леонід Марущак та Лариса Якубова, розкажуть про колонії німців на Донеччині, які радянська влада повністю змінила, а саме:

Чому німці вирішили переїжджати великими родинами до Сходу та Півдня України;
Хто саме оселився на східних землях;
Чому царська Росія "відкрила двері" для європейців, та які умови були для переселення;
Чому наші території були місцем економічних амбіцій європейців;

Як за 10-20 років з "Дикого поля" Україна перетворилася на промислову країну
Про те, що до ХХ ст. Донеччина була аграрним регіоном, де 88% земель було розорано;
Про життя німців на Сході України: побут, культуру та "звичаї у господарюванні"
Чому Донбас нагадував Європу в мініатюрі;
Як німці приносили освіту та культуру для місцевих мешканців.

https://www.pravda.com.ua/podcasts/61f8 ... 8/7323204/

https://www.pravda.com.ua/podcasts/61f8 ... 8/7323204/
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
Т.В.
Повідомлень: 750
З нами з: 13 лютого 2021, 17:40
Стать: Жінка
Дякував (ла): 596 разів
Подякували: 928 разів

Re: Донбас - історичний регіон

Повідомлення Т.В. »

Як ділили Донбас в 1924 році. Дослідження Etnografo Donetz
Спір між Донбасом і "Юго-Востоком" за Таганрог і Шахти
июля 09, 2022
Після того як написав пост в фб про річницю Донецької області, виникло бажання подивитись а як же реагували місцеві на те, що передали частину Донецької губернії до складу Південо-Східному краю РСФСР.
Зображення
Нажаль с таганрогськими газетами біда, за цей період знайшов лише один номер, а ось с донбаськими все добре. Звичайно треба розуміти, що тоді газети були не представниками звичайних людей, чи олігархів, чи медіаходингів, вони були прес центрами/секретарями місцевої, республіканської, та союзої влади. Далі будуть йти скріншоти з газети "Красное знамя" це щоденна газета Таганрогського окружного комітета КП(б)У, Окружного виконкома та окружного бюро профспілок. Газети "Кочегарка" орган Донецького губернського комітета КП(б)У, Губернського виконкома та Донугля, що виходила в м. Бахмут (Артемівськ), та газети Диктатура труда орган Сталінського окружного комітету КП(б)У окружного виконкому і окружного бюро профспілок. Звичайно хотілося б побачити, що з цього приводу думали звичайні люди, шахтарі, робітники різних фабрик та заводів, але маємо, що маємо, тож подивимось як реагувала на це місцева влада, місцеві партосередки
Які були аргументи в кожної зі сторін. Південо-Східний край (Юго-Восток) наголошував на тому, що йому потрібно паливо для своїх підприємств, а також на важливості морського порта в Таганрозі для края, і на історичних відносинах Ростова та Таганрога. На що Бахмутській окружний комітет доволі іронічно відповів, що а давайте краще приєднаемо Ростов, який тяготіє до Донбасу, а центр Південо-Східного края перенесемо в Краснодар. Чиновники в Бахмуті вказували на те, що в тих районах котрі хочуть від'єднати в більшості проживають українці, по друге навіщо розпорошувати вугільну промисловість, має бути єдиний центр управління нею, та вважали, що неможна розривати пролетарську сім'ю Донбаса, а також на тому скілки сировини з України поставляється в Таганрог, шо вугіля Шахтинського округу необхідне підприємствам Донбасу, тобто повинне зберігтись господарська єдність, уся налагодженна вже логістика.
Які ще важливі висновки з цих повідомлень можна зробити. Ми часто між собою сперичаємося, що таке Донбас, які його межі і крім геологічного понятя Донбас, котре обумовленно наявністю вугілля у тому чи іншому районі, всі інші доволі абстрактні, в різних проміжках часу, в різних населених пунктах, різні люди по різному б відповили, що є для них Донбас, дві людини живучи в Маріуполі в одному будинку на одному повехсі могли відповісти по різному, один би сказав, що живе в у Приазов'ї, а інший в Донбасі. До геологічного Донбасу, ми часто додаємо ті населені пункти де немає вігулля, але вони пов'язані ресурсно, економічно з шахтарськими містами. Але ми майже ніколи не розглядаємо політичний Донбас. Заголовки "За единый Донбасс", натякають, що в цей час Донецька губернія, для місцевих чиновників, була уособленням єдиного Донбасу. Вони також пишуть, про те що Донбас, це щось особливе, що відрізняється від інших країв, про єдину пролетарську сім'ю, та "Донбассовский патриотизм". Було так тоді для звичайних жителів, для шахтарів, заводчан, лікарів, колгоспників, чи цю особливість та єдність бачили лише чиновники, важко сказати, я думаю ще багато людей марили повернутися колись додому, і бачили Донбас тільки як місце для праці, не для життя.
Зображення
За посиланням детальніше. А статті дуже багато газетних матеріалів, котрі не можливо повністю перенести на форум.
Суперове дуже цікаве дослідження, грандіозна праця!
https://etnografodonetz.blogspot.com/20 ... MnKxcl83Go
Онлайн
Аватар користувача
Вернер
Повідомлень: 3185
З нами з: 22 квітня 2016, 12:19
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 108 разів
Подякували: 665 разів

Re: Донбас - історичний регіон

Повідомлення Вернер »

Більшовик Полтавщини №195 від 28.08.1925, сторінка 4
По радянській землі
В ДОНЕЦЬКИХ КОПАЛЬНЯХ.
За один місяць — на З мільйони пудів більше. В липні ц. р. в Донбасі здобуто 62 мільйона пуд. вугілля проти 59 міл. в червні. Витрата палива на потреби копалень зменшилася. Помічається збільшення вивозу донецького палива з Донбасу. В липні вивезено 54 міл. проти 38 міл. пуд. в червні. Запаси палива в копальнях на 1 серпня складали 120 міл. пуд.
Час плине
Відповісти

Повернутись до “Донбас”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 5 гостей