УГФ-Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу за прізвищем, за місцем проживання, пошук в архівах, та багато іншого. Приєднуйтесь

Чернецтво

Подякував (-ла): 374 раз.
Подякували: 544 раз.
Стать: Жінка

Re: Чернецтво

Повідомлення SNIGURIVNA » 20 травня 2019, 13:18

Мій конкретний персонаж, який став причиною питання, пішов у монастир між 1811 і 1816 роками, про що свідчать записи ревізій: у 1811 році йому 56, у 1816 записано, що він ієромонах Виноградівського монастиря.
Ієромона́х (грец. Ἱερομόναχος) — монах, чернець, що має сан пресвітера (тобто право здійснювати священні таїнства). Священнослужитель середнього (другого) ступеня, що прийняв чернецтво.
Джерело: https://uk.wikipedia.org/wiki/Ієромонах
Трохи докладніше тут.
Подумалося, що солідний вік (тоді і сорокарічним могли написати, що помер "по старості") міг спростити процес отримання дозволу від управляючого чи власника. Але з іншого боку той таки солідний вік скорочує час для того, щоб стати монахом-священником, якщо б це робилося з нуля.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Черкаський повіт: Баюк, Боговик, Вовк, Волошенко, Гай, Данилець, Демиденко,Дудник,Дяченко, Забожан, Калюжка, Лисенко, Личак, Максюк, Мигит, Озюменко, Осінній, Пахолок, Педоренко, Пелюхно, Петренко, Плигач, Пустовіт, Руденко, Савченко, Сіренко, Скринник, Снігур, Сугак,Товстопят, Цебренко, Чередніченко та інші.
Мій щоденник

Подякував (-ла): 5012 раз.
Подякували: 2383 раз.

Повідомлення D_i_V_a » 20 травня 2019, 20:13

SNIGURIVNA написав:...міг спростити процес отримання дозволу від управляючого чи власника...
А є доказ того, що він був кріпаком?
Родинні прізвища: Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Барлинський
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?

Повідомлення SNIGURIVNA » 21 травня 2019, 13:07

D_i_V_a написав:
SNIGURIVNA написав:...міг спростити процес отримання дозволу від управляючого чи власника...
А є доказ того, що він був кріпаком?
Я вище писала, що він записаний у ревізії 1811 року кріпаком (належав, як і питома більшість мешканців містечка, одному з Потоцьких), і, оскільки там є його вік на момент ревізії 1795 року, то немає приводу сумніватися. У ревізії ж 1816 року позначено, куди списано цю одиницю, тобто що він не у маєтку, а вже у монастирі.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Черкаський повіт: Баюк, Боговик, Вовк, Волошенко, Гай, Данилець, Демиденко,Дудник,Дяченко, Забожан, Калюжка, Лисенко, Личак, Максюк, Мигит, Озюменко, Осінній, Пахолок, Педоренко, Пелюхно, Петренко, Плигач, Пустовіт, Руденко, Савченко, Сіренко, Скринник, Снігур, Сугак,Товстопят, Цебренко, Чередніченко та інші.
Мій щоденник

Повідомлення D_i_V_a » 21 травня 2019, 14:34

SNIGURIVNA написав: Я вище писала, що він записаний у ревізії 1811 року кріпаком (належав, як і питома більшість мешканців містечка, одному з Потоцьких), і, оскільки там є його вік на момент ревізії 1795 року, то немає приводу сумніватися. У ревізії ж 1816 року позначено, куди списано цю одиницю, тобто що він не у маєтку, а вже у монастирі.
Покажіть будь ласка запис про кріпацтво.
У написаному вами є протиріччя: кріпак - мешканець містечка - маєток.
Мешканець містечка - це міщанин.
Житель маєтку - це підданий.
Підданий - це не завжди кріпак.

У моїй сповідці 1811 року пишуть ПОСПОЛИТІ.
Слово посполитий вийшло зі сдлова посполитіс=народ і це НЕ означає селянин або кріпак, про що пишуть на деяких росіськомовних сайтах "Посполитые — крестьяне Левобережной и Слободской Украины в XVII—XVIII веках".

Я читаю у сповідках слово посполитий, як житель. А по ревізії можна припустити стан до якого він належав і то, як у випадку шляхти, в той час могли буть викривлення або свідомі приниження статусу.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Родинні прізвища: Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Барлинський
Онацький

Повідомлення SNIGURIVNA » 21 травня 2019, 16:00

D_i_V_a написав:
У написаному вами є протиріччя: кріпак - мешканець містечка - маєток.
Мешканець містечка - це міщанин.
Житель маєтку - це підданий.
Підданий - це не завжди кріпак.

Мешканець містечка, от тільки не ображайтеся, не завжди автоматично належить до стану міщан. Державні селяни і селяни, які належали конкрестним власникам, там теж спокійнісінько мешкали. Іноді їх було навіть не менше, ніж міщан. І якщо взяти за приклад Лебедин, що на Сумщині, то їх і переписували окремо. Я своїх змушена шукати по тьох різних списках. Тому протиріччя не бачу.
Якщо пам'ятати, що територія сучасної України довгий час була територією відносно маленьких міст і величеньких сіл, то не так важко уявити, що подекуди чіткої межі й між їх соціальною структурою не існувало. Більше того, конкретно той населений пункт, де народився майбунній ієромонах, навіть писався то містечком, то селом, чи навіть у метриках двох його церков за один рік по різному.

Але Ви хотіли пересвідчитися, що я працювала саме з ревізією селян, які належали власникові, то я скину першу сторінку ревізії 1811 року, на яку посилалася вище.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Мій щоденник

Повідомлення SNIGURIVNA » 21 травня 2019, 16:14

D_i_V_a написав:Я читаю у сповідках слово посполитий, як житель. А по ревізії можна припустити стан до якого він належав і то, як у випадку шляхти, в той час могли буть викривлення або свідомі приниження статусу.
Можу підтвердити, що у категорії "посполиті" у сповідках до середини 19ст. (Черкаський повіт) записані не тільки селяни, що належали власнику, про що всідчать ревізії, а й ті, хто у ревізіях по кріпаках відсутні, тобто належав до інших станів.
Мій щоденник

Повідомлення D_i_V_a » 21 травня 2019, 20:11

SNIGURIVNA написав:Мешканець містечка, от тільки не ображайтеся, не завжди автоматично належить до стану міщан. Державні селяни і селяни, які належали конкрестним власникам, там теж спокійнісінько мешкали. Іноді їх було навіть не менше, ніж міщан. І якщо взяти за приклад Лебедин, що на Сумщині, то їх і переписували окремо. Я своїх змушена шукати по тьох різних списках. Тому протиріччя не бачу...
Не ображаюсь :) , я скоріш боюсь щоб ви не ображались що я десь пробую "бурить".
Але допоки хтось не приєднався до дискусії і не пояснив ситуацію, думаю, є сенс пробувать міркувать, тим паче, що тема мені цікава.

Тепер до протиріччя. У першому пості не було ось такого пояснення як зараз. А питання стояло, чому став ієромонахом?
У своїх міркування пішла від кінця: став ІЄРОмонахом - значить мав право.
І одразу постають питання, хто мав таке право?
Онацький

Повідомлення SNIGURIVNA » 22 травня 2019, 00:12

D_i_V_a написав: А питання стояло, чому став ієромонахом?
У своїх міркування пішла від кінця: став ІЄРОмонахом - значить мав право.
І одразу постають питання, хто мав таке право?

Хороше питання "Чому став?" і цінне питання "хто мав право?".
Нагадаю, що все почалося з того, як ієромонахом міг стати кріпак?
Мій щоденник

Повідомлення SNIGURIVNA » 22 травня 2019, 00:24

Відео про рештки монастиря того самого, де перебував кріпак-ієромонах. І про нього ж.
Мій щоденник

Повідомлення D_i_V_a » 22 травня 2019, 12:48

SNIGURIVNA написав:Відео про рештки монастиря того самого, де перебував кріпак-ієромонах. І про нього ж.
Подивилась і почитала, дуже цікаво.
Загалом, знаходячи ось таку інформацію про наші ісконно українські реліквії, святині, історичні цінності, згадую вислів однієї знайомої про Грецію: "Та там, порівнюючи з Україною, старовина на старовині. Там повно історії, а у нас немає нічого."

Як гірко усвідомлювати, що нашу історію постійно принижали, замовчували, ховали.

А що якщо в темі "Монастирі" зробити тему по цьому монастиреві і там складати все, що трапиться по дорозі. Ваш ієромонах - вам і тему створювать :wink: .
Монастир цікавив не тільки нас і, як виявилось, вже у 19 ст були плани підземель - "Первым среди ученых основательно исследовал территорию монастыря (а это почти 15 гектаров) граф Алексей Александрович Бобринский еще в конце позапрошлого века. Схема подземных ходов, которую он составил, свидетельствует о том, что они простирались на сотни метров."

А до нашої теми про кріпака-ієромонаха хочу додать, що не треба читать деякі фрази буквально. Ось такі, наприклад - местные монахи успешно выращивали виноград. В 1909 году здесь был построен небольшой кирпичный завод, хотя археологи утверждают, что кирпичи монахи здесь изготавливали еще в 18 веке. Не треба розуміти буквально, що монахи робили цеглу і працювали на винограднику. Це як з висловами - граф такий-то побудував замок/будинок. Тобто він фінансував будівництво. Так само могло буть і з ченцями.

А загалом я думаю що ваш кріпак не був кріпаком. Це оті самі приниження статусу/незрозумілі нестиковки/економічні декласації чи ще щось чого я, як не фахівець, не знаю, але чому бесперечно є пояснення.
Онацький

Поперед.Далі

Повернутись до Монастирі

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: alex1952, АннА, Bing [Bot], Falcon, Gaudi, Google [Bot], Google Adsense [Bot], nfs79, ukrgenealogy