УГФ-Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу, походження українських прізвищ, ономастика

Зміна конфесії

Онлайн

Подякував (-ла): 4877 раз.
Подякували: 2258 раз.
Стать: Жінка

Зміна конфесії

Повідомлення D_i_V_a » 21 серпня 2018, 15:14

Тема про зміну конфесії загалом. Хто, чому, коли і як?
Родинні прізвища: Дідкі(о)вський, Онацький, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Пустовіт, Павленко, Бургала, Барлинський
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?

Онлайн

Re: Зміна конфесії

Повідомлення D_i_V_a » 23 серпня 2018, 19:01

SNIGURIVNA написав:Ну, от хоч щось на кшталт епізоду з біографії Мелетія Смотрицького:
Повернувся він уже "напівуніатом", а з 1626 р. перейшов до унії, спочатку потайки, за згодою папи, а у 1629 р. вже офіційно.
Ми говоримо про різні речі. Ви про унію, я про свою гілку католиків.

Подивіться на дерево.
Раніше, до 1830-х років було правило, що в конфесійно змішаних родинах хлопчики йшли по батьку вірою, дівчата по матері.
Потім це правило відмінили і почали перемолочувати всіх в православіє.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Родинні прізвища: Дідкі(о)вський, Онацький, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Пустовіт, Павленко, Бургала, Барлинський

Подякував (-ла): 363 раз.
Подякували: 517 раз.

Повідомлення SNIGURIVNA » 23 серпня 2018, 19:24

D_i_V_a написав: Ми говоримо про різні речі. Ви про унію, я про свою гілку католиків.
Хіба Ви не розпочали цю тему словами:
Тема про зміну конфесії загалом. Хто, чому, коли і як?
Я була збиралася навести приклад, коли фігурували навіть кальвіністи. Буде зайвим?

Втім, про що Ви питали, про те я Вам відповіла, навівши досить відомий приклад. У будь-якому разі Ваші випадки не є прикладами прихованого переходу

D_i_V_a написав: Раніше, до 1830-х років було правило, що в конфесійно змішаних родинах хлопчики йшли по батьку вірою, дівчата по матері.
Я зустрічала подібну практику і пізніше. Навіть у 1960-х роках. Якраз батько католик, а мати православна. Додам ще, що треба дивитися, хто є хто у родині, бо не все і не завжди зводиться до політики :wink:
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Черкаський повіт: Баюк, Боговик, Вовк, Волошенко, Гай, Данилець, Демиденко,Дудник,Дяченко, Забожан, Калюжка, Лисенко, Личак, Максюк, Мигит, Озюменко, Осінній, Пахолок, Педоренко, Пелюхно, Петренко, Плигач, Пустовіт, Руденко, Савченко, Сіренко, Скринник, Снігур, Сугак,Товстопят, Цебренко, Чередніченко та інші.
Мій щоденник Зображення

Онлайн

Повідомлення D_i_V_a » 24 серпня 2018, 18:51

SNIGURIVNA написав:... бо не все і не завжди зводиться до політики :wink:
Де ви побачили політику?
Констатую факт, що всі люди з тієї гілки стали православними. А якби примусово-скритого переходу не було, то всі би по чоловічих лініях були би католиками, бо одружувались також з католичками.
Де політика?

Онлайн

Повідомлення D_i_V_a » 25 серпня 2018, 13:01

sergm написав:...З початку XIX сторіччя і до початку ХХ на території Російської Імперії діти від шлюбів з православними в обов'язковому порядку охрещувались в православній церкві.
Хочу трохи уточнити, десь від 20-30-х років 19 ст. Ми про це вже в якійсь темі колись мимохідь говорили, але не можу згадати в якій саме.

Це правило було започатковано в Речі Посполитій, може і раніше, точно сказать не можу де і коли це трапилось.
За нової влади було перейнято до Російської імперії і могло діяти тільки на новоприєднаних територіях, але це треба уточнювать.

І це дуже добре видно на прикладі родини Садовських. Скажу ще, що це не моя пряма гілка, якась паралельна, своїх ще не можу знайти і мабуть через те, що були католиками і можливо мали двойні імена, і якщо і трапляються в православних метриках, то їх поки досить важко прив'язати.

То подивіться на старшого сина Миколу Ільїна, він був католиком і рік народження 1813. Логічно. Він син від батька католика і матері православної (уніатки до того). А інші діти всі стали православними. Але припускаю, що і Тимофій на початку був католиком, бо в сповідці 1836 року його з матір'ю немає, тільки дівчата. Він же одружується з католичкою, і іх діти йдуть у православ'я... через нього...

Коли я говорю про скритий перехід, то маю на увазі ТІЛЬКИ себе і тільки свою ситуацію, а не наукові терміни.
Коли 5 років тому зацікавилась генеалогією, то почала цікавиться і питаннями релігії. До того і на сьогодні вважаю себе повним атеїстом, але мені питання релігії у минулому житті моїх пра цікаве.
Спитала тітку якого православ'я були предки - московського чи київського, бо тоді взагалі не знала, що православ'я у нас так сильно поділене і існує ворожнеча між конфесіями. Тітка сказала, що в церкві завжди говорили російською...
Ха-ха-ха...
І я свято тітці повірила, що ми ЗАВЖДИ були московського патріархату... бо вона ж з найстаріших, то має знати напевно, ха-ха-ха..

Але вже не більше ніж через місяць тримала в руках докази, що пра були уніатами... у певні часи в певній державі... Але тоді про ту державу взагалі ніякої уяви не мала...
А ще через рік в моїй гілці віднайшовся католик.
Коли я тільки в цьому році про це сказала тітці, вона зойкнула - Та ти шо?

То коли говорю про скритий перехід до православ'я, то мою на увазі тільки те, що це пройшло скрито для нас сьогоднішніх. Про це в моїй родині не збереглось а ні згадки.
Але, але... через віднайдених дальніх родичів по жіночих лініях змогла трохи чогось довідаться... Жінки плекають сімейну історію краще.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.

Онлайн

Повідомлення D_i_V_a » 25 серпня 2018, 15:46

D_i_V_a написав:...То подивіться на старшого сина Миколу Ільїна, він був католиком і рік народження 1813. Логічно...
Забула додать, що під кінець життя він таки був православним...
Ось тут запис

Онлайн

Повідомлення D_i_V_a » 26 серпня 2018, 20:00

sergm написав:Однозначно після 1905 року.
Прочитала постанову. В який раз прийшло відчуття, що не зважаючи на весь негатив який ллється зараз на царську імперію Романових, порівнюючи з наступним режимом це була у багатьох питаннях таки цивілізаційна держава і хто знає як би пішло колесо історії якби більшовоки не захопили владу...

Поперед.

Повернутись до Релігії

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: al_mol, Bing [Bot], D_i_V_a, Google [Bot], Google Adsense [Bot], MSN [Bot], nonine, ukrgenealogy, Тамара Сопілка